Strona główna / Lokalne / Rada Miasta. Jest budżet miasta na przyszły rok

Rada Miasta. Jest budżet miasta na przyszły rok

Rada Miasta Świnoujście przyjęła dziś Budżet Miasta Świnoujście na 2017 rok. Za głosowało 14 radnych, przeciwnych było 3, a 1 wstrzymał się od głosu.  Dochody Budżetu Miasta w przyszłym roku zaplanowano na wysokości 343.840.947 zł. Dla porównania w tym roku była to kwota 275.771.848 zł.

To będzie wyjątkowy budżet, z którego również Państwo radni możecie być dumni. Finansowanych będzie wiele nowych zadań – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz do radnych.

Pieniądze dla nauczycieli i nie tylko

W przyszłym roku Miasto będzie miało najniższe zadłużenie procentowe od 2002 roku, ostatecznie spłaci również pożyczkę zaciągniętą na budowę oczyszczalni ścieków.  O jeden procent (z 5 do 6) wzrośnie dodatek motywacyjny dla nauczycieli pracujących w świnoujskich placówkach.

Jakiś czas temu, ten dodatek byliśmy zmuszeni obniżyć. Obiecałem wówczas, że będę o tym pamiętał i jeśli tylko pozwoli na to sytuacja finansowa, to zostanie on podwyższony. Dziś dotrzymuję słowa – dodał prezydent.

Podobnie będzie w przypadku pielęgniarek i pracowników administracji szpitala. Kilka lat temu, z powodu stanu finansów szpitala, koniecznym było obniżenie części ich uposażenia.  W przyszłym roku stawki zasadnicze obu tych grup wzrosną o 10 procent, a wraz z pensją zasadniczą wzrosną również pochodne wchodzące w skład  ostatecznego wynagrodzenia.

W budżecie na 2017 rok mamy na ten cel zabezpieczone środki – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano także pieniądze na podwyżki dla najniżej zarabiających pracowników jednostek podlegających Miastu, jak chociażby biblioteki miejskiej, administracji oświaty, Żeglugi Świnoujskiej.

Inwestycje w dzieci i młodzież

W przyszłym roku Miasto sfinansuje 30 świnoujskim uczniom 4-tygodniową praktykę we Włoszech. Praktyka ta odbędzie się w ramach edukacyjnego programu Erasmus.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne jest inwestowanie w młodych ludzi – powiedział prezydent Janusz Żmurkiewicz.

W Budżecie Miasta Świnoujście na 2017 rok znalazły się również m.in. pieniądze na dofinansowanie  w nowym żłobku 32 miejsc dla najmłodszych,

Wesprzemy także Ochotniczy Hufiec Pracy, który jest w kiepskiej kondycji  finansowej  – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Co prawda nie mamy takiego obowiązku, ale przecież tam uczą się młodzi świnoujścianie. Po tym, jak OHP dostał wypowiedzenie z dotychczasowych pomieszczeń, udostępniliśmy im sale w Zespole Szkół Morskich.  Uważam, że jako miasto powinniśmy im pomóc także finansowo. Robimy to dla naszej młodzieży, aby w swoim mieście mieli miejsce, gdzie mogą zdobyć konkretny zawód na przyszłość.

Finansowa pomoc  organizacjom pozarządowym

Na dodatkowe środki z budżetu miasta będą mogły liczyć również organizacje pozarządowe. Chodzi o pieniądze na tzw. wkład własny , które są niezbędne przy ubieganiu się o fundusze unijne.

Członkowie tych organizacji często mają naprawdę ciekawe pomysły i mogliby otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na ich realizację, ale nie mogą, bo nie mają pieniędzy na wkład własny – wyjaśnił prezydent. – W przyszłym roku chcemy im w tym pomóc.

Będzie także na ZPO i prom

Dużą inwestycją, której I etap rozpocznie się w przyszłym roku, będzie budowa Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego. Zabezpieczone  są także pieniądze na wkład własny miasta w koszt remontu kolejnego promu typu „Karsibór” oraz prowadzenie działań profilaktycznych w walce z próchnicą u dzieci.

Planowany deficyt w wysokości 17.495.629 zł. zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z wolnych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu.

Zanim projekt budżetu trafił na sesję pod głosowanie radnych,  otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie oraz wszystkich komisji Rady Miasta.

BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Jeden komentarz

  1. A co z przejściem na plażę koło wiatraka, nowym parkingiem i ścieżką rowerową na Uzdrowiskowej ,o ul.Jach-
    towej nie wspominając. Przecież te inwestycje obiecywane były w zeszłym roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.