Strona główna / Lokalne / Dzięki użeglownieniu Odry, do portu może trafić dodatkowe 20 mln ton ładunków

Dzięki użeglownieniu Odry, do portu może trafić dodatkowe 20 mln ton ładunków

30 listopada br. w centrum Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego naukowcy i eksperci dyskutowali na temat polskiej gospodarki morskiej.

Podczas spotkania poza tematami stricte morskimi rozmawiano także o przyszłości i rozwoju przemysłu stoczniowego w Szczecinie. Prelegenci omówili również rolę klastrów, jako ważnych ogniw w jednoczeniu we współpracy podmiotów sektora morskiego.

W trakcie dyskusji podkreślono znaczenie żeglugi śródlądowej w rozwoju gospodarki morskiej. Wskazywano na działania niezbędnego do poprawy wielkości udziału tej gałęzi transportowej wobec  pozostałych środków transportu. O ile jeszcze w latach 90. ub. wieku udział przewozów śródlądowych miał wartość dwucyfrową w zespole portów Szczecin-Świnoujście, tak dzisiaj to niecałe 4 proc. Z kolei w skali całego kraju to zaledwie 1 proc. Szacuje się, że dzięki użeglownieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej do portów w Szczecinie i Świnoujściu może trafić dodatkowe 20 mln ton ładunków. Kolejną wartością przemawiająca za inwestycjami w Odrę jest przemysł wzbudzony, który powstanie wraz z gospodarczym ożywieniem Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zobacz również

Zaginął Günter Schmidt. Szukają także w Świnoujściu

Niemiecka policja prosi o pomoc w odnalezieniu Güntera Schmidta (70) z Zempin, który zaginął 22 …

Jeden komentarz

  1. A zaprosili kogoś ze Świnoujścia? po co? traktują nasze miasto jak swoją własność i uważają że mogą zrobić z nami co chcą. Za swoje błędy w zarządzaniu ZMPSŚ próbują teraz odrobić straty kosztem mieszkańców i naszego miasta. Mam nadzieję że na to nie pozwolimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.