Strona główna / Lokalne / [FILM] Terminal zbożowy ma być gotowy w II połowie 2017 roku

[FILM] Terminal zbożowy ma być gotowy w II połowie 2017 roku

Dyrekcja OT Port Świnoujście na elewator chce wykorzystać stary magazyn chemiczny – żeby było taniej, fundament ma pozostać z poprzedniego magazynu. Nowy terminal do przeładunku zboża ma być nowoczesny i ekologiczny, ale dopiero w 2020 roku. Do tego czasu zboże będzie ładowane tradycyjnymi metodami – za pomocą dźwigów i ciężarówek. Dopiero później można myśleć o nowoczesnej technologii pneumatycznej.

art-elewatorFirma public relations zaprosiła w czwartek dziennikarzy na godzinną prezentację portowej inwestycji, a po niej na spacer po porcie zakończony cateringiem. Chciano w ten sposób udowodnić, że terminal zbożowy, jaki spółka chce wybudować do września 2017 roku będzie w 100 procentach bezpieczny dla mieszkańców.

Przeładunek paszy budzi złe skojarzenia

Prezes OT Port zaznaczył na początku spotkania z dziennikarzami, że jego spółka nie ma nic wspólnego z terminalem paszowym zarządzanym przez firmę Bunge. To do działalności tej firmy mieszkańcy Warszowa mają najwięcej zastrzeżeń. Przeładowywana śruta sojowa pyli podczas wyładunku. Efekty widać na zaparkowanych przy przeprawie promowej samochodach.

– Nasze dźwigi podnoszą ładunek na wysokości 15 centymetrów – zapewniał dziennikarzy Ludwik Jan Heinsch. Nie ma możliwości, żeby pylił – podkreślał.

Dwa etapy

Portowcy stawiają na eksport polskiego zboża. Chcą, aby trafiał do portu głównie drogą kolejową. Chociaż jak zaznaczyli w prezentacji – niewykluczone, że część będzie przyjeżdżała ciężarówkami. Elewator ma pomieścić 85000 ton zboża. W czasie 60 minut będzie mogło być rozładowanych 20 samochodów ciężarowych. W kolejnym etapie inwestycji ma zostać wybudowany jeszcze jeden elewator na zboże. Po dokończeniu inwestycji, władze spółki chcą, aby przez port w Świnoujściu było transportowane 1 mln ton zboża.

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

5 komentarzy

  1. pracuje w biurowcu wiec znam to od podszewki zreszta ludzie gadaja

  2. rata 30 ton hehehehe skad ten facet ma taka wiedze fantastyczna chyba czopek mu napisal na kartce co ma mowic choc widac ze sam wali takie miny , ze sam w to niewiezy heheh

  3. a kto to bedzie rozladowywal skoro wszystkich zwalniaja i ludzie sami sie zwalniaja np praca w sobote 1 godzina 10 zl to juz jest kpina a to jaki teraz jest balagan ,byc moze nawet strajk calej zalogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.