Strona główna / Lokalne / Z sąsiadami za pan brat. Warto współpracować z Niemcami
W 2007 r przecięto zasieki oddzielające plaży Polską od niemieckiej wejście do strefy Schengen ożywiło gospodarczo Świnoujście. Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

Z sąsiadami za pan brat. Warto współpracować z Niemcami

Wspólne inwestycje, projekty ekologiczne, współpraca na płaszczyźnie kultury i sportu, łatwość komunikacji i otwarty rynek pracy, to główne korzyści płynące ze współpracy polsko-niemieckiej samorządu Świnoujścia.

Wejście Polski do Unii Europejskiej, układu z Schengen i możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych poprawiło sytuację społeczną i gospodarczą naszego miasta.

Po otwarciu granic dla ruchu kołowego wzmógł się ruch turystyczny, który szczególnie zadowala naszych usługodawców i branżę hotelarską. Dzięki temu coraz więcej świnoujścian znalazło pracę w branży turystycznej.

Kilka lat  temu otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12. kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, które były wspólnym projektem kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością.

– Kolejne lata to również realizacja wspólnych projektów inwestycyjnych i społecznych ,na realizacje których będziemy starali się wspólnie pozyskać środki zewnętrzne, takich jak przedszkole przy ulicy Bydgoskiej, Centrum Usług Doradczych, czy tak długo  oczekiwana przebudowa ulicy Wojska Polskiego – mówi prezydent Świnoujscia Janusz Żmurkiewicz.

Z roku na rok pogłębia się nasza współpraca w dziedzinie kultury, sportu, oświaty i turystyki. Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim.  Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu. Przy tej okazji odbywają się również warsztaty muzyczne z udziałem uczniów naszej Szkoły Muzycznej.

Nowatorskim projektem było otwarcie polsko-niemieckiej klasy gimnazjalnej. Uczestniczy w nim młodzież z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum  w Heringsdorfie. Dzięki temu młodzież z naszych gimnazjów uzyskuje najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.

Dziś wszyscy rozumiemy, że żyjemy na wspólnej wyspie i że więcej nas łączy niż dzieli. Jest w tym także ogromna zasługa przede wszystkim władz Heringsdorfu, szczególnie jego byłego Burmistrza Klausa Kottwittenborga, dzisiejszego Larsa Petersena i  Uwe Hartmanna burmistrza Kamminke.

Zobacz również

Świnoujście. Zakaz kąpieli na części kąpieliska

Z uwagi na pojawienie się sinic, dziś 17 sierpnia 2022r. dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji …

5 komentarzy

 1. Zawsze byli malkontenci i pospolici narzekacze mający kompleks własnej niskiej wartości.
  W połączeniu z pseudopatriotyczną pisowską fobią skutkuje to zdumiewającą ksenofobią
  i agresją wobec wszystkiego co za miedzą.
  Chłop pańszczyźniany będzie się bał wszystkiego….i pluł na wszystko

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄

  Ten artykuł, to propaganda.
  Nie zapomnijcie tych swoich Niemców wycałować po d_pie za garść eurocentów.
  Czy Wy naprawdę myślicie, że bogactwa narodów biorą się z dotacji?

 3. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄

  Niemcy, to wykorzystywacze, którzy zrobili z Polaków murzynów europy, a Wy się jeszcze z tego cieszycie jak niedorozwoje umyslowi.
  Nie wstyd Wam im wchodzić w d__?!

 4. Absurdalny artykuł, współpraca polsko-niemiecka nie istnieje. To jakieś urzędowe brednie zrodzone wyłącznie w wyobraźni biurowych nieudaczników. Jeżeli cokolwiek się dzieje na tym polu to zasługa prywatnych osób i ich osobistych kontaktów. Na przyszłość prosimy redaktora o nie przekraczanie granic absurdu w sponsorowanych chyba tekstach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.