środa , 5 października 2022
Strona główna / Hobby / ZHR obchodzi 70. rocznica powstania harcerstwa

ZHR obchodzi 70. rocznica powstania harcerstwa

Budynek przy ulicy Narutowicza 10 jest miejscem, gdzie wszystko się zaczęło – polska szkoła i polskie harcerstwo w Świnoujściu. Właśnie tam, na zakończenie obchodów 70-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 1 oraz 70-lecia powstania harcerstwa w Świnoujściu harcerze organizują swoje obchody.

Już od czwartku 1 grudnia, szkoła zmienia się w wielki biwak harcerski, swoje zadania przejmowały kolejne służby, a harcerze rozpoczęli realizację założonych zadań. Oprócz typowo harcerskich zajęć, zdobywania sprawności itp. tym razem nasze świnoujskie harcerki i harcerze ZHR chcą w ciekawy sposób zaprezentować siebie i swoją historię przed mieszkańcami i z myślą o swoich gospodarzach przygotowali także kilka atrakcji.

Na tę okazję obędzie się zlot rocznicowy, który organizatorzy przygotowują już od piątku. Zlot obejmie tereny gościnnej Szkoły Podstawowej nr 1. Tu mieścić się będą miejsca mieszkalne i zlokalizowane zostaną niezbędne służby.

Zlot rozpocznie się, w piątek, 2 grudnia, od porannej rejestracji uczestników i drużyn. Przez cały czas zlotu uczestnicy będą zapoznawać się z historią naszego miasta, szkoły i harcerstwa w Świnoujściu. Wieczorem uczestnicy zlotu udadzą się na zwiedzanie Podziemnego Miasta na wyspie Wolin. W sobotę uczestnicy i goście udają się na zwiedzanie Portu Wojennego Marynarki Wojennej, skąd następnie ruszają na grę po Świnoujściu. Po południu po zajęciach programowych w grupach, nastąpi oficjalne otwarcie – apel zaplanowany na godz. 15.30 na boisku SP 1.

Następnie w szkolnej auli, gdzie kiedyś odbywały się pierwsze zbiórki, o godz. 17:30 odbędzie się uroczysta gala z nagrodami i występy muzyczne samych harcerzy.

Później będzie można zobacz jak ulicami miasta przejdzie harcerska parada. O 20.00 w sali Miejskiego Domu Kultury rozpocznie się biletowany koncert zespołu rockowo-harcerskiego „WBH – Wszyscy Byliśmy Harcerzami” dla uczestników zlotu oraz gości. Wieczorem w przygotowanej harcerskiej kawiarence odbędzie się spotkanie instruktorskie z honorowymi gośćmi zlotu z wnuczką twórców harcerstwa polskiego, druhną podharcmistrz Krystyną Małkowską (Wielka Brytania), Naczelnikiem Harcerzy ZHR druhem harcmistrzem Robertem Kowalskim (Warszawa) oraz Komendantem Północno-zachodniej Chorągwi Harcerzy druhem harcmistrzem Pawłem Szulereckim. Największa atrakcją niedzieli będzie  wspólne zdjęcie zrobione z wieży dawnego kościoła na boisku szkolnym, a przed nim msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla o 8.30. Całość zakończy wspólny apel i krąg o godz. 11.30.

Dla zainteresowanych i tych, którzy chcą wspomnieć czasy z harcerskim mundurem atrakcji w samej szkole nie zabraknie! Będzie można podejrzeć jak wygląda życie obozowe, harcerskie apele, zbiórki i podchody na otwartej wystawie dorobku szczepu w SP 1, sala nr 15, piętro 1. Wystawa otwarta będzie do dnia 9 grudnia.

Udział w zlocie zgłosiło ponad 200 uczestników z miast: Warszawa, Szczecin, Koszalin, Karlino, Połczyn, Świebodzin i inni. Nie może też na nim zabraknąć byłych harcerzy i instruktorów, wychowawców i sympatyków drużyn harcerskich i zuchowych z SP1 oraz III Szczepu Harcerskiego

„Słowianie”. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.