Strona główna / Lokalne / Okrętowa Grupa Zadaniowa 8. FOW powróciła do portu

Okrętowa Grupa Zadaniowa 8. FOW powróciła do portu

Okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. Przez ostatnie 4 dni na wodach Zatoki Pomorskiej zrealizowały one zadania minowe, szereg strzelań artyleryjskich oraz ćwiczono m.in. uzupełnianie zapasów.

W szkoleniu wzięły udział trałowce ORP „Wicko”, ORP „Necko” i ORP „Wigry”, okręty transportowo-minowe ORP „Lublin” i ORP „Toruń”, niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Flaming” oraz zbiornikowiec Z-8

Szkolenie sił 8. FOW rozpoczęło się we wtorek 18 października od opuszczenia przez ćwiczące okręty, w trybie alarmowym, Portu Wojennego w Świnoujściu. Zorganizowane w Okrętową Grupę Zadaniową jednostki – okręty transportowo – minowe, trałowce oraz niszczyciele min i zbiornikowiec Z-8 udały się na wody Zatoki Pomorskiej gdzie zrealizowały pierwsze zadania. Załogi ćwiczyły osłonę szlaków komunikacyjnych. Strzelano zarówno do celów powietrznych jak i nawodnych, prowadzono również zadania związane z osłoną przeciwdywersyjną okrętów. Ogień prowadzono z armat okrętowych oraz wielkokalibrowych karabinów maszynowych. Doskonalono procedury łączności pomiędzy jednostkami na morzu, załogi trenowały także całokształt przedsięwzięć związanych z obroną przeciwawaryjną. Podczas ćwiczeń zrealizowano zadania minowe – na zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu punkcie załadunku min, pod osłoną nocy i w ciszy radiowej, na pokłady okrętów załadowano zapas min. Następnie zostały one postawione na jednym z poligonów morskich na wysokości Dziwnowa. W kolejnych dniach trałowce oraz niszczyciele min z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców prowadziły rozpoznawcze poszukiwanie min. Używały w tym celu stacji hydrolokacyjnych oraz trałów okrętowych. W trakcie ćwiczeń, z pokładu okrętu transportowo – minowego zrealizowano również strzelanie z wyrzutni ładunków wydłużonych dużych. Uzbrojenie to przeznaczone jest do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wybuchowego przed planowanym podejściem okrętu do brzegu. Ładunek taki potrafi wykonać bezpieczny „tor podejściowy” o długości około 100 metrów. Jednym z końcowych epizodów szkolenia było uzupełnianie zapasów na morzu. Na pokłady okrętów, ze zbiornikowca Z-8, podawano materiały pędne oraz wodę. Szkolenie OGZ 8. FOW zakończyło się w piątek 11 września.

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.