Strona główna / Lokalne / Referendum w sprawie terminala kontenerowego jednak możliwe

Referendum w sprawie terminala kontenerowego jednak możliwe

Po publikacji naszego artykułu w sprawie wątpliwości na temat przeprowadzenia referendum związanym z planowaną budową terminala kontenerowego w Świnoujściu, magistrat wystąpił o opinię prawną. Kilka dni temu opisywaliśmy przypadek miejscowości Różany w której rada miejska podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum na temat składowiska odpadów. Wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały. Ostatecznie referendum się nie odbyło.

Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz stwierdził, że zapyta się mieszkańców o opinię w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Po przeczytaniu artykułu na portalu swinoujskie.info o wątpliwościach z referendum w tej sprawie, zwrócił się o opinię do prawników. Jak się okazuje, diabeł tkwi w szczegółach.

W opinii prawników same referendum dotyczące budowy w rozumieniu Prawa budowlanego lub wprowadzenia nowego planu zagospodarowania mogłoby zostać uznane za niezgodne z prawem. Jednak dopuszczalne jest referendum lokalne, które ma charakter niewiążący (opiniujący lub konsultacyjny). Linia orzecznicza sądów nie przedstawiła do tej pory jednoznacznego stanowiska co do wykluczenia przeprowadzenia referendum w takim charakterze w stosunku do spraw tzw. inwestycji. Przykładem referendum, które nie zostało podważone jest gmina Babiak. Tam  przeprowadzone zostało referendum w sprawie wyrażenia opinii społeczeństwa dla mającej powstać kopalni węgla brunatnego. Mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko budowie odkrywki.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

2 komentarze

  1. Niech referendum będzie, nawet jeśli nie będzie prawnie wiążące. Zobaczymy czy mieszkańcy mają takie samo zdanie jak promowana w mediach mała grupka przeciwników rozwoju naszego miasta.

  2. mieszkaniec Warszowa

    I bardzo dobrze ! My zwolennicy wygramy ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.