Strona główna / Lokalne / Komentarz: Mieszkańcy czekają na dach nad głową

Komentarz: Mieszkańcy czekają na dach nad głową

Miasto sprzedało niedawno kilka atrakcyjny działek. Do kasy miasta wpłyną miliony złotych. Pieniądze z dochodów majątkowych powinny być przeznaczone na wydatki majątkowe. Za kilka lat skończą się działki na sprzedaż. Wówczas głównym źródłem pieniędzy będą pochodzić z podatków. Staram się myśleć perspektywistycznie i zadaję sobie pytanie: jak będzie wyglądało Świnoujście za kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Pieniądze w kasie miasta zawsze rodzą dyskusję o przeznaczeniu środków. Cele i potrzeby są zapisane w dokumencie pod nazwą Wieloletnia Prognoza Finansowa.

Mieszkańcy potrzebują min. 120 mieszkań

Zadaniem miasta jest zapewnienie mieszkańcom dachu nad głową. Na liście oczekujących na mieszkania jest 120 rodzin. Historie tych ludzi są niekiedy skrajnie dramatyczne. Co mam odpowiedzieć kobiecie maltretowanej przez męża pijaka, która chce się od niego wyprowadzić, albo rodzinie z dwójką malutkich dzieci, która chce się usamodzielnić i wyprowadzić się od rodziców, ale nie stać ich na wynajęcie na rynku komercyjnym, a co dopiero mówić o wzięciu kredytu w banku? Najwyższa pora, aby budownictwo komunalne ruszyło. Do tego potrzebna jest zgoda radnych. Mamy gotowy pomysł.  Spółka komunalna „Lokum” połączy się z dotychczasowym ZGM. Gmina ma grunt przy ul. Steyera i można na nim może wybudować mieszkania. Na początek będą to mieszkania komunalne, czynszowe i socjalne. Docelowo takich budynków mogłoby powstać kilka.

Potrzeby znacznie większe

Brak mieszkań pod wynajem dostrzegają także pracodawcy. Chcą sprowadzać z głębi Polski pracowników z rodzinami i osiedlać ich w Świnoujściu. Proponują podzielić się z miastem kosztami budowy nowych budynków. Wobec braku mieszkań, liczyliśmy na spółdzielnie mieszkaniowe. W mieście tylko SM Słowianin ma grunty na którym mogłaby wybudować budynki mieszkaniowe. Ale ze wstępnych rozmów wynika, że zainteresowani są bardziej remontowaniem dotychczasowych zasobów, niż budowaniem nowych. Czy w najbliższych latach uda się zaspokoić potrzeby mieszkaniowe świnoujścian? Magistrat jest gotowy do tego zadania. Potrzebna jest wola i zgoda Rady Miasta.

Zamiast parkomatów

Korzystając z możliwości kontaktu z Czytelnikami Kronik Portowych, odniosę się do potrzeby rotacji aut na miejscach parkingowych w centrum miasta. Ścisłe centrum nie jest z gumy i już dziś ilość chętnych do zaparkowania przewyższa dostępne miejsca parkingowe. Budowa garażowca nie powinna leżeć na barkach gminy, bo miasto woli wydać te pieniądze na inne potrzeby – chociażby budowę mieszkań komunalnych. Radni nie zgodzili się na wprowadzenie odpłatnej strefy parkowania w centrum miasta. Dlatego wciąż poszukujemy rozwiązań, których oczekują od nas mieszkańcy skarżący się na problemy z parkowaniem. Jednym z pomysłów jest ustawienie na niektórych zatokach postojowych znaków ograniczających czas parkowania np. do 60 minut. Koszt jakie musiałoby ponieść miasto z pieniędzy mieszkańców, to zakup i ustawienie znaków, a także zatrudnienie pracownika kontrolującego czas parkowania. Pozostaje pytanie – czy mieszkańcy zaakceptują takie rozwiązanie? Zapraszam do dyskusji.

Barbara Michalska

Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujścia. Jest absolwentką Wydziału Ochrony Środowiska i Inżynierii Sanitarnej Politechniki Lubelskiej. W dotychczasowej karierze zawodowej pracowała zawodowo w Mostostal Panel C.O. Warszawa, ESPEBEPE S.A, Energotech, Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu. Od 2003 roku zajmowała stanowisko Naczelnika Wydziału Inżyniera Miasta Urzędu Miasta Świnoujście i prowadziła wiele inwestycji miejskich. Powołana na urząd I-go Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście w dniu 6 grudnia 2010 roku.

 

Zobacz również

Klęska na Odrze. Z Wolińskiego Parku Narodowego wywożone jest bydło

W związku z klęską na Odrze, z niezamieszkanych wysp Wolińskiego Parku Narodowego położonych na terenie …

8 komentarzy

 1. Zenada i tyle

 2. Jakoś naszych radnych budownictwo komunalne nie interesuje dla mieszkańców .Wolą sprzedawać działki infestorom bo zyski mają .

 3. Mieszkania komunalne sa potrzebne. Ja natomiast chcialbym zapytac jak bedzie wygladalo monitorowanie stanu technicznego tych budynkow. Niestety rozdawnictwo demoralizuje… Przyklad osiedla przy ulicy Krzywej dobitnie to pokazuje. Pokazuje jak bardzo, w krotkim czasie, zniszczono mienie. Ludzie wychodza z zalozenia (zgoda – nie wszyscy), ze jesli cos nie jest moje, to mozna niszczyc. Jaka bedzie forma ponoszenia kosztow remontow przez lokatorow mieszkan komunalnych? Przeciez nie moze byc tak, ze miasto, czyli my podatnicy, bedziemy fundowac mieszkancom wszystko! Wspolnoty mieszkaniowe, spoldzielnie, prywatni wlasciciele sami musza placic za te rzeczy. Dlaczego wiec mieszkancy mieszkan komunalnych mieliby byc w jakis sposob uprzywilejowani w tej kwestii?

 4. Jestem zażenowany że ta pani, która jest wiceprezydentem zadaje pytanie na temat miejsc parkingowych poniżej poziomu zwykłego urzędnika. Pani powinna to co proponuje po prostu zrobić a nie pytać się mieszkańców czy może wydać kilka złotych na kilka znaków i zatrudnienie jednego pracownika! Wcześniej ta pani z tego co słyszałem forsowała pomysł wprowadzenia mieszkańcom opłat za parkowanie i olała to co mieszkańcy mieli do powiedzenia w tej sprawie i bardzo dobrze że radni się na to nie zgodzili. To teraz się pyta czy znak do 60 min. można postawić??

  • Znaki moze i tak bo niektorzy do pracy na Boch.Wrzesnia jezdza z podwurza przy SM Odra.
   Ad. Pracownika-nie potrzeba. Straz miejska lubi kierowcow niech sprawdza bedac na wycieczce wokol miasta.

 5. Niegospodarność to cecha zabierającej głos i jej mocodawcy. Długo można wymieniać: rabunkowa wyprzedaż majątku gminy czyli nieruchomości, bezmyślna i kosztowna modyfikacja układu komunikacyjnego, zaniedbanie w obszarze infrastruktury tworzącej miasto np. parkingowce, skwery, parki, obiekty użyteczności publicznej, brak polityki społecznej tworzącej kapitał miejski, niszczenie marki kurortu przez wprowadzanie do miasta funkcji z nią sprzecznych i tak dalej. Urząd przestał reprezentować interesy mieszkańców dbając tylko o interesy kilkunastu przedsiębiorców. Traktując mieszkańców jak bezmyślne i dojne krowy. Oderwani od rzeczywistości urzędnicy zapominają że na ich niezasłużenie wysokie pensje składają się mieszkańcy. Czas przerwać demolowanie miasta przez tych państwa.

 6. Pan Prezydent „reklamuje” port kontenerowy jako praca dla naszych młodych, wykształconych ludzi. A tu proszę pracodawcom brakuje rąk do pracy i czują potrzebę sprowadzania pracowników i ich rodzin z głębi Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.