poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Saperzy szkolili się na poligonie w Ustce. Zobacz zdjęcia!

Saperzy szkolili się na poligonie w Ustce. Zobacz zdjęcia!

Niszczenie dróg,  zakładanie przeciwpancernych pól minowych oraz doskonalenie technik prowadzenia środków desantowo-przeprawowych na lądzie i wodzie to główne tematy szkolenia poligonowego saperów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na obiektach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Dzisiaj, w środę 28 września, siły 8. Batalionu Saperów powróciły do Dziwnowa po jego zrealizowaniu. Razem z zawodowcami w Ustce szkolili się ochotnicy z Narodowych Sił Rezerwowych oraz, po raz pierwszy, żołnierze 16. Batalionu Zmechanizowanego z Morąga.

Głównym celem zrealizowanego szkolenia poligonowego było podtrzymanie i  doskonalenie nabytych  umiejętności  pododdziałów w wykonywaniu zadań wsparcia inżynieryjnego. Siły batalionu wykonywały między innymi przejścia w symulowanych zaporach inżynieryjnych od strony lądu. Do tego celu służą tzw. ładunki wydłużone, które strzelano z plaży w stronę morza. Półtonowe ładunki zawierające plastyczny materiał wybuchowy neutralizują zagrożenie minowe w wodzie na odcinku o długości 500 metrów i szerokości około 10 metrów – pozwala to na wytyczenie bezpiecznego podejścia do brzegu dla okrętu. W trakcie szkolenia inżynieryjnego przeprowadzono także wysadzanie dużych ładunków w gruncie symulując niszczenie fortyfikacji oraz przygotowanie schronów dla batalionowego sprzętu technicznego.

Pododdział chemiczny batalionu realizował szkolenie w skali drużyny i plutonu podczas rozpoznania i likwidacji skażeń, zarówno sprzętu  jak i infrastruktury. Marynarze-chemicy ćwiczyli działania w warunkach skażeń promieniotwórczych i chemicznych wykorzystując specjalistyczny sprzęt do rozpoznawania toksycznych środków przemysłowych. Doskonalili oni również procedury odkażania personelu w specjalnie do tego przeznaczonych namiotach.

Podczas szkolenia w Ustce siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża  współpracowały także z 16. Batalionem Zmechanizowanym (20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana). Na okręt transportowo – minowy ORP „GNIEZNO” ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych załadowano bojowe wozy piechoty (BWP).  Aby dostać się na pokład musiały one najpierw brodzić w płytkich przybrzeżnych wodach, a następnie podpłynąć pod rampę oddalonego kilkadziesiąt metrów od brzegu okrętu. Marynarze z 8. Batalionu Saperów w celu realizacji załadunku zamknęli odcinek wybrzeża, rozstawili posterunki oraz wystawili nabieżnik – dwa trójkątne znaki wskazujące dowódcy „Gniezna” miejsce przeprowadzenia operacji załadunku sprzętu. Na plaży w gotowości do użycia były również pływające transportery samobieżne (PTS), a na morzu łodzie z nurkami. W razie sytuacji awaryjnej gotowe były podjąć interwencje. Okręt z załadowaną techniką wojskową oraz żołnierzami desantu skierował się ku Portowi Wojennemu w Gdyni gdzie zakończono współpracę 8.FOW z 16.BZ. Trening w załadunku sił 16. Batalionu Zmechanizowanego stanowił etap przygotowań do „Wargacza-16”, największych tegorocznych ćwiczeń 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bowiem siły batalionu pierwszy raz będą brały w nich udział.

Z zawodowcami trenowali żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Ochotnicy z saperami ćwiczyli umiejętności praktyczne. Żołnierze oprócz doskonalenia teorii oraz nabycia specjalistycznych umiejętności, mieli okazję zapoznać się z siłami, tradycją oraz strukturą batalionu.

8 Batalion Saperów MW jest oddziałem 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przeznaczonym do wykonywania całokształtu zadań wsparcia inżynieryjnego flotylli. Do najważniejszych zadań batalionu należy urządzanie i utrzymanie stanowisk rozładunku oraz załadunku sprzętu i materiałów na okręty z nieprzygotowanego brzegu, a także ustawianie przeciwdesantowych zapór minowych. Jednostka posiada możliwości prowadzenia prac fortyfikacyjnych, budowy mostów niskowodnych, rozminowywania terenów i obiektów oraz urządzania przepraw pontonowych i desantowych. Etatowy patrol rozminowania jednostki zajmuje  się usuwaniem niewypałów i niewybuchów. Ćwiczenia lądowe jednostek Marynarki Wojennej są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego w siłach morskich. Główne zadania jednostek brzegowych MW polegają właśnie na prowadzeniu działań saperskich, inżynieryjnych, przeciwchemicznych i logistycznych. Ćwiczenia takie stanowią przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych i na wypadek klęsk żywiołowych. Właśnie takie jednostki jak m.in. bataliony saperów czy grupy nurków minerów z Marynarki Wojennej kilkadziesiąt razy w roku kierowane są do akcji unieszkodliwiania niebezpiecznych materiałów wybuchowych zalegających od czasów II wojny światowej. Pododdziały chemiczne reagują chociażby w przypadku natrafienia na materiały chemiczne bądź toksyczne. Pomagają także społeczeństwu podczas klęsk żywiołowych, a także w pracach inżynieryjnych. Dowódcą 8. Batalionu Saperów jest kmdr por. Wojciech CHRZANOWSKI.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.