Połącz się z nami

Lokalne

Komentarz: Zbudujmy w Świnoujściu Dom Zdrojowy!

Opublikowano

w dniu

Z zainteresowaniem przeczytałem informacje, że miasto zastanawia się w jaki sposób zagospodarować w przyszłości miejsce po basenie, który ma zniknąć, gdy tylko powstanie na niego jakaś alternatywa. Jeden z pomysłów zakładał budowę w tym miejscu sali koncertowej.  Jestem za! Ale niech ta sala koncertowa będzie częścią pięknego, historyzującego Domu Zdrojowego – prawdziwą wizytówką naszych czasów, z których nasze pokolenie będzie dumne!  I które zatrzyma, a wręcz odwróci proces betonowania pseudo-architekturą nadmorskich promenad, przynajmniej w części przyległej do historycznej dzielnicy nadmorskiej. Wnętrze tej historyzującej od architektury i wyposażenia budowli mogłoby pełnić najróżniejsze funkcje.

jubilat

Tak Dom Zdrojowy wyglądał przed wojną…

 Taki budynek w Świnoujściu istniał do końca II wojny światowej. Jego ruiny rozebrano pod koniec lat 50-tych wieku. Wybudowany pod koniec XIX wieku, był kilkakrotnie przebudowywany i był najbardziej prestiżowym hotelem w Świnoujściu. Oczywiście poza funkcjami hotelowymi, w pięknym i spójnym architektonicznie kompleksie, stojącym naprzeciw zachowanej do dnia dzisiejszej muszli koncertowej, były ekskluzywne restauracje i kawiarnie, a przez cały rok w pięknej sali widowiskowej organizowano szereg koncertów i przedstawień.

Jak taki Dom Zdrojowy mógłby wyglądać dziś?

I taki właśnie obiekt powinien właśnie powstać w Świnoujściu!  Tuż nad morzem – dotykając niemal jedną z modrzewiowych werand plaży, oczywiście  z trochę innym programem funkcjonalnym niż przedwojenna budowla. Funkcje hotelowe w tym budynku powinny być zminimalizowane.

W głównej hali spacerowej, z widokom od północy na morze można byłoby ustawić mini tężnie – ze źródłami solankowymi.  Na piętrze – nowoczesne muzeum historii miasta i kurortu (z np. plastikonem). W głównym budynku – salę koncertową, która mogła by być wykorzystywana jako sala teatralna i kinowa. Galeria sztuki, punkt informacji turystycznej i wszystko co wpisuje się w turystyczny charakter naszego miasta.

A dziś zabudowa nadmorska wygląda tak... Foto: Robert Ignaciuk

A dziś zabudowa nadmorska wygląda tak. Foto: Robert Ignaciuk

Powierzchnie na parterze byłyby przeznaczona na funkcje komercyjne takie jak restauracje, czy kawiarnie. Z obowiązkiem uzgodnienia z zarządcami nieruchomości charakteru poszczególnych lokali.  Nieodłącznym elementem byłaby wieża – pełniąca funkcję punktu widokowego.  Jak na prawdziwy dom zdrojowy przystało, w kompleksie nie mogło by zabraknąć palmiarni.

Poza oczywiście samą murowaną kubaturą, w jej najbliższej okolicy  powinien powstać ogród zdrojowy. Pozostały teren- pomiędzy starą promenadą, a plażą powinien być uporządkowany. Zamiast dzikiego lasu aromatyczne sosny i mała architektura. A może do tego małe, trochę drewniane molo – gdyby super inwestorzy z „Kołobrzeskiego Kolosa” na taką inwestycje się nie zdecydowali?

Kurort jak Kultura!

Dom Zdrojowy mógłby stać się nowym nadmorskim, kulturalnym centrum miasta. W sposób oczywisty mógłby wpłynąć na przedłużenie sezonu. Zwiększyć ilość wydarzeń kulturalnych. W biznesplan takiego przedsięwzięcia należałoby wpisać odpowiednie środki na wydarzenia, które powinny odbywać się w obiekcie przez cały rok.  Obiekt zwiększyłby prestiż miasta i dał szansę na budowę prawdziwej nowej marki Świnoujścia.

Realizacja takiej inwestycji miała by jeszcze jeden skutek – mogła by „uratować” od betonowej zabudowy ważny fragment Świnoujścia.  Ten atrakcyjny teren powinien służyć wprost mieszkańcom i Gościom Świnoujścia, a nie prywatnemu biznesowi.

Według nie tylko mojej oceny, to co buduje się obecnie na starym pasie wydm, na wysokości starej dzielnicy ma się nijak do jej historycznego charakteru – nowa, historyzująca budowla  mogłaby w naturalny sposób uniemożliwić dalszy chaos architektoniczny w najwartościowszym fragmencie miasta. I w ten sposób uratować przez „zakopaniem” przez betonowo-szklane, pseudo-nowoczesne potworki, historycznej dzielnicy nadmorskiej. A sosnowy bór, zamiast krzaków i  molochów wpuścił by w starą zabudowę świeże, pełne jodu i aromatycznych zapachów  powietrze!

Kto za to zapłaci?

Taka inwestycja nie jest łatwa ani w realizacji, a nie w utrzymaniu. Tym bardziej, że bez opisanych wyżej wydarzeń i „kultury” nie mógłby istnieć. Kto taki obiekt miałby wybudować i utrzymać? Samorząd? A może miasto wraz z prywatnym inwestorem? Świnoujście dysponuje olbrzymimi możliwościami, bo ma to co najważniejsze. Grunt! W obiekcie funkcjonowałyby obiekty komercyjne. Czy byłby w stanie zarobić na utrzymanie całego obiektu? A może opłata uzdrowiskowa, która co roku przeznaczana jest na „wszystko i nic” powinna bezpośrednio zasilać funkcjonowanie takiego obiektu?  I tu może pojawić się problem. Decydenci powinni zrozumieć, że każda złotówka wydana na szeroko pojęta kulturę, to tak samo dobra inwestycja jak remont chodnika. Ba – w wielu przypadkach o wiele lepsza – inwestycja w ludzi naprawdę się opłaca!

Może warto podjąć takie wyzwanie? Skoro w  Świnoujściu  na przełomie XIX i XX wieku można było zrealizować w ciągu 30 lat kanalizację, prąd, wodociągi, szkołę, nowy budynek urzędu miejskiego, ochronkę dla dzieci, dzielnicę uzdrowiskową itd. itd.  to czy jedno z najbogatszych miast w Polsce nie stać  w XXI wieku na JEDEN (sic!) nowy budynek służący jego Mieszkańcom i Gościom?

Czego sobie, Mieszkańcom i Miłośnikom Świnoujścia szczerze życzę!

P.S. Nie oszalałem. Mam na to zaświadczenie od lekarza! Naprawdę wierzę w to, że taka inwestycja może  w Świnoujściu powstać. Zapraszam do dyskusji. Uwag – także krytycznych.  Świnoujście jest piękne (jeszcze), ale może być prawdziwą Perłą Bałtyku.

[author title=”Piotr Piwowarczyk” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2016/06/piotr-piwowarczyk.jpg”]Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, gospodarz Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta na wyspie Wolin, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Społecznik zaangażowany w rozwój turystyczny miasta. Pasjonat i miłośnik historii – zwłaszcza militarnej. Od dziecka uwielbiał zaglądać do starych strychów, piwnic i kościelnych wież, szukając śladów przemijającego czasu.[/author]

Czytaj dalej
14 komentarzy

1 Komentarz

 1. Adam temu

  23 stycznia 2018 na 23:47

  Fajnie byłoby aby mieszkańcy miasta, założyli stowarzyszenie np.” Stowarzyszenie mieszkańców Świnoujścia na rzecz odbudowy domu zdrojowego”, gdzie zbierałoby się pieniądze np. ze zbiórek ulicznych lub prosiłoby się o wsparcie finansowe od urzędu miasta czy może od ważniejszych instytucji samorządowych czy państwowych oraz pokazywałoby się historię Domu zdrojowego. Może dzięki takiej inicjatywie obywatelskiej udałoby się nam uzbierać środki na odbudowę domu zdrojowego. Na szczęście w jego miejscu nie stoi żaden „komunistyczny potworek” a plac jest pusty. Także w teorii jest szansa na odbudowę. Niestety w praktyce jest już gorzej. Mam nadzieję, że za parę ładnych lat kiedy w urzędzie miasta będzie trwała debata na temat wybudowania jakiegoś budynku na tym placu naprzeciwko muszli koncertowej to MY JAKO MIESZKAŃCY POKAŻEMY NA CO NAS STAĆ !! Bo w przeciwnym razie będzie już za późno. A dom zdrojowy był przed wojną pięknym budynkiem, który pokazywał tak jak ówczesna zabudowa nowej promenady jej piękno . Gdyby udałoby się go pieczołowicie odbudować z zachowaniem oryginalnego wnętrza, na tyle ile by to pozwalało, to mielibyśmy na pewno wspaniałą wizytówkę miasta, której nie powstydziłoby się żadne nadbałtyckie miasto w Polsce. Może za bardzo bujam w obłokach ale jestem pozytywnej myśli.

 2. Irena temu

  29 października 2016 na 09:36

  Wspanialy pomysl,wspaniale gdyby mozna bylo to zrealizowac.

 3. mieszkaniec temu

  28 października 2016 na 15:36

  Ja jestem ZA. Tylko trochę w to nie wierzę…z różnych powodów…ale życzę Panu, aby panu się udało:) Ma pan u nich czyt.władzy, wpływy i z tego co widzę, są przychylni do pana pomysłów, czego dowodem jest szereg zrealizowanych przez pana, panie Piotrze, super imprez np. Husaria, walki, Wołoszański, czy ostatnia: to się nie mogło zdarzyć czy zdarzyło…nie pamiętam nazwy;) Chodzi mi o te czołgi, samoloty, co było we wrześniu /chyba/.

  • JestemzMiasta temu

   28 października 2016 na 19:09

   Mam niepłonną nadzieję, że pomysłodawca i autor artykułu nie ufortyfikuje Domu Zdrojowego i nie będzie nasyłał na niego przebierańców co chcieli odbić Świnoujście z rąk Rosjan i przekazać je Niemcom 🙂

 4. xyz temu

  28 października 2016 na 13:24

  Genialny pomysł! (Pewnie nierealny, ale naprawdę genialny) kolejna atrakcja, tylko patrzeć jak to podniesie „turystyczny poziom” miasta, będą do nas walili Polacy z „lądu”, Niemcy, a i pewnie promy Unity Line kogoś przywiozą zza morza!

 5. ja temu

  28 października 2016 na 09:01

  światny pomysł zasłonimy nim gazoport i kontenery na warszowie

 6. beka temu

  28 października 2016 na 08:33

  Pomysł wspaniały! Ale niestety nierealny. I to wcale nie z powodu takich czy siakich władz miasta lecz jego mieszkańców. Szanowny Panie Piotrze niech Pan poczyta komentarze na dowolny temat w „sąsiednim” świnoujskim portalu. A jest ich niestety bardzo dużo. Przecież tym ludiom nie potrzebna żadna kultura. Dla nich wszystko jest beznadziejne jeżeli tylko nie jest rozdawnictwem dóbr materialnych za darmochę, stanowisk pracy dla nierobów bez kwalifikacji. Niech Pan zaproponuje kolejne boisko piłkarskie, na obrzeżach którego frustraci będą mogli się po mordach prać, albo lepiej ring do MMA – będzie poparcie.

 7. Aneta temu

  28 października 2016 na 00:10

  Tako budynek musi dużo kosztować. Lepiej wybudować już mieszkania dla młodych rodzin.

 8. felek temu

  27 października 2016 na 23:30

  Idea wspaniała. Szkoda, że mamy takie władze. No chyba że ten dom zdrojowy będzie z betonu- to jest szansa

 9. janusz temu

  27 października 2016 na 22:54

  mrzonki, dość naiwne

 10. Miscz Arhitektóry temu

  27 października 2016 na 21:48

  Naiwny Autorze. Czy ty naprawdę nie widzisz w jakim mieście żyjesz? Czy ten Twój tekst to po prostu żart? Przykre- prawdziwe.

 11. jj temu

  27 października 2016 na 21:13

  No właśnie- ile to by kosztowało?

 12. JestemzMiasta temu

  27 października 2016 na 19:56

  Dom Zdrojowy powinien zostać odbudowany TAM GDZIE STAŁ,
  zmieniając paskudną bazarowość najbardziej reprezentacyjnej części miasta, oraz przywracając temu miejscu dawny splendor i szyk.
  Nadeszła też wiekopomna chwila aby wytyczyć nową PROMENADĘ na pasie wydm najbliżej morza.
  Takie są nieubłagane procesy przyrostu lądu w Świnoujściu.
  300 lat temu nie było Parku Zdrojowego tylko szumiało morze.
  Co roku przybywa około metra lądu w Świnoujściu.

 13. Marysia temu

  27 października 2016 na 14:53

  No, i to są pomysły! Brawo! Oby takie projekty były realizowane w Świnoujściu, niech to miasto wyróżnia się estetyką od wielu innych na naszym wybrzeżu. Nie psujmy daru wspaniałych warunków przyrodniczych przez betonowanie i stawianie wielkich hotelowych klocków. Wykorzystajmy to co mamy najlepsze, z poszanowaniem estetyki i w dobrej jakości. Kiczu mamy już pod dostatkiem. Wbrew pozorom takie rzeczy są ważne w wyborze destynacji dla turystów. Zresztą i Mieszkańcy skorzystaliby z takiej inwestycji. Brawo Brawo i Oby się spełniło 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524