Strona główna / Lokalne / To był rekordowy sezon turystyczny
Szeroka piaszczysta plaża w Świnoujściu może pomieścić kilkanaście tysięcy plażowiczów jednocześnie. Foto: Wojciech Basałygo

To był rekordowy sezon turystyczny

Samorządowcy i przedstawiciele branży turystycznej naszego regionu mówią o rekordowym ruchu turystycznym w 2016 roku. Na znaczny wzrost wizyt na Pomorzu Zachodnim wskazują także dane dotyczące opłaty klimatycznej i uzdrowiskowej w gminach. Szczegóły poznaliśmy podczas spotkania podsumowującego, które odbyło się w Szczecinie w czwartek 10 listopada br.

 – Turystyka na Pomorzu Zachodnim to ważna część naszej gospodarki. Naszym największym potencjałem turystycznym jest wciąż prawie 180 km wybrzeża. I tam rozwój tej branży widać najwyraźniej, zwłaszcza w naszych flagowych kurortach, jak Kołobrzeg, Świnoujście, ale i w tych mniejszych, jak np. Mielno. Zeszły rok pod względem turystyki był bardzo dobry, ten zapowiada się na rekordowy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślał, że rozwój branży turystycznej widoczny jest przede wszystkim poprzez skalę inwestycji indywidualnych. Ale dobra współpraca samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami i skuteczne wykorzystanie środków unijnych to równie ważne elementy składające się na progres.

– Jako województwo – obok promocji i wspierania turystyki – mamy także swój udział w jej rozwoju poprzez inwestycje w infrastrukturę. Mam tu na myli zarówno inwestycje drogowe oraz kolejowe, czyli zakupy taboru i podwyższanie standardów podróżowania na Pomorzu Zachodnim. Równie ważne jest wspieranie przez samorząd województwa turystyki aktywnej: Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, przystani kajakowych. Tworzymy właśnie bogatą sieć ścieżek rowerowych, które zapewnią możliwość aktywnego wypoczynku nie tylko nad wybrzeżem – mówił Olgierd Geblewicz.

Siłą Pomorza Zachodniego są też walory naturalne i przyroda. – Wspieramy, promujemy i doinwestowujemy parki krajobrazowe, odkrywamy je dla mieszkańców i turystów. Niezwykle istotny jest zrównoważony rozwój turystyki. Dlatego zachęcamy aby podróżować po różnych częściach naszego regionu, szlakami turystycznymi, historycznymi i kulinarnymi – podkreślał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Waldemar Miśko prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Burmistrz Karlina zwracał uwagę, że nakłady na turystykę nie mogą maleć – Promocja turystyki ma to do siebie, że nie można jej nigdy zaniechać i zadowolić się dobrymi wynikami. Musi być to ciągłe działanie. Miśko także widzi potrzebę patrzenia na turystyczny potencjał jako całość – Musimy współpracować, aby wyciągać turystów znad morza także w inne części regionu.

W briefingu prasowym wzięli także udział prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek,wiceprezydent Świnoujścia Paweł Sujka oraz Tomasz Zalewski – prezes Zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego.

W części dyskusyjnej udział wzięli także Zbigniew Jagniątkowski – prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego; Piotr Piwowarczyk – prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu; Iwona Bigońska – właściciel Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy.

Dane wskazują na to, iż sezon letni 2016 r. był równie dobrym rokiem dla zachodniopomorskich miejscowości jak 2015, a w wielu obszarach rekordowy. W niektórych przypadkach widoczne jest, iż w 2016 r. poszczególne gminy odwiedziła większa ilość turystów niż w analogicznych okresach roku poprzedniego. Tak było np. w Świnoujściu, w Gminie Kołobrzeg czy w Gminie Mielno, gdzie wielkość opłaty klimatycznej liczonej do dnia 14.09 przewyższyła wielkość w całym roku 2015.

Przełomowym miesiącem, mającym bardzo duży wpływ na wielkość ruchu turystycznego, jest wrzesień, który w bieżącym roku charakteryzował się ładną pogodą. W związku z tym turyści chętnie przyjeżdżali do zachodniopomorskich, zwłaszcza nadmorskich miejscowości

Informacje na temat sezonu turystycznego przygotowano m.in. na podstawie danych otrzymanych od gmin, które pobierają opłatę klimatyczną i uzdrowiskową oraz informacji uzyskanych od atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego, które mają ofertę całoroczną.

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Jeden komentarz

  1. A ciekawe ile z tych osób wybrało Świnoujście na “częściowy” urlop, tylko po to, by potem z Unity Line popłynąć do Skandynawii (tak jak my)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.