poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Komentarz: Plaża naszym największym bogactwem

Komentarz: Plaża naszym największym bogactwem

Rzecz dzieje się w centrum wyspiarskiej krainy. Na najpiękniejszym odcinku polskiego wybrzeża chronionego obszarem „Natura 2000”. Gdzieś pomiędzy Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim.

Złocisty piasek na uznamskiej plaży oblegany jest corocznie przez miliony turystów. Na taki sukces Świnoujścia wpływa wiele czynników, które powodują, że kurort ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce.

Jest jej blisko 11 kilometrów – 4 na wyspie Uznam i 7 na wyspie Wolin. Mowa o plaży.  Turyści i mieszkańcy korzystający z jej uroków na lewobrzeżu mają dostęp do bardzo dobrze rozbudowanej infrastruktury. Tego samego nie można powiedzieć o plaży na prawobrzeżu. Brak zaplecza gastronomicznego, bazy noclegowej, oświetlenia, fatalny stan drogi dojazdowej i „chodnika” (o ile można tak nazwać tę betonową ścieżkę), brak oznakowania. Czas jakby zatrzymał się kilkanaście lat temu. Jedynym udogodnieniem dla plaży na Warszowie jest parking który zbudowała spółka Polskie LNG. Ławki na tym parkingu są jedynymi w promieniu… kilometra.

Niewykorzystany potencjał!

Gdyby miasto postanowiło włożyć odpowiednie środki i  przygotować teren przy plaży na prawobrzeżu pod inwestycje (nie przemysłowe!)- doprowadzić media, podwyższyć stan dróg dojazdowych wraz z zamontowaniem oświetlenia, to chętnych na działki by nie brakowało.

Jednak temat ten przez lata był jakby niewidoczny. Włodarze zapatrzeni w lewobrzeże i działki warte miliony wyprzedają tereny których wkrótce zabraknie. To „źródełko” które jest sukcesem miasta za kilka, maksymalnie kilkanaście lat – uschnie. Skończą się tereny pod inwestycje wzdłuż plaży uznamskiej i na nieszczęście może dopiero wtedy włodarze się obudzą, jednak pobudka ta może okazać się bardzo ciężka.

Terminal kontenerowy czy nowa dzielnica?

15034217_1151827271532956_1044509045_oWładze miasta stoją przed poważnym wyzwaniem. U bram miasta stoją kapitaliści chcący namówić naszych decydentów na przemysłowego molocha mającego rozruszać gospodarkę morską. W planach jest budowa potężnego głębokowodnego terminala kontenerowego który zabierze 2 kilometry plaży i kilkadziesiąt hektarów lasu. Alternatywą dla tego działania może być rezerwa tych terenów pod budowę w przyszłości nowej dzielnicy mieszkalno-rozrywkowo-wypoczynkowej.

Przemysł naszym utrapieniem!

Nastrojom społecznym nie trudno się dziwić. Od lat prawobrzeże jest miejscem lokalizacji szkodliwego przemysłu, a ze wszystkim radzić muszą sobie sami, nikt im nie pomaga. Szkodliwa dla mieszkańców działalność firm Bunge, Orlen (cuchnący mazut z bazy przeładunkowej) i kilku innych powodują, że mieszkańcy nie chcą słyszeć o nowych przemysłowych zamierzeniach.

W pierwszej kolejności rozwiążcie problemy z jakimi mieszkańcy borykają się teraz a później rozmawiajcie z nimi o kolejnych inwestycjach. Terminal Kontenerowy jest dobrym, alternatywnym pomysłem rozwoju portu. Jednak jego lokalizacja związana z zabraniem kolejnego odcinka plaży zabierze nam to, co jest naszym bogactwem.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście mówił o analizowaniu kilku lokalizacji terminala. Jakie były pozostałe? Dlaczego odpadły? A może okazało się że kosztem plaży i mieszkańców wybiera się najtańszy wariant.

Dariusz Krzywda, wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Warszów

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

13 komentarzy

 1. Jednym słowem ch… d… i piasku kupa. Biedni jesteśmy, ale ważne żeby było jak było.

 2. Nie lepiej by było odcinek plaży przeznaczyć na cele turystyczne z zapleczem socjalnym i polem namiotowym, a terminal kontenerowy zrobić na nieużytkach wzdłuż ul Mostowej do przeprawy karsibór (później w miejscu karsiborów jak powstanie tunel)?? Dwie pieczenie na jednym ogniu.

 3. Zabranie ledwie 2 km plaży to akurat pikuś, ale zobaczcie jak to paskudztwo zniszczy estetykę wizualną z innych miejsc plaży. Na tym lepiej się skupmy!

 4. Niech tam postawią hotele! I też będzie pełno pracy!

 5. ✂⚋⚋⚋⚋⚋⚋

  Niech cisną na Wały Chrobrego z tym badziewiem.

 6. Turysta - Przewodnik

  Drogi „Bomblu”, jako turysta w pełni Cię rozumiem, ale logika życia jest inna.
  Zapytaj tysięcy Polaków co wolą: czy mieć pewną prace przez wiele lat,
  czy możliwość raz w roku przez 2 tygodnie poleżeć na drobnym piasku na plaży.

  • Bzdury piszesz. Ta plaża daje pracę i pieniądze mieszkańcom Świnoujścia. A kontenery dadzą robotę wąskiej grupie. Ś-cie jest popularne wśród turystów już przez cały rok, a nie przez 2 tygodnie. Uważam, że bezczelnie kłamiesz pisząc, że jesteś przewodnikiem, bo wtedy wiedziałbyś, że nie chodzi o krótkie leżenie na „drobnym piasku”.

   PRECZ Z KONTENERAMI I LOBBYSTAMI CIĘŻKIEGO PRZEMYSŁU! A jak się wam nie podoba turystyka, to jazda do Bełchatowa!

   • Bzdury piszesz. To nie ta plaża daje prace i pieniądze mieszkańcom Świnoujścia, tylko na na lewobrzeżu. A pisząc o jeździe do Bełchatowa ośmieszasz swoje argumenty, bo ja mogę napisać to samo: że jak chcesz mieć ciszę i spokój to jedź do Koziwólki Małej – tam znajdziesz ukojenie w odgłosach z obory a jedynymi spalinami będą te pochodzące z komarka Sołtysa.

 7. Precz z betonem!!! A dzisiaj można przeczytać między wierszami dokumentacji przetargowej, że koncepcja techniczno-programowa ma zakładać nie tylko posadowienie tego kontenerowego molocha, ale i zakładać jego dalszą rozbudowę. PRECZ Z BETONEM!!!!

 8. Kolego Piotrze, jak się wchodzi do paszczy drapieżnika żeby dojeść resztki ( LNG ) to proszę nie krzyczeć kiedy zamknie ją z nami w środku ( terminal kontenerowy + terminal chemiczny )

 9. więc spoko jedz piasek !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.