Strona główna / Lokalne / Już wiedzą jak poradzić sobie z terrorystą w szkole

Już wiedzą jak poradzić sobie z terrorystą w szkole

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przeprowadzili w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I oraz w Szkole Podstawowej nr 6 szkolenia kadry pedagogicznej oraz pracowników administracyjnych. Tematem szkolenia były zasady postępowania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

W minionych dniach w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I oraz w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się spotkania policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu z kadrą pedagogiczną oraz personelem administracyjnym obu szkół. Tematem wiodącym były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki szkolnej.

W trakcie spotkań policjanci przekazywali informacje, jak postępować w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, które potencjalnie mogą wystąpić na terenie placówek oświatowych. Podkreślali przy tym, że rozważny sposób działania w takich sytuacjach zdecydowanie różni się od algorytmów postępowania np. w przypadku pożaru.

Prowadzący szkolenia policjanci przybliżyli procedury postępowania w chwili zagrożenia, przekazali informacje o tym, jakie dane należy przekazać służbom ratunkowym podczas informowania ich o wtargnięciu napastnika do placówki, a także jak postępować w sytuacji kiedy zostajemy zakładnikami podczas ataku terrorystycznego. Funkcjonariusze wyjaśniali jak się zachować i w jaki sposób współpracować z Policją. Policjanci podkreślali również konieczność opracowania przez placówki oświatowe algorytmu postępowania nauczycieli, dzieci i młodzieży w przypadku wtargnięcia napastnika.

W trakcie szkolenia wykorzystano instruktażowy film, który dotyczył wtargnięcia do szkoły mężczyzny z bronią palną. Ilustrował on m.in. konkretne wskazówki dotyczące zachowania się po wtargnięcia niebezpiecznego napastnika na teren placówki szkolnej. Prezentacja zawierała omówienie zasad postępowania m.in. sposobów alarmowania, ewakuacji, udzielania pomocy. W filmie omówiono konkretne przypadki terrorystycznych ataków, które miały miejsce na świecie, podparte relacjami świadków z miejsca zdarzenia.

Podczas szkoleń policjanci podkreślali konieczność wzajemnej wymiany informacji w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej na linii Policja-szkoły. W czasie szkoleń nauczyciele oraz personel administracyjny zadawali policjantom wiele pytań dotyczących ich wątpliwości i obaw związanych z omawianym problemem.

W czasie dyskusji uczestnicy szkolenia podkreślali, że żyjemy w trudnych czasach i warto rozmawiać, szkolić się w związku z możliwością wystąpienia potencjalnych zagrożeń. W obu szkoleniach udział wzięło ponad 100 pracowników szkół.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego świnoujscy policjanci przeszkolili dyrektorów oraz pedagogów szkolnych ze wszystkich świnoujskich publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. szt. Beata Olszewska

Zobacz również

Trzy złota podczas Pucharu Polski dla Centrum EKG

W dniach 24-25/09/22 w Luboniu  odbył się XII Puchar Polski No Gi Jiu Jitsu 2022. …

2 komentarze

  1. Szkolenie na odfajkowanie i zamalowanie kratki – „odbyło się”. Takie to polskie. Ciekaw jestem bardzo, jak zachowałaby się pani prowadząca szkolenie w sytuacji gdyby to ona musiała podjąć osobiście interwencję. Gdyby właśnie tam podczas tego szkolenia wtargnął napastnik np. z turbanem na głowie… Z tytułu artykułu wynika, że nie musiałaby nic robić. Wyszkoleni nauczyciele (ach to zainteresowanie na zdjęciu!) wiedzą już doskonale i zrobiliby to sami. Wspaniale! Kratka na żółto!

  2. Ale po co takie drogie szkolenia ? Przecież każdy pedagog w szkole wie że takiego małego terrorystę z ADHD po prostu wysyła się do szkoły specjalnej i po sprawie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.