czwartek , 6 października 2022
Strona główna / Lokalne / Propagują transplantację narządów

Propagują transplantację narządów

W ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji” w dniach od 24 do 26 października 2016 r. pan Eugeniusz Rydel wice-prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” przeprowadza wśród ok. 220 uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych w Świnoujściu zajęcia edukacyjne pod nazwą „Transplantacja jestem na TAK”. Zainteresowani uczestnicy otrzymują – oświadczenia woli. Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.

Edukacja w zakresie transplantacji realizowana jest w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki, Medycznym Studium Zawodowym, Liceum Ogólnokształcącym  im Mieszka I, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STSG, Liceum Katolickim im Św. Jadwigi Królowej, Zespole Szkół Morskich, Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Dążeniem programu „Partnerstwo dla transplantacji” jest dalszy rozwój transplantologii i zwiększenie liczby przeszczepów, m.in. poprzez podejmowanie starań o większą akceptację i zaufanie społeczeństwa do transplantacji narządów i tkanek w celu ratowania życia.

Transplantację kliniczną stosuje się w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, jednak liczba takich pobrań jest stosunkowo niewielka.

Dalszy rozwój transplantacji nie będzie możliwy bez społecznego wsparcia i zrozumienia problemu oraz pozytywnego nastawienia do znaczenia transplantacji.

Tekst i zdjęcia WZiSS UM Świnoujście

Zobacz również

Konsorcjum belgijsko-katarskie wybuduje terminal w Świnoujściu

Wiadomo już kto chce wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu. To belgijsko-katarskie konsorcjum. Poinformował o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.