Połącz się z nami
„uznamska

Lokalne

Wszyscy jesteśmy agentami? Prawicowe media zaatakowały mieszkańców i samorząd.

Opublikowano

w dniu

(Chiński?) terminal kontenerowy – polską racją stanu? Terminal kontenerowy zamiast sosnowego lasu i 2 kilometrów piaszczystej plaży to polska racja stanu – uważają prawicowe media, które od czwartku atakują lokalny samorząd Świnoujścia, a mieszkańców mających odmienne zdanie nazywają „eseldowskimi aktywistami organizującymi protesty”.  Fala krytyki zaczęła się od czwartkowej publikacji artykułu w Gazecie Polskiej. Temat podchwyciła Telewizja Republika i portal niezalezna.pl. Skala manipulacji medialnych sięgnęła dosłownie zenitu – dostało się przede wszystkim Januszowi Żmurkiewiczowi , który – o ironio – znany jest z tego, że ten kontrowersyjny pomysł popiera od samego początku.

Pomysł Platformy Obywatelskiej w spadku dla PiS

Idea budowy  terminala kontenerowego pojawiła się jeszcze za rządów PO-PSL. To wówczas powstały pierwsze koncepcje, a także szukano inwestora z Azji, który chciałby zainwestować w Świnoujściu. Po przejęciu władzy przez PiS nie było pewności, czy te plany będą kontynuowane. Terminal kontenerowy okazał się jednak na tyle ciekawy i wpisujący się w ideę modernizacji Pomorza Zachodniego, że rządzących nie trzeba było długo przekonywać, a realizacja tej inwestycji może wpłynąć nie tylko na rozwój gospodarczy regionu, ale również na głosy poparcia w kolejnych wyborach. Nie obyło się jednak bez głosów krytycznych i to ze strony niektórych polityków PIS-u, którzy jasno wskazywali, że pomysłodawcy tej inwestycji reprezentują wielki zagraniczny kapitał, który zabierze lwią część zysku wygenerowany przez port. – Że nie wspomnę, że państwo polskie będzie musiało pogłębiać co roku tor wodny prywatnej, chińskiej spółce, by ta mogła zarabiać krocie – mówi jeden z naszych rozmówców. – Oczywiście jeśli wcześniej nie będzie plajty – dodaje.

Projekty w cieniu gabinetów

Plany budowy terminala kontenerowego powstawały za zamkniętymi drzwiami. Nie chwalono się nimi przed opinią publiczną, a już zupełnie przed mieszkańcami miasta. Problem pojawił się, gdy wizualizacje i koncepcje zaczęły przeciekać do mediów. Z planów wynikało, że konieczne jest doprowadzenie infrastruktury do planowanego terminala, w tym budowa bocznic kolejowych, dróg i placów składowych. Wiązałoby się to z wykarczowaniem 500 hektarów  lasu i zamknięciem plaży która cieszy się dużą popularnością wśród letników w wakacyjnych miesiącach. Autor artykułu w Gazecie Polskiej – Tomasz Duklanowski, najwyraźniej nigdy nie był w tym miejscu, bo w swoim tekście napisał, że plaża na Warszowie zawsze była pusta, a w tej części miasta nigdy nie było turystyki. Przeoczył 200- letnią, turystyczną historię tego miejsca i to co się dzieje teraz –  licznych letników (głownie ze Szczecina i okolic) opalających się w wakacje, a także zapomniał o największych atrakcjach Pomorza Zachodniego jak np.  najwyższej w Europie ceglanej latarni morskiej , położonej kilometr od planowanej inwestycji, odwiedzanych przez kilkaset tysięcy turystów w ciągu roku. Oczywiście nie omieszkał dodać, że tam, gdzie ma powstać terminal kontenerowy, zlokalizowana jest stocznia, port itd. – sugerując wprost, że to teren zdegradowany.  I jak na teorię spiskową przystało, że to wszystko ma powstać dla Polski, a przeszkadzają w tym oczywiście niemiecko-rosyjscy agenci.  Dodatkowo dołożono argument finansowy. 600 tys. zł z prawdopodobnych podatków, o których mówiono na spotkaniu z przedstawicielami portu, w artykule Gazety Polskiej nagle urosło do… 10 milionów złotych rocznie!

Znowu Możejko

Dziś, przeciwko tej inwestycji, między innymi, najgłośniej protestują mieszkańcy prawobrzeża.  I wbrew temu co piszą i mówią niektórzy, jest ich naprawdę wielu. Ta „garstka”, która przyszła pod magistrat nie mogła być większa – nie wszyscy wiedzą, że magistrat pozwolił na manifestację do 20 osób! Mieszkańcy walczą o swoją  małą ojczyznę. Mają do tego prawo i  dlatego stworzyli aktywne stowarzyszenie, którego przedstawiciele zabierają głos w dyskusji. Swoje działania ograniczyli do oplakatowania miasta i organizacji jednego protestu przed budynkiem magistratu. Telewizja Republika niesłusznie nazwała tych ludzi „eseldowskimi aktywistami „. Dla wzmocnienia przekazu artykułu w prawicowej gazecie, zaznaczono, że terminal kontenerowy nie jest w smak Niemcom. Głos w cytowanym wywiadzie zabrał też były prezydent Świnoujścia Stanisław Możejko, który był najprawdopodobniej inicjatorem artykułu, twierdząc że w Świnoujściu panuje kondominium rosyjsko-niemieckie.

Głos wszystkich mieszkańców

Władze miasta nie znają szczegółów planowanej inwestycji. Te ma przedstawić Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz (dziś już bezpartyjny) znany z proinwestycyjnych poglądów, jest za terminalem na prawobrzeżu, jednak po proteście mieszkańców i wątpliwościach płynących z lewobrzeżnych dzielnic zapowiedział przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Po to, aby wszyscy mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się o przyszłości charakteru tej części miasta. Dziennikarz Gazety Polskiej nazwał to „opóźnianiem strategicznej inwestycji”. Napięcie rośnie. A może mają rację ci , którzy twierdzą, że przy sprawie działają obcy agenci? Wielomiliardowe inwestycja, setki mionów złotych dla zachodnich koncernów to naprawdę gra warta świeczki.

Rozmawiajmy!

Gdy wydawało się, że przyszedł czas na uczciwe konsultacje, dialog ze społeczeństwem, spotkania z przedstawicielami portu, by ci spokojnie i rzeczowo pokazali jak ma wyglądać port i jakie potencjalne korzyści będzie z tego miało miasto, kilku działaczy politycznych – najprawdopodobniej w akcie zemsty przeciwko Januszowi Żmurkiewiczowi, cały  ten proces próbuje zatrzymać! Tym sposobem, zamiast spokojnie usiąść z mieszkańcami i samorządem i dyskutować, decydenci rękami niedoinformowanych dziennikarzy, uderzyli w idę budowy terminala o wiele mocniej niż dotąd wszyscy jego przeciwnicy. Oby zrozumieli swój błąd.

Komentarz

Panie Tomaszu Duklanowski, a  może Pan sprawdzi, że na tym kawałku polskiej ziemi mają zarabiać głownie zagraniczni inwestorzy? Z Chin, Korei, a nawet, co bardzo prawdopodobne -właśnie z Niemiec. I że ta garstka przeciwników, którą tak łatwo oszacowano na kilkadziesiąt osób –  zasługuje na ordery i ołtarze, oczywiście według przyjętych przez prawicę norm – właśnie za walkę z „obcym”, imperialnym kapitałem, który chce się tutaj po prostu dorobić. Ta idea nie ma się nijak do terminala LNG, popartego przez wszystkich radnych Świnoujścia, czy do budowy przed wojną polskiego portu w Gdyni. Przepraszam za ten ton. Emocje tym większe, gdy  okazuje się, że tego rodzaju  argumentacje (artykuły)  które tak mocno biją w społeczeństwo obywatelskie, w dobre imię miasta, a nawet w zwolenników budowy terminala kontenerowego, mają szerokie poparcie i sympatię u niektórych radnych naszego miasta. Im gorzej, tym lepiej? Tak rozumiecie dobro tego miasta?

A co o tym sądzą Mieszkańcy Świnoujścia? Zapraszam do dyskusji.

Wojciech Basałygo

Czytaj dalej
33 komentarze

1 Komentarz

  1. garb temu

    22 listopada 2016 na 16:59

    Zrobić referendum i wybudować port…. najlepiej w górach. Ja tez nie chcę mieć zakładów obok siebie. Nie chce mieć wysypisk, cmentarzy, autostrad, linii wysokiego napięcia , spalarni , elektrowni, kopalni, stacji benzynowych . Ale o ile cmentarz można wszędzie zrobić to port tylko z dostępem do morza. Buduje się je dla wszystkich obywateli i cały kraj będzie miał korzyść z niego. Jeśli więc referendum to ogólnokrajowe – ja jestem za.

    • dd temu

      23 listopada 2016 na 13:29

      Stuknij się w łeb. Głupi łeb przemysłowy, chiński lobbysto.

  2. NIE DLA KONTENEROWEGO GETTA temu

    22 listopada 2016 na 14:46

    Dziękuje Panu za ten opis. Jako mieszkanka Warszowa jestem przeciwna aby pod moim oknem składowano tablicę Mendelejewa, aby na naszej drodze pojawiło się dodatkowe 2000 tirów dziennie więcej – metalowe trumny….

  3. mieszkanka temu

    19 listopada 2016 na 22:33

    Zrobić referendum i po sprawie , mieszkańcy się wypowiedzą …

  4. Sterkenhorst temu

    19 listopada 2016 na 17:07

    Prawda jest taka, że OT Logistic nie ma pomysłu jak zwiekszyć przeladunki. Statystyki przeladunków podwyższa im Bunge i Gazoport. Pod płaszczykiem budowy terminalu kontenerowego chcą wyrwać kolejne hektary Naszych lasów i plaży by potem przehandlować tajemniczemu inwestorowi. OT Logistic ma przecież już infrastrukturę do przeładunku kontenerów. Nie mają pomyslu na biznes więc łapią się za pomysły innych, zobaczyli że zboza i soja przeladowuje inna firma to szybko będą budowac terminal zbożowy, z kontenerami może tez się uda, tyle że wielu kontenerowców nie widać. Dotychczasowy 50-letni rozwój portu przyniósł tylko degradację Warszowa i Chorzelina. Bezpowtotnie zniknęła Twierdza Portowa i Osiedle Leśne. Trzeba pomyśleć jak wykorzystać tereny które już zostaly przemysłowo zdegradowane a nie wyciągać łapy po kolejne 800 hektarów Natury 2000.

  5. Marcin Śmigiel temu

    19 listopada 2016 na 15:25

    Za wyjątkiem dwóch podpisanych nazwiskami wypowiedzi reszta to anonimy. Nie obraźcie się, wiem że niektórzy z Was naprawdę piszą co im na sercu leży ale takich anonimowych wypowiedzi nie warto nawet czytać. Skala manipulacji wokół tego tematu w mediach wystartowała z wysokiego C – słowo propaganda można już teraz zastąpić słowami: planowana dezinformacja, nieuczciwość, oszczerstwo. Jedyne możliwe wyjście to referendum poprzedzone długą debatą publiczną. Niech Świnoujścianie sami zdecydują o przyszłości swoich dzieci i wnuków.

  6. rybak temu

    19 listopada 2016 na 12:18

    A może ktoś pomyśli np. o RYBAKACH? Przecież ten syfo port to koniec rybołówstwa w Świnoujściu! Trzeba będzie pływać wiele mil dalej i stanie się to po prostu nieopłacalne. Kurw… pisze do tego ministra czy on wie co robi?

  7. Nowoczesna temu

    19 listopada 2016 na 11:36

    Panie Basałygo może teraz zrozumiesz Pan swój błąd i przestaniesz być propagandowa prawica tubą w naszym mieście.

  8. Artur Miller temu

    19 listopada 2016 na 10:58

    Moi drodzy, terminal kontenerowy dla oceanicznych statków nie ma uzasadnienia w Świnoujściu z bardzo prostego powodu. A to takiego że według Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej rura Nord Stream limituje zanurzenie statków do 13,2 metra a to oznacza,że przykładowa MSC Maya która osiąga port w Gdańsku aby wejśc do Nas musi zdjąć z siebie około 55 000 ton ładunku, lekko licząc to 7 tysięcy kontenerów z możliwych do zabrania 20 tysięcy. W imię czego armator ma puścić statek z Chin nieco ponad połowę zapakowany tylko po to by wszedł do Świnoujścia?
    Sprawa przejęcia kolejnych terenów to wyłącznie sprawa pozbawienia miasta podatków z racji terminala gazowego gdyż tereny portowe są z nich zwolnione. Kontenery to tylko przykrywka.

    Pozdrawiam

  9. Siakalaka temu

    19 listopada 2016 na 10:34

    Polacy z wysp są przeciwni budowie terminala. Za budową są jedynie Pisowszczyki i rosyjscy agenci . Każdy Pisowszczykow to zdrajca ojczyzny i ruski agent.

  10. Agnieszka temu

    19 listopada 2016 na 10:33

    Nie ! Nie chcemy terminala !Precz z tym synem! !!

  11. Aga temu

    19 listopada 2016 na 10:31

    My nie chcemy żadnego terminala, chcemy mieć swoją czysta plaże, spokój i drogi bez tirów! Nie chcemy syfu !

  12. Anonim temu

    19 listopada 2016 na 09:28

    Sosnowy las zostanie, a mieszkańców naszego miasta z roku na rok coraz mniej. Także niedługo zostaną już tylko Ci co hodują kury i niemiecki emeryt pokrzykujacy na polską obsługę, która nie podtarła mu tyłka. Brawo Wy.

    • Zorientowana temu

      19 listopada 2016 na 09:32

      Misiu-pysiu z PO- trolu ze Szczecina- Bełchatów czeka! Fruu fora ze dwora!

      • Anonim temu

        19 listopada 2016 na 10:36

        Ambitna wypowiedź. Mam nadzieję ze długo Pani nad nią nie rozmyślała bo jej przekaz jest mizerny. Mogę używać takich samych argumentów – Trolu z zachodniej granicy – wyjedź do Koziwólki Niskiej – tam będzie Pani szczęśliwa a miastu proszę pozwolić się rozwijać

  13. Anonim temu

    19 listopada 2016 na 09:24

    Zauwazam, ze swinoujskie.info już od dawna uważa się za głos mieszkańców i w sprawach poltycznych nie jest bezstronne. I jeszcze wspomina o prawicowych mediach nie zauważając swojego lewackiego podejścia „wszystko co z PiS to jesteśmy na nie”. Na szczęście i nasz region w końcu zaczyna rozumieć, że obecne rządy mogą przynieść wiele dobrego dla naszego miasta i województwa. 3mam kciuki i nie przejmujcie się lewackimi malkontentami

    • Rad. temu

      19 listopada 2016 na 09:28

      Info jest tak lewackie jak ty obiektywny. Słówko na niedzielę co tydzień, promowanie PIS-owych działaczy czy portowych inwestycji w gazecie, która jest przecież częścią tego wydawnictwa i te ataki na SLD – według mnie tak prawicowej sz..ty w naszym mieście jeszcze nie było ( poza Żółtnikiem, ale on jest poza klasą).

      • aa temu

        19 listopada 2016 na 09:30

        trochę się tu zgadzam- może po tym ataku na miasto redaktorki trochę pomyślą i się zreflektują, że ten pissss to nie takie dobro

    • wkur... temu

      19 listopada 2016 na 09:36

      tu tu mieszkasz czy w szczecinie????????????? no jeżeli tu to bez względu czy obrzezany czy nie powinieneś chyba człowieczku bronić dobrego imienia – także swoje rodziny. obrażono nas wszystkich- i mimo że głosuje na pis nie zgadzam się na takie traktowanie z buta i nie po to głosowałem na pis żeby teraz cwaniakom z po nabijać kabze naszymi pieniądzmi

  14. Katarzyna L. temu

    19 listopada 2016 na 09:13

    Radni Borowski, Janata na facebooku ę cieszą pod artykułem u pana Możejki. łapki dają. 🙁

    Panie Stanisławie- tak pana szanowaliśmy, tak kiedyś w pana wierzyliśmy. Co pan najlepszego robi? Dlaczego zdradził pan swoje ideały, tak przecież była pan blisko ludzi i tyle razy pomógł- nawet mojej mamie.

    • Klasa temu

      19 listopada 2016 na 09:50

      Dałbym like gdyby można dać! Dokładnie tak!

  15. Ola temu

    19 listopada 2016 na 09:05

    Boli ich oj boli, ze mamy własne zdanie. I większość jest przeciw jakiemuś badziewiu.

    • Ola temu

      19 listopada 2016 na 09:51

      Dokładnie tak. Ja jestem neutralna, ale potrzeba rozmowy!

  16. Roman temu

    19 listopada 2016 na 08:31

    Możejchan jak zwykle jątrzy. Nie płacił czynszu za mieszkanie i uważa, że wszystko jest w porządku i może się jako autorytet moralny i ekonomiczny wypowiadać na każdy temat.

  17. chemiki temu

    19 listopada 2016 na 08:04

    To tak samo jak w ot chwała się ze zbudują terminal zbożowy taki 21 wieku ze będzie super chipem a jak jest każdy widzi słyszy i czyta jeden wielki bałagan ludzie narzekają płaczą zmuszani są do pracy w soboty i niedziele bez ustawowych 100% straszą naganami i zwolnieniami braki w ludziach doszły do granicy minimum a ta połowa minimum uzupełniają emeryta mi rencistami tak będzie z terminalem wielkie obiecanki a na sam koniec wielkie rozczarowanie tylko ze wtedy będziemy już z ręką w nocniku

  18. Anonim temu

    19 listopada 2016 na 07:38

    Mieszkańcy Świnoujścia w ZNACZNEJ większości popierają tę inwestycję, co zresztą pokaże referendum.

  19. Marek Mamica temu

    19 listopada 2016 na 06:41

    w moim odczuciu chodzi nie tylko o zniszczenie lasów i plaży ale dopuszczenie do budowy tego terminala spowoduje całkowitą blokadę wysp Wolin i Uznam od strony Polski – nie ma możliwości wypuszczenia na drogi dodatkowych setek tysięcy tirów w momencie gdy jest tylko JEDNA droga w głąb lądu! Na dodatek jest tylko jeden most y wyspy Wolin na stały ląd po którym mogą jechać tiry. Budowa nowej? A po drodze Woliński Park Narodowy – też wykarczować? No i miejsca pracy – kto niby miałby tam pracować jeśli już dzisiaj w wielu miejscach w Świnoujściu trzeba zatrudniać Ukraińców bo nie ma do pracy Polaków.

  20. Mieszkaniec Świnoujścia temu

    19 listopada 2016 na 00:16

    Powiem krótko – po prostu budować w końcu ten terminal i tyle.

    • Anonim temu

      19 listopada 2016 na 09:54

      Powiem krócej – nie budować!

  21. usdmr temu

    18 listopada 2016 na 23:07

    Wydaje mi się że atak pislamowskich mediów to dla nas mieszkańców Świnoujścia bardzo duży komplement! Bardzo ich boli że nie jesteśmy mentalnie na poziomie podkarpacia i że myślimy samodzielnie. Bujaj się dobra zmiano i trzymaj łapy swe łapy daleko od naszego miasta! Tutaj my rządzimy i sami wiemy co dla nas dobre. Żal tylko patrzeć jak niszczona jest Polska…

  22. POmisie temu

    18 listopada 2016 na 21:49

    jak rozumiem ostatnie nie zadnie jest o młodych z PO którzy lakują swoje mentora p. Możejkę.

  23. Gosia temu

    18 listopada 2016 na 21:48

    Brawo Panie Redaktorze a teraz kopiuj i wklej do tych wszystkich prawicowych mediów. Przekaz musi iść w kraj bo obywatele zadzumieni i powielania tezy mowione przez PiS.

  24. Gosia temu

    18 listopada 2016 na 21:46

    Piękne słowa!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524