Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Miasto walczy o podatki! Emisariusze odjechali w minorowych nastrojach

[ZDJĘCIA i FILM] Miasto walczy o podatki! Emisariusze odjechali w minorowych nastrojach

Jak w westernie. Spotkali się przed południem. Z jednej strony prezydent, a z drugiej marszałek Joachim Brudziński, przedstawiciel rządu Piotr Naimski i prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień. Przyjechali do Świnoujścia, aby przekonać prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza do obniżenia podatków z Terminala LNG. Pojedynek przypominał starcie rewolweru z karabinem maszynowym.

To był nerwowy czwartek. Przed oknami magistratu krzyczeli przeciwnicy budowy terminala kontenerowego. O godz. 9 ruszyła sesja rady miasta, a godzinę później do Świnoujścia przyjechali emisariusze z Warszawy chcący przekonać prezydenta do obniżenia podatków z gazoportu z 40 mln złotych do 20.

Nie przekonali prezydenta i rady

Gazoport w Świnoujściu zapłaci miliony złotych podatku od nieruchomości. Według spółki zarządzającej terminalem, to niesprawiedliwe. Podatek dla miasta sięgnie bowiem 20 proc. ogólnych wydatków gazoportu. Spółka wolałaby te pieniądze przeznaczyć pod rozwój inwestycji, co jak twierdzi – w przyszłości wpłynęłoby na jeszcze większe podatki dla miasta. Jednak takie argumenty nie przekonały ani prezydenta miasta, ani rady. Stąd czwartkowa wizyta emisariuszy z Warszawy w świnoujskim magistracie. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.30. Chwilę wcześniej przed budynek urzędu podjechał mercedes z którego w dobrych nastrojach wysiedli: Joachim Brudziński, Tomasz Stępień i Piotr Naimski – odpowiedzialny w rządzie za bezpieczeństwo energetyczne. Przed spotkaniem nie chcieli zdradzić z jaką propozycją przyjechali do Świnoujścia. W południe zwołano konferencję prasową podczas której z minorowymi minami przekonywano, że podatki należne miastu będą odprowadzane do kasy samorządu.

Będzie 100 procent

Marszałek Joachim Brudziński zaatakował na początku konferencji dziennikarzy, twierdząc, że piszą nieprawdę. Połączył podatki z gazoportu z budową tunelu pod Świną. Podkreślił, że te środki na ten cel w żadnym wypadku nie są zagrożone. Dziennikarze jednak mocno naciskali i chcieli poznać ostateczną kwotę podatków jakie będą wpływać do miasta z gazoportu. Prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień poinformował, że ostateczna kwota wartości inwestycji nie jest jeszcze znana. A to od niej wyliczane są należności.  Jest jednak zbliżona do około 40 milionów złotych. Dokładne wyliczenia miasto pozna pod koniec bieżącego roku. Prośbę o obniżenie podatków tłumaczył rutynowym działaniem. Zadeklarował, że spółka będzie odprowadzać do kasy samorządu 100 proc. należności.

Aż strach myśleć

Terminal LNG uruchomiony w tym roku będzie musiał w 2017 roku płacić do kasy miasta wielomilionowe podatki. Może to uczynić Świnoujście jednym z bogatszych w regionie. Według obliczeń, Polskie LNG, będzie musiało odprowadzać ok. 40 mln zł podatku od nieruchomości. Kwota obliczana jest od 2 procent wartości inwestycji. Dlatego Polskie LNG wystąpiło do rady miasta oraz prezydenta o obniżenie tej kwoty. Problem jednak w tym, że podatki wzięto pod uwagę w mieście opracowując Wieloletnią Prognozę Finansową. Nikt nie chce nawet myśleć, co by się stało, gdyby tych pieniędzy nie było. Z wielu inwestycji trzeba by było zrezygnować, a resztę odroczyć w czasie na kolejne lata. Wygląda na to, że prezydent podczas czwartkowych negocjacji pilnował interesów mieszkańców. Sądząc po minach emisariuszy udało mu się przekonać, że obniżenie podatków nie są dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

8 komentarzy

  1. Brudziński i inni pislamscy pomazańcy – łapy precz od Świnoujścia!! Budujcie sobie Wolskę bez nas.

  2. Pozdrawiam pana marszałka nie ustaje pan w bojach o rozwoj naszego miasta …takie wizyty napawaja optymizmem i dają nadzieję na rozwój portu i stałe połączenie

  3. Serdecznie pozdrawiamy Marszałka Sejmu , dziękujemy za wszystkie działania dla naszego miasta…..Życzymy wielu sukcesów……

  4. Obniżenie podatku może być potraktowane przez UE za nieuzasadnia pomoc publiczną. W taki sposób ue nałożyło karę na Apple w Irlandii. Proszę o przeanalizowanie wszystkich zagrożeń płynących z obniżenia podatków.

  5. Kto w takim razie opracowywał biznes plan dla tej inwestycji? Wstyd dla władzy z Warszawy. Niedawno była mowa o budowie kolejnego zbiornika , lub nawet dwóch, teraz nie domyka się biznes plan, tuż po uruchomieniu. Czy tak wiarygodne są wszystkie działania funkcjonariuszy partii rządzącej. Brawo pan prezydent. Ciekaw jestem zdania lokalnych działaczy i radnych PiS, śmiało.

  6. Teraz czekamy na specustawę obniżającą z urzędu ten podatek 🙂

  7. Prezydent i interes mieszkańców? Proszę nie żartować. A kto był zwolennikiem gazoportu? Kto chce pozwolić na budowę terminalu kontenerowego? Kto chce opodatkować mieszkańców wprowadzając strefę płatnego parkowania w centrum miasta? Kto uparcie betonuje miasto i wprowadza usługi przemysłowe na Mulniku? Ten pan z przyległościami od lat lekceważy mieszkańców sprowadzając ich do roli taniej siły roboczej bez prawa do głosu. Utrudniając naturalny rozwój Świnoujścia i blokując naturalny rozwój miasta.

  8. Co mi za różnica, czy jasiu przepuści 40 milionów rocznie, czy 20, czy 1 milion. Szary obywatel g.wno z tego zobaczy. 1000 razy więcej wolałbym dla mieszkańców gaz za darmo lub w połowie ceny i PEC aby grzał tym gazem. I wtedy mieszkańcy by coś z tego mieli, w przeciwnym wypadku będą obserwowali kolejne przewałki typu most w karsiborzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.