Strona główna / Kultura / „Istota zmyślona” w sam raz na jesienny wieczór

„Istota zmyślona” w sam raz na jesienny wieczór

Galeria Sztuki Współczesnej ms44w Świnoujściu zaprasza na wernisaż wystawy tkaniny unikatowej Patrycji Piwosz. Wystawa nosi tytuł: „Istota zmyślona” i jest próba opowiedzenia w języku sztuk wizualnych, literackiej wizji stworzonej przez Jose Louisa Borgesa w książce „Zoologia fantastyczna”. Zapraszamy 15 października o godzinie 19.00 w galerii przy ulicy Armii Krajowej 13. Wstęp wolny.

Charakterystyczne dla twórczości artystki: cielesność, biologiczny natłok brył, naciekających, powtarzalnych form o zróżnicowanej fakturze i barwie, przypominają swoją intymnością i nastrojem intymne surrealistyczne pejzaże Yvesa Tanguy, niosąc w sobie podobny klimat. Piwosz swobodnie porusza się w przestrzeni tkaniny traktując ją bardziej jako formalną ideę dzięki czemu bez końca rozszerza listę materiałów, przedmiotów i przyjętych konwencji, wnosząc je do zbioru pod nazwa tkanina unikatowa.  Artystka wizualizując w pokazywanych na wystawie obiektach, rzeźbach i instalacjach, swoisty zbiór pełen mitycznych postaci i stworzeń, z czasem sama stała się jego częścią. Istotą zmyśloną, tak jak mityczna Hydra Lernejska, którą Patrycja Piwosz przyjęła jako własne alter ego w przestrzeni całego artystycznego projektu, realizowanego w oparciu o literacką twórczość Jose Louisa Borgese i jego książkę „Zoologia fantastyczna”. Ten projekt to wędrówka poprzez własne ciało poddane zamianie w mityczną postać, staranne i wnikliwe  badanie mitów w pragnieniu dotarciu do wnętrza po to aby ujawnić jakąś prawdę nie tylko o sobie ale i świecie w którym żyjemy.

Kuratorem wystawy jest artysta Andrzej Pawełczyk.

 

Patrycja Piwosz

Ukończyła Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych w Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje jako charakteryzatorka i kostiumolożka, współtworząc międzynarodowe projekty teatralne pokazywane w Europie. W swoich artystycznych poszukiwaniach skupia się na człowieku, jego obecności i kondycji we współczesnym świecie. Wydobywa to, czego nie widać, stwarzając poprzez sztukę nowego człowieka odzyskując jego oblicze, często z materiałów ponownie wykorzystanych. Nieustannie szuka nowych form wyrazu w sztuce.

 

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Jeden komentarz

  1. Na pewno będę bo zostaje u Was na cały weekend 🙂
    taka okazja to gratka! 🙂 pozdrowionka, widzimy się na miejscu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.