Strona główna / Lokalne / Uzbrojeni terroryści zaatakowali Terminal LNG w Świnoujściu – ćwiczenia służb

Uzbrojeni terroryści zaatakowali Terminal LNG w Świnoujściu – ćwiczenia służb

Na szczęście nie jest to opis  prawdziwego zdarzenia,  ale początek scenariusza ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego.

Zgodnie z harmonogramem ćwiczeń sprawcy po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony. Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany stanowiący element ochrony obiektów LNG, został jednak ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

W międzyczasie uruchomiona została ustalona kolejność powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji. Ogłoszony zostaje alarm dla Terminalu LNG. Na miejscu są już jednostki policji oraz służby ratownicze. Trwa ewakuacja ewentualnych osób przypadkowych. Wojewoda Zachodniopomorski zwołuje posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołuje Grupę Operacyjną. Zaistniała sytuacja jest przez nich monitorowana a  koordynacji podlega współdziałanie służb biorących udział w likwidacji zagrożenia.
Skierowane na miejsce zdarzenia zostają siły Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, którzy wystawiają posterunki zewnętrzne oraz SPAP. Ci ostatni przygotowują się do siłowego rozwiązania sytuacji kryzysowej.  Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązuje rozmowy z terrorystami. Jednocześnie trwają przygotowania do opanowania sytuacji według wypracowanej przez sztab dowódcy operacji koncepcji.

Akcja kończy się ujęciem terrorystów dzięki zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Terminal LNG jest infrastrukturą krytyczną i jako taka wymaga szczególnej ochrony oraz szerokich działań prewencyjnych.

Tego typu ćwiczenia  mają za zadanie koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływ informacji między nimi aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.

W ćwiczeniach udział brały m.in.:

  • Komenda Wojewódzka oraz Miejska Policji  (w tym: Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji – SPAP)
  • Państwowa Straż Pożarna
  • Straż Graniczna (Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku Placówka Straży Granicznej w Świnoujściu, oraz Pomorski Dywizjon Straży Granicznej)
  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)
  • Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego)
  • Urząd Miasta Świnoujście (Wydział Zarządzania Kryzysowego)
  • Urząd Morski w Szczecinie (w tym Świnoujście Traffic)
  • Kapitanat Portu Świnoujście
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.