poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Port chce bliżej Międzyzdrojów. ZMPSZiŚ wystąpił o powiększenie granic portu
Foto: Robert Ignaciuk

Port chce bliżej Międzyzdrojów. ZMPSZiŚ wystąpił o powiększenie granic portu

O dwa kilometry na wschód ma powiększyć się granica portu w Świnoujściu. To oznacza, że dzisiejsza plaża na której latem wypoczywają turyści zamieni się w teren przemysłowy. Prawdopodobnie to samo spotka las, który leży w obszarze Natura 2000, czyli siedlisk przyrodniczych oraz gatunków uważanych za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Ma to związek z planowaną budowa terminala kontenerowego. Trwają prace koncepcyjne nad budową inwestycji w Świnoujściu. Czy portowi uda się przekonać do tej inwestycji lokalną społeczność i samorządowców?

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przesłał pismo w sprawie zmian granic portu do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poprosił również o opinię świnoujski magistrat.

Zwolennicy powstania inwestycji podkreślają, że wraz z budową terminala, powstanie infrastruktura drogowa i kolejowa potrzebna do transportu kontenerów. Wskazują, że inwestycja powinna ożywić region i da miejsca pracy m.in. dokerom. Przeciwnicy jednak bronią terenu Warszowa, tłumacząc, że to cenne tereny pod turystykę. Spodziewają się, że po wybudowaniu terminala ruch tirów w ich dzielnicy będzie kilkakrotnie większy niż jest teraz, a co za tym idzie – spadnie bezpieczeństwo użytkowników dróg podróżujących do turystycznego Świnoujścia, spadnie także komfort życia w prawobrzeżnej dzielnicy Świnoujścia.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

25 komentarzy

 1. Dołączcie do pikiety protestacyjnej w dniu 29.09.2016 roku w godz. 8.30 – 9.30 pod Urzędem Miasta. Dość decydowania Szczecinian o NAS SAMYCH!!!!!

 2. Na tunel trzeba zorganizować dużo kasy. W nowej perspektywie unijnych dotacji na drogi już dużo nie weźmiemy, ale jest dużo za to na rozwój portów i pod tym szyldem pewnie chcą coś uszczknąć

 3. Pisać do Kaczyńskiego- niech się dowie co się dzieje na Pomorzu Zachodnim! Przecież to pomysł platfusowej sitwy i kilku cwaniaków, którzy za parę srebrników chca nas sprzedać chińczykom czy innym wariatom. Cały urząd morski to przecież funkcjonariusze PO- Borowiec, Cichocki |( teraz w PORCIE!!!) , Kozłowski!
  Gonić tą bolszewię, które chce sprzedać i sprywatyzować naszą piękną POLSKĄ plażę!

 4. Po co ten parking był robiony dla plażowiczów jak teraz ktoś chce w tym miejscu robić port kontenerów chyba zgarnął kasę w kieszeń z tego swinoujscie jak oda plaże to straci turystów

 5. mieszkaniec Warszowa

  Ja tam jestem za jak z zresztą wszyscy mieszkańcy Warszowa !!!

 6. A może by tak ktoś zapytał mieszkańców? Jako mieszkanka Świnoujścia i wyborca PIS-u ŻĄDAM by szanowano nasze zdanie! Kontenerowy terminal dla grupy cwaniaków to niech sobie postawią w warszawce cwaniaki z PO!!!!!

 7. Referendum! Odwołać Żmurkiewicza

 8. Nie wyrażamy zgody! Nie pozwólmy niszczyć plaży i terenów zielonych!

 9. to z warszowa na plaze beda chyba jezdzic do miedzyzdroji parodia jedne port kontenerowy jest w gdansku i pracuje na 30 % mal ruch ledwo wiaza koniec z koncem a przy okazji caly szczecin padnie na cycki

 10. To żmurkiewicz jako członek rady nadzorczej portu zgotował nam ten los????? co to za prezydent który działa na szkodę miasta??? trzeba wyjść na ulice i protestować!!!!!!!!!!

 11. Szkoda gadać… Nie ma zgody na to! Panie Żmurkiewicz – przestań pan betonować już to miasto1!!!!

 12. REDAKCJO tytuł powinien brzmieć ZMPSZIŚ wyciąga łapy po 2 kilometry Warszowskiej plaży.

 13. budowa terminala kontenerowego w tej lokalizacji to zabójstwo nie tylko dla turystyki w Świnoujściu – taka masa tirów zablokuje CAŁĄ wyspę Wolin i dojazd do WSZYSTKICH miejscowości. Przy okazji rujnując jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce o ile nie w Europie. Czemu nie pogłębic toru wodnego do Szczecina i tam rozładowywać tych kontenerów?

  • Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej w Szczecinie była mowa o pogłębieniu toru wodnego oraz o tym, że każde wpłynięcie statku chociażby tego z gazem powoduje nanos kolejnych warstw piasku. Pogłębiać trzeba na bieżąco by zapewnić dostawy LNG do gazoportu, ale o tym nikt głośno nie mówi więc jak oni chcą budować terminal kontenerowy nie mając wystarczających środków pieniężnych na regularne pogłębienie toru, o torze Szczecin-Świnoujście nie wspomnę. Słuszna uwaga Marku.

 14. Jaka powstanie nowa infrastruktura drogowa i kolejowa? Pieniądze wyłoży na to inwestor? Nie czeka na modernizację do standardu S-3 przez GDDKiA i linii kolejowej 401 przez PLK S.A. w ramach modernizacji europejskiego korytarza E-59. Inwestor zbuduje tylko swoje drogi i bocznice na terminalu kosztem wycięcia hektarów lasu Natury 2000 i pochłonięcia 2 kilometrów plaży w zamian za obietnicę podatków dla miasta. Jak wybudują to wytną budżet miasta na kilka milionów wciskając, że to poprawi ich konkurencyjność i potrzebują kasy na inwestycje, tak samo jak miasto chce wyciąć Gaz System.Mieszkańcom zafunduje zaś kilkutysieczy potok ciężarówek jadacych do i z terminala. Zapomnijcie więc mieszkancy o sprawnym dojeździe do Szczecina i na południe kraju.

 15. Za szybko gazoport pokazał nam środkowy palec żebyśmy dali się drugi raz wykiwać,

 16. Czy jeszcze jakiś oszołom wierzy w miejsca pracy? Jeśli tak to cechuje go niesamowity brak znajomości lokalnego rynku pracy. Liczycie na dobrze płatną pracę przy kontenerach? pomarzyć możecie, Wasze miejsca zajmą Ukraińcy.

 17. głos z odchłani

  Ale idioci w tym porcie! Myślą, że ktoś się na to zgodzi? To nie XIX wiek! A jak wychodzi się na interesach z WAMI to widać przy okazji gazoportu. Nawet należny podatek nie chcecie zapłacić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.