Strona główna / Lokalne / Podróż wojskowo-historyczna do Cedyni

Podróż wojskowo-historyczna do Cedyni

Żołnierze i elewi z Komendy Portu Wojennego Świnoujście wraz z uczniami Gimnazjum Publicznego nr 3 zwiedzali zabytki Cedyni.

Pod koniec 2015 r. KPW i Gimnazjum ustaliły plan działalności na 2016 rok wynikający z podpisanego “Porozumienia o współpracy”. Jednym z przedsięwzięć zawartych w planie jest wspólna podróż wojskowo-historyczna do Cedyni oraz na cmentarz w Siekierkach.
Wczesnego, piątkowego ranka młodzież z klas I i II Gimnazjum Publicznego nr 3 im. Orła Białego w Świnoujściu zajęły razem z żołnierzami miejsca w autobusie. W trakcie jazdy kpt. Paweł Rozenfeld przybliżył wszystkim historię miasta Cedynia oraz tło historyczne i przebieg bitwy pod Cedynią (24.06.972r.) – pierwszej udokumentowanej bitwy powstającego Państwa Polskiego.
Do Cedyni dojechali około godziny 10-tej. Pod opieką kustosza zwiedzano Muzeum Regionalne w Cedyni oraz wieżę widokową z XIX w., z której roztaczał się krajobraz Cedyni położonej na wzgórzu oraz polderu – tzw. żuław cedyńskich. Na zakończenie oglądano stanowiska wykopalisk grodziska z X w.n.e.
Następnym punktem podróży był Cmentarz Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w oddalonych od Cedyni o kilkanaście kilometrów Siekierkach.
Na miejscu uczczono pamięć poległych a delegacja szkoły i Komendy Portu Wojennego Świnoujście zapaliła i złożyła znicze pod pomnikiem.
W czasie podróży dopisała pogoda. Było słonecznie i bezwietrznie.

Zobacz również

Takie kolejki po rejestrację auta po raz ostatni? O 7.35 nie było już numerków

W poniedziałkowy poranek przed wydziałem komunikacji w Świnoujściu znowu stała kolejka kilkudziesięciu osób. Pierwsi miejsce …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.