poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Promy morskie i gazoport generują wzrost
Foto: Terminal Promowy Świnoujście

Promy morskie i gazoport generują wzrost

Na sukces portu w Świnoujściu w ciągu ostatnich kilku lat składają się inwestycje, które okazały się strzałem w dziesiątkę. To gazoport oddany w tym roku oraz modernizowany Terminal Promowy spełniający rolę autostrady morskiej łączącej tę część Europy ze Skandynawią. Port chce się rozwijać i potrzebuje do tego terenów.

Prawie o trzy procent wzrosły przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście w ciągu dziewięciu miesięcy br. Na szczycie tabeli wzrostów są paliwa, drobnica i zboża. Te, większe przeładunki zawdzięczają uruchomionym w tym roku gazoportowi oraz nowym terminalom zbożowym, a także stałym wzrostom obrotów na Terminalu Promowym w Świnoujściu.

Po analizie raportów przeładunkowych widać trend, który wskazuje spadek przeładunku węgla i rudy. Rośnie za to przeładunek drobnicy, ładunków promowych, zboża i kontenerów. Dzięki gazoportowi aż o 26,5 proc wzrósł przeładunek paliw. Zarząd Portu stale obserwuje światową koniunkturę i chce dopasowywać się do potrzeb rynku, tak aby wolumen przeładunków rósł z każdym rokiem. Tak się może stać, jeśli uda się wybudować w przyszłości terminal kontenerowy w prawobrzeżnej części Świnoujścia.

Jeszcze nie koniec inwestycji w terminalu promowym

Promy pływające ze Świnoujścia do Skandynawii zwiększają potencjał przewozowy terminalu. Powoli przeganiamy konkurencyjne porty. Porównując wyniki świnoujskiego terminalu do przewozów realizowanych na połączeniach promowych innych linii bałtyckich, gdzie obserwowana jest stagnacja lub nawet regres, wyraźny wzrost przeładunków świnoujskiego terminalu promowego potwierdza wysoką pozycję na rynku przewozów promowych. Rozwój terminalu  byłby niemożliwy bez stałej rozbudowy i dostosowywania infrastruktury terminalu do potrzeb i wymagań jego klientów.

– Planuje się inwestycję zwiększającą potencjał Terminalu Promowego w Świnoujściu. Chodzi o przystosowanie infrastruktury terminalu  do obsługi transportu intermodalnego, m. in. poprzez modernizację (połączenie) stanowisk promowych nr 5 i 6. Już teraz Terminal Promowy w Świnoujściu jako jedyny w Polsce – i jeden z 8 na Bałtyku – obsługuje promowe przewozy kolejowe. Dzięki odpowiedniemu układowi torów, placów manewrowo – składowych, terminal może być przystosowany także do przeładunku jednostek transportu intermodalnego – tłumaczy Monika Woźniak – Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Dodatkowo w rejonie Basenu Bałtyckiego planuje się budowę jeszcze jednego stanowiska promowego – dodaje.

Posiadając znaczny potencjał przeładunkowy wraz z istniejącymi połączeniami promowymi, terminal spełnia rolę autostrady morskiej, będącej elementem korytarza tranzytowego północ – południe, biegnącego z południa Europy, m. in. przez Węgry, Polskę do Skandynawii.

W tym roku jeszcze dwa metanowce

W połowie października do świnoujskiego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. To już ósma dostawa surowca do Polski w tym roku. Większość skroplonego gazu jest najpierw regazyfikowana, czyli poddawana procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazana do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 120 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. Surowiec po opomiarowaniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej spółki GAZ-SYSTEM i dalej do klientów. Reszta – w formie skroplonej –  transportowana jest za pomocą cystern. Według harmonogramu dostaw w bieżącym roku do Terminalu zawiną jeszcze dwa metanowce. Dzięki gazoportowi, w naszym porcie aż o 26,5 proc wzrósł przeładunek paliw.

Potrzebne tereny pod rozwój

Port nie ma rezerw terenowych w administrowanych przez siebie granicach. Strategia rozwoju do 2027 roku zakłada ożywienie głównej funkcji transportowej, ale także przemysłowej i logistycznej. W przyszłości ZMPSZiŚ chciałby wykorzystać akwen Zatoki Pomorskiej na wschód od Falochronu Wschodniego oraz terenów leśnych na wschód od ul. Ku Morzu. Teren przeznaczony będzie pod przyszły terminal kontenerowy. Planowana jest bowiem budowa głębokowodnego terminala kontenerowego poza Portem Zewnętrznym do którego będą mogły przypływać największe kontenerowce.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

6 komentarzy

 1. No i proszę kolejny PR-owy tekst. I tak będą to się lukrować, jaki to ten Zarząd MPSiŚ jest wspaniały, jak dba o interesy miasta a cichaczem podsuwa Radnym papiery do podpisania aby miasto dostało nędzne 0,3% podatku a nie 100%.
  SPEDYTOR – mam nadzieje, że ludzie w końcu zmądrzeją i zobaczą, co nas czeka, jak nam przybędzie ponad milion tirów rocznie więcej. A wy z lewobrzeża zacznijcie się uczyć trasy przez Niemcy aby się dostać gdziekolwiek ze swego pięknego uzdrowiska.

 2. W końcu. W końcu zaczyna sie wykorzystywać potencjał. Nareszcie rządzący rozumieją znaczenie gospodarki morskiej. Oby tak dalej.

 3. Tego się czytać nie da.
  Jak artykuły z początku lat 70-tych głoszące chwałę gospodarczych sukcesów socjalizmu.
  No i najważniejsze , że gazoport ma imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  To natychmiast nadaje mu rangę super trafnej inwestycji przyczyniającej się do świetlanej przyszłości kraju i regionu.
  Żenada.
  A tymczasem :
  „Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Bruksela przekonuje, że krok ten poprawia konkurencyjność na rynku.”
  Konkurencyjność wobec poronionej, najdroższej inwestycji w gazoport w Świnoujściu.
  Ta beztroska gospodarka polityczna skończy się tym, że będziemy kupować po cichu niemiecko-rosyjski TANI gaz, albo Smoleńska Zmiana będzie musiała podnieść ceny gazu od Prezydenta Kaczyńskiego.

 4. Bravo Spedytor, pięknie obnażone kłamstwa bezdusznych technokratów, sług mamony z portu

 5. Zarząd Morskich Portów zamieścił artykuł sponsorowany żeby mieszkańców przekonać ? No właśnie do czego ? Terminal Promowy – planowany przeładunek 550 tysięcy tirów. i może 8-9 tysięcy wagonów. Gdzie tu zrównoważony rozwój ? Tiry na drogach chyba wszyscy kierowcy widzą, a to że hardkor mają mieszkańcy Warszowa to po prostu fakt. Do tego Bunge i port i mamy około 850 tysięcy tirów rocznie. Terminal kontenerowy – kilka kilometrów plaży , 500 hektarów lasu do wycięcia, kilkaset tysięcy dodatkowych tirów. Zanieczyszczenie powietrza dotyczy i lewobrzeża. Degradacja środowiska makabryczna. „Tort” przewozów kontenerowych na Bałtyku jest już podzielony – nie ma sensu budować następnego Terminala głębokowodnego i to na wyspie gdzie jest jeden z parków narodowych . Szanujmy naturę i nie niszczmy jej – niech przyszłe pokolenia z jej korzystają . Jest jużTerminal kontenerowy w Szczecinie – dlaczego Zarząd Morskich Portów się nie przyzna że byłą to nietrafiona inwestycja i ledwo ciągnie ? Terminal zbożowy – wydzierżawili Ewę w Szczecinie na 30 lat, to teraz konkurencję w Świnoujściu zrobić ? Padnie i jedno i drugie . Czy jakiś mądry o tym pomyślał ? Szkoda słów.

  • Myślenie nie boli

   Sama prawda. Tylko czy te prawdy oczywiste ktoś zrozumie? Jest do przewalenia kilka miliardów złotych i przecież tak naprawdę o to chodzi! Prezesi spółek, spółeczek itd. Jak ktoś zajrzy w faktury gazoportu i zobaczy za ile kupywano PIACH!! TO BY ZEMDLAŁ. A tu przecież inwestycja po CHORYZONT/
   Cała nadzieja w wyborach samorządowych- oby doszło do jakościowej zmiany, przede wszystkim w radzie miasta i … niestety prezydenta. Zmurkiewicz już całkowicie nie przystaje do obecnych czasów. Postawić mu malutki pomniczek w okolicach oczyszczalni ścieków. I wybrać kogoś MŁODEGO – z otwartą głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.