Strona główna / Lokalne / II Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy

II Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy

Wspólne przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury kolejowej były tematem II Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego w Szczecinie.

W spotkaniu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli m.in. koordynatorzy dwustronnej współpracy przygranicznej i regionalnej – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i premier Brandenburgii Dietmar Woidke, wiceministrowie: infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel, transportu i infrastruktury cyfrowej Michael Odenwald, wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz oraz prezesi spółek kolejowych: Mirosław Pawłowski z PKP S.A. i Rüdiger Grube z DB AG.

– Było to polityków i specjalistów po to, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Łączy nas wspólny cel – podniesienie standardów transportu kolejowego między Polską a Niemcami. To, co przed nami, to połączenie Szczecin-Berlin, które było przedmiotem umowy międzypaństwowej z 2012 roku. Kolejną sprawą jest most w Kostrzynie, który musi zostać zbudowany od podstaw. Jest to przedsięwzięcie skomplikowane, również ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Uważam, że spotkanie było bardzo korzystne i stanowi kolejny krok we wspólnym budowaniu infrastruktury – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba podczas konferencji prasowej podsumowującej szczyt.

Obie strony podkreślały wspólny cel, jakim jest rozwój transportu klejowego po obu stronach, a jako osiągnięcie wskazały m.in. „Pociąg do kultury” – projekt połączenia kolejowego między Wrocławiem, a Berlinem – zarówno strona polska, jak i niemiecka deklarowały chęć jego kontynuacji.

Prezes Zarządu PKP SA Mirosław Pawłowski wspomniał, że po stronie polskiej prace dotyczące modernizacji odcinka Szczecin-granica państwa już trwają, a jako realny termin uruchomienia podał lata 2021-2022.

Strona niemiecka zadeklarowała organizację kolejnego szczytu w Brandenburgii w przyszłym roku.

Biuro Wojewody Zachodniopomorskiego

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.