poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Lokalne / Martwa mewa znaleziona w kanale portowym zarażona wirusem H5N8

Martwa mewa znaleziona w kanale portowym zarażona wirusem H5N8

W kanale portowym w Świnoujściu znaleziono martwego ptaka. Mewa była zarażona wirusem grypy ptaków. Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka.

W ramach środków prewencyjnych wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i dziki ptakami. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym ptactwem oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Głównym źródłem zakażenia dla drobiu są dzikie ptaki, dlatego koniecznym jest zabezpieczenie drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami poprzez: szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą, ograniczenie przemieszczania się osób postronnych oraz zwierząt między obiektami, w których przetrzymywany jest drób, wyłożenie mat dezynfekcyjnych i dezynfekcja pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa, używanie odzieży ochronnej przez osoby przebywające na terenie gospodarstwa.

Każdy przypadek wzmożonych zachorowań u drobiu powinien być zgłaszany do organów Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄

    Super!!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.