poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Lokalne / Wszyscy jesteśmy agentami? Prawicowe media zaatakowały mieszkańców i samorząd.

Wszyscy jesteśmy agentami? Prawicowe media zaatakowały mieszkańców i samorząd.

(Chiński?) terminal kontenerowy – polską racją stanu? Terminal kontenerowy zamiast sosnowego lasu i 2 kilometrów piaszczystej plaży to polska racja stanu – uważają prawicowe media, które od czwartku atakują lokalny samorząd Świnoujścia, a mieszkańców mających odmienne zdanie nazywają „eseldowskimi aktywistami organizującymi protesty”.  Fala krytyki zaczęła się od czwartkowej publikacji artykułu w Gazecie Polskiej. Temat podchwyciła Telewizja Republika i portal niezalezna.pl. Skala manipulacji medialnych sięgnęła dosłownie zenitu – dostało się przede wszystkim Januszowi Żmurkiewiczowi , który – o ironio – znany jest z tego, że ten kontrowersyjny pomysł popiera od samego początku.

Pomysł Platformy Obywatelskiej w spadku dla PiS

Idea budowy  terminala kontenerowego pojawiła się jeszcze za rządów PO-PSL. To wówczas powstały pierwsze koncepcje, a także szukano inwestora z Azji, który chciałby zainwestować w Świnoujściu. Po przejęciu władzy przez PiS nie było pewności, czy te plany będą kontynuowane. Terminal kontenerowy okazał się jednak na tyle ciekawy i wpisujący się w ideę modernizacji Pomorza Zachodniego, że rządzących nie trzeba było długo przekonywać, a realizacja tej inwestycji może wpłynąć nie tylko na rozwój gospodarczy regionu, ale również na głosy poparcia w kolejnych wyborach. Nie obyło się jednak bez głosów krytycznych i to ze strony niektórych polityków PIS-u, którzy jasno wskazywali, że pomysłodawcy tej inwestycji reprezentują wielki zagraniczny kapitał, który zabierze lwią część zysku wygenerowany przez port. – Że nie wspomnę, że państwo polskie będzie musiało pogłębiać co roku tor wodny prywatnej, chińskiej spółce, by ta mogła zarabiać krocie – mówi jeden z naszych rozmówców. – Oczywiście jeśli wcześniej nie będzie plajty – dodaje.

Projekty w cieniu gabinetów

Plany budowy terminala kontenerowego powstawały za zamkniętymi drzwiami. Nie chwalono się nimi przed opinią publiczną, a już zupełnie przed mieszkańcami miasta. Problem pojawił się, gdy wizualizacje i koncepcje zaczęły przeciekać do mediów. Z planów wynikało, że konieczne jest doprowadzenie infrastruktury do planowanego terminala, w tym budowa bocznic kolejowych, dróg i placów składowych. Wiązałoby się to z wykarczowaniem 500 hektarów  lasu i zamknięciem plaży która cieszy się dużą popularnością wśród letników w wakacyjnych miesiącach. Autor artykułu w Gazecie Polskiej – Tomasz Duklanowski, najwyraźniej nigdy nie był w tym miejscu, bo w swoim tekście napisał, że plaża na Warszowie zawsze była pusta, a w tej części miasta nigdy nie było turystyki. Przeoczył 200- letnią, turystyczną historię tego miejsca i to co się dzieje teraz –  licznych letników (głownie ze Szczecina i okolic) opalających się w wakacje, a także zapomniał o największych atrakcjach Pomorza Zachodniego jak np.  najwyższej w Europie ceglanej latarni morskiej , położonej kilometr od planowanej inwestycji, odwiedzanych przez kilkaset tysięcy turystów w ciągu roku. Oczywiście nie omieszkał dodać, że tam, gdzie ma powstać terminal kontenerowy, zlokalizowana jest stocznia, port itd. – sugerując wprost, że to teren zdegradowany.  I jak na teorię spiskową przystało, że to wszystko ma powstać dla Polski, a przeszkadzają w tym oczywiście niemiecko-rosyjscy agenci.  Dodatkowo dołożono argument finansowy. 600 tys. zł z prawdopodobnych podatków, o których mówiono na spotkaniu z przedstawicielami portu, w artykule Gazety Polskiej nagle urosło do… 10 milionów złotych rocznie!

Znowu Możejko

Dziś, przeciwko tej inwestycji, między innymi, najgłośniej protestują mieszkańcy prawobrzeża.  I wbrew temu co piszą i mówią niektórzy, jest ich naprawdę wielu. Ta „garstka”, która przyszła pod magistrat nie mogła być większa – nie wszyscy wiedzą, że magistrat pozwolił na manifestację do 20 osób! Mieszkańcy walczą o swoją  małą ojczyznę. Mają do tego prawo i  dlatego stworzyli aktywne stowarzyszenie, którego przedstawiciele zabierają głos w dyskusji. Swoje działania ograniczyli do oplakatowania miasta i organizacji jednego protestu przed budynkiem magistratu. Telewizja Republika niesłusznie nazwała tych ludzi „eseldowskimi aktywistami „. Dla wzmocnienia przekazu artykułu w prawicowej gazecie, zaznaczono, że terminal kontenerowy nie jest w smak Niemcom. Głos w cytowanym wywiadzie zabrał też były prezydent Świnoujścia Stanisław Możejko, który był najprawdopodobniej inicjatorem artykułu, twierdząc że w Świnoujściu panuje kondominium rosyjsko-niemieckie.

Głos wszystkich mieszkańców

Władze miasta nie znają szczegółów planowanej inwestycji. Te ma przedstawić Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz (dziś już bezpartyjny) znany z proinwestycyjnych poglądów, jest za terminalem na prawobrzeżu, jednak po proteście mieszkańców i wątpliwościach płynących z lewobrzeżnych dzielnic zapowiedział przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Po to, aby wszyscy mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się o przyszłości charakteru tej części miasta. Dziennikarz Gazety Polskiej nazwał to „opóźnianiem strategicznej inwestycji”. Napięcie rośnie. A może mają rację ci , którzy twierdzą, że przy sprawie działają obcy agenci? Wielomiliardowe inwestycja, setki mionów złotych dla zachodnich koncernów to naprawdę gra warta świeczki.

Rozmawiajmy!

Gdy wydawało się, że przyszedł czas na uczciwe konsultacje, dialog ze społeczeństwem, spotkania z przedstawicielami portu, by ci spokojnie i rzeczowo pokazali jak ma wyglądać port i jakie potencjalne korzyści będzie z tego miało miasto, kilku działaczy politycznych – najprawdopodobniej w akcie zemsty przeciwko Januszowi Żmurkiewiczowi, cały  ten proces próbuje zatrzymać! Tym sposobem, zamiast spokojnie usiąść z mieszkańcami i samorządem i dyskutować, decydenci rękami niedoinformowanych dziennikarzy, uderzyli w idę budowy terminala o wiele mocniej niż dotąd wszyscy jego przeciwnicy. Oby zrozumieli swój błąd.

Komentarz

Panie Tomaszu Duklanowski, a  może Pan sprawdzi, że na tym kawałku polskiej ziemi mają zarabiać głownie zagraniczni inwestorzy? Z Chin, Korei, a nawet, co bardzo prawdopodobne -właśnie z Niemiec. I że ta garstka przeciwników, którą tak łatwo oszacowano na kilkadziesiąt osób –  zasługuje na ordery i ołtarze, oczywiście według przyjętych przez prawicę norm – właśnie za walkę z „obcym”, imperialnym kapitałem, który chce się tutaj po prostu dorobić. Ta idea nie ma się nijak do terminala LNG, popartego przez wszystkich radnych Świnoujścia, czy do budowy przed wojną polskiego portu w Gdyni. Przepraszam za ten ton. Emocje tym większe, gdy  okazuje się, że tego rodzaju  argumentacje (artykuły)  które tak mocno biją w społeczeństwo obywatelskie, w dobre imię miasta, a nawet w zwolenników budowy terminala kontenerowego, mają szerokie poparcie i sympatię u niektórych radnych naszego miasta. Im gorzej, tym lepiej? Tak rozumiecie dobro tego miasta?

A co o tym sądzą Mieszkańcy Świnoujścia? Zapraszam do dyskusji.

Wojciech Basałygo

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

33 komentarze

 1. Zrobić referendum i wybudować port…. najlepiej w górach. Ja tez nie chcę mieć zakładów obok siebie. Nie chce mieć wysypisk, cmentarzy, autostrad, linii wysokiego napięcia , spalarni , elektrowni, kopalni, stacji benzynowych . Ale o ile cmentarz można wszędzie zrobić to port tylko z dostępem do morza. Buduje się je dla wszystkich obywateli i cały kraj będzie miał korzyść z niego. Jeśli więc referendum to ogólnokrajowe – ja jestem za.

 2. NIE DLA KONTENEROWEGO GETTA

  Dziękuje Panu za ten opis. Jako mieszkanka Warszowa jestem przeciwna aby pod moim oknem składowano tablicę Mendelejewa, aby na naszej drodze pojawiło się dodatkowe 2000 tirów dziennie więcej – metalowe trumny….

 3. Zrobić referendum i po sprawie , mieszkańcy się wypowiedzą …

 4. Prawda jest taka, że OT Logistic nie ma pomysłu jak zwiekszyć przeladunki. Statystyki przeladunków podwyższa im Bunge i Gazoport. Pod płaszczykiem budowy terminalu kontenerowego chcą wyrwać kolejne hektary Naszych lasów i plaży by potem przehandlować tajemniczemu inwestorowi. OT Logistic ma przecież już infrastrukturę do przeładunku kontenerów. Nie mają pomyslu na biznes więc łapią się za pomysły innych, zobaczyli że zboza i soja przeladowuje inna firma to szybko będą budowac terminal zbożowy, z kontenerami może tez się uda, tyle że wielu kontenerowców nie widać. Dotychczasowy 50-letni rozwój portu przyniósł tylko degradację Warszowa i Chorzelina. Bezpowtotnie zniknęła Twierdza Portowa i Osiedle Leśne. Trzeba pomyśleć jak wykorzystać tereny które już zostaly przemysłowo zdegradowane a nie wyciągać łapy po kolejne 800 hektarów Natury 2000.

 5. Za wyjątkiem dwóch podpisanych nazwiskami wypowiedzi reszta to anonimy. Nie obraźcie się, wiem że niektórzy z Was naprawdę piszą co im na sercu leży ale takich anonimowych wypowiedzi nie warto nawet czytać. Skala manipulacji wokół tego tematu w mediach wystartowała z wysokiego C – słowo propaganda można już teraz zastąpić słowami: planowana dezinformacja, nieuczciwość, oszczerstwo. Jedyne możliwe wyjście to referendum poprzedzone długą debatą publiczną. Niech Świnoujścianie sami zdecydują o przyszłości swoich dzieci i wnuków.

 6. A może ktoś pomyśli np. o RYBAKACH? Przecież ten syfo port to koniec rybołówstwa w Świnoujściu! Trzeba będzie pływać wiele mil dalej i stanie się to po prostu nieopłacalne. Kurw… pisze do tego ministra czy on wie co robi?

 7. Panie Basałygo może teraz zrozumiesz Pan swój błąd i przestaniesz być propagandowa prawica tubą w naszym mieście.

 8. Moi drodzy, terminal kontenerowy dla oceanicznych statków nie ma uzasadnienia w Świnoujściu z bardzo prostego powodu. A to takiego że według Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej rura Nord Stream limituje zanurzenie statków do 13,2 metra a to oznacza,że przykładowa MSC Maya która osiąga port w Gdańsku aby wejśc do Nas musi zdjąć z siebie około 55 000 ton ładunku, lekko licząc to 7 tysięcy kontenerów z możliwych do zabrania 20 tysięcy. W imię czego armator ma puścić statek z Chin nieco ponad połowę zapakowany tylko po to by wszedł do Świnoujścia?
  Sprawa przejęcia kolejnych terenów to wyłącznie sprawa pozbawienia miasta podatków z racji terminala gazowego gdyż tereny portowe są z nich zwolnione. Kontenery to tylko przykrywka.

  Pozdrawiam

 9. Polacy z wysp są przeciwni budowie terminala. Za budową są jedynie Pisowszczyki i rosyjscy agenci . Każdy Pisowszczykow to zdrajca ojczyzny i ruski agent.

 10. Nie ! Nie chcemy terminala !Precz z tym synem! !!

 11. My nie chcemy żadnego terminala, chcemy mieć swoją czysta plaże, spokój i drogi bez tirów! Nie chcemy syfu !

 12. Sosnowy las zostanie, a mieszkańców naszego miasta z roku na rok coraz mniej. Także niedługo zostaną już tylko Ci co hodują kury i niemiecki emeryt pokrzykujacy na polską obsługę, która nie podtarła mu tyłka. Brawo Wy.

  • Misiu-pysiu z PO- trolu ze Szczecina- Bełchatów czeka! Fruu fora ze dwora!

   • Ambitna wypowiedź. Mam nadzieję ze długo Pani nad nią nie rozmyślała bo jej przekaz jest mizerny. Mogę używać takich samych argumentów – Trolu z zachodniej granicy – wyjedź do Koziwólki Niskiej – tam będzie Pani szczęśliwa a miastu proszę pozwolić się rozwijać

 13. Zauwazam, ze swinoujskie.info już od dawna uważa się za głos mieszkańców i w sprawach poltycznych nie jest bezstronne. I jeszcze wspomina o prawicowych mediach nie zauważając swojego lewackiego podejścia „wszystko co z PiS to jesteśmy na nie”. Na szczęście i nasz region w końcu zaczyna rozumieć, że obecne rządy mogą przynieść wiele dobrego dla naszego miasta i województwa. 3mam kciuki i nie przejmujcie się lewackimi malkontentami

  • Info jest tak lewackie jak ty obiektywny. Słówko na niedzielę co tydzień, promowanie PIS-owych działaczy czy portowych inwestycji w gazecie, która jest przecież częścią tego wydawnictwa i te ataki na SLD – według mnie tak prawicowej sz..ty w naszym mieście jeszcze nie było ( poza Żółtnikiem, ale on jest poza klasą).

   • trochę się tu zgadzam- może po tym ataku na miasto redaktorki trochę pomyślą i się zreflektują, że ten pissss to nie takie dobro

  • tu tu mieszkasz czy w szczecinie????????????? no jeżeli tu to bez względu czy obrzezany czy nie powinieneś chyba człowieczku bronić dobrego imienia – także swoje rodziny. obrażono nas wszystkich- i mimo że głosuje na pis nie zgadzam się na takie traktowanie z buta i nie po to głosowałem na pis żeby teraz cwaniakom z po nabijać kabze naszymi pieniądzmi

 14. Radni Borowski, Janata na facebooku ę cieszą pod artykułem u pana Możejki. łapki dają. 🙁

  Panie Stanisławie- tak pana szanowaliśmy, tak kiedyś w pana wierzyliśmy. Co pan najlepszego robi? Dlaczego zdradził pan swoje ideały, tak przecież była pan blisko ludzi i tyle razy pomógł- nawet mojej mamie.

 15. Boli ich oj boli, ze mamy własne zdanie. I większość jest przeciw jakiemuś badziewiu.

 16. Możejchan jak zwykle jątrzy. Nie płacił czynszu za mieszkanie i uważa, że wszystko jest w porządku i może się jako autorytet moralny i ekonomiczny wypowiadać na każdy temat.

 17. To tak samo jak w ot chwała się ze zbudują terminal zbożowy taki 21 wieku ze będzie super chipem a jak jest każdy widzi słyszy i czyta jeden wielki bałagan ludzie narzekają płaczą zmuszani są do pracy w soboty i niedziele bez ustawowych 100% straszą naganami i zwolnieniami braki w ludziach doszły do granicy minimum a ta połowa minimum uzupełniają emeryta mi rencistami tak będzie z terminalem wielkie obiecanki a na sam koniec wielkie rozczarowanie tylko ze wtedy będziemy już z ręką w nocniku

 18. Mieszkańcy Świnoujścia w ZNACZNEJ większości popierają tę inwestycję, co zresztą pokaże referendum.

 19. w moim odczuciu chodzi nie tylko o zniszczenie lasów i plaży ale dopuszczenie do budowy tego terminala spowoduje całkowitą blokadę wysp Wolin i Uznam od strony Polski – nie ma możliwości wypuszczenia na drogi dodatkowych setek tysięcy tirów w momencie gdy jest tylko JEDNA droga w głąb lądu! Na dodatek jest tylko jeden most y wyspy Wolin na stały ląd po którym mogą jechać tiry. Budowa nowej? A po drodze Woliński Park Narodowy – też wykarczować? No i miejsca pracy – kto niby miałby tam pracować jeśli już dzisiaj w wielu miejscach w Świnoujściu trzeba zatrudniać Ukraińców bo nie ma do pracy Polaków.

 20. Mieszkaniec Świnoujścia

  Powiem krótko – po prostu budować w końcu ten terminal i tyle.

 21. Wydaje mi się że atak pislamowskich mediów to dla nas mieszkańców Świnoujścia bardzo duży komplement! Bardzo ich boli że nie jesteśmy mentalnie na poziomie podkarpacia i że myślimy samodzielnie. Bujaj się dobra zmiano i trzymaj łapy swe łapy daleko od naszego miasta! Tutaj my rządzimy i sami wiemy co dla nas dobre. Żal tylko patrzeć jak niszczona jest Polska…

 22. jak rozumiem ostatnie nie zadnie jest o młodych z PO którzy lakują swoje mentora p. Możejkę.

 23. Brawo Panie Redaktorze a teraz kopiuj i wklej do tych wszystkich prawicowych mediów. Przekaz musi iść w kraj bo obywatele zadzumieni i powielania tezy mowione przez PiS.

 24. Piękne słowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.