Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Tak wygląda serce naszych promów
W samochodzie też się czasem coś zużyje i trzeba to naprawić - opowiada Marcin Fajkowski, mechanik Żeglugi Świnoujskiej. Foto: Wojciech Basałygo

[ZDJĘCIA] Tak wygląda serce naszych promów

Ma 19 lat i dzięki niemu tysiące świnoujścian mogą sprawnie przeprawiać się pomiędzy brzegami. Na co dzień nie sprawia żadnych problemów. Wszystko dzięki temu, że co 20 tys. motogodzin specjaliści remontują jego serce. Korzystając z remontu, zajrzeliśmy pod pokład Bielika I i zajrzeliśmy do siłowni, aby zobaczyć jak wygląda remont silnika.

Żółty silnik Catepillar 3508 można spotkać w wielu promach, statkach wycieczkowych, łodziach rybackich i patrolowych, a nawet statkach towarowych. Taki właśnie jest zamontowany na świnoujskich Bielikach. Od kilku dni,  remontem jednego z nich zajmuje się firma MG CAT SERVICE z Gdyni. To standardowa procedura wykonywana po osiągnięciu odpowiedniej ilości godzin pracy.

– Od nowości silnik przepracował na tym promie 85000 motogodzin. Każdy remont wykonywany jest co 20000 mth. To jego czwarty. Wszystko po to, aby jak najdłużej bezawaryjnie mógł służyć na jednostce – mówi Tomasz Wróbel, serwisant.

Silnik wysokoprężny V8 o cyklu 4-suwowym waży około 4,3 tony i ma moc 750 kW. To dzięki niemu i umiejętnościom załogi, mieszkańcy mogą przeprawiać się każdego dnia z jednej wyspy na drugą niemal w każdych warunkach.

– Jest niemal niezawodny. Nie stwarza nam żadnych problemów. Najczęściej są to normalne naprawy eksploatacyjne.  W samochodzie też się czasem coś zużyje i trzeba to naprawić – opowiada Marcin Fajkowski, mechanik Żeglugi Świnoujskiej. – Za rok będzie obchodził 20 urodziny! – śmieje się.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że uruchomienie silnika okrętowego to skomplikowany proces. W przeciwieństwie do silników samochodowych, nie można tu przekręcić kluczyka w stacyjce i rozpocząć pracę. Zanim to się stanie, konieczne jest rozgrzanie go do odpowiedniej temperatury. W różnych warunkach trwa to od 40 do 60 minut. Dopiero wtedy prom może wejść do bieżącej eksploatacji i rozpocząć kursowanie między wyspami.

Załodze życzymy jak najmniej awarii, a pasażerom sprawnych i szybkich przepraw.

 

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.