Strona główna / Lokalne / Bezpieczne zakupy przed świętami

Bezpieczne zakupy przed świętami

Trwa „gorący” przedświąteczny tydzień. Tydzień świątecznych porządków i zakupów. Niestety okres ten wykorzystują również kieszonkowcy i złodzieje.

Aby zbliżajace się Święta Bożego Narodzenia były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z porad, którymi dzielą się świnoujscy policjanci. Złodziej może być praktycznie wszędzie. W zatłoczonym autobusie, na dworcu, w sklepie i na bazarze. Czeka tylko na okazję, żeby nas okraść, więc nie powinniśmy stwarzać takiej okazji. Pozostawiony w koszyku lub na ladzie portfel, niedomknięta torebka, niepotrzebne afiszowanie się większa ilością pieniędzy jest swoistym zaproszeniem dla przestępcy. Aby nie paść ofiarą kieszonkowca:

– trzymajmy torebkę czy plecak z przodu, zamknięciem do siebie

– klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Nasze mieszkanie zanim zdążymy zareagować,

– nie trzymajmy portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,

– płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,

– podczas mierzenia garderoby, płacenia w sklepie, nie odstawiajmy torebki na podłogę lub ladę  złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment,

– zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół siebie w sklepie czy autobusie,

– zwiększmy czujność, bądźmy ostrożniejsi niż zwykle, tak, żeby nadchodzące święta wspominać przyjemnie.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez internet, unikajmy korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce. Wchodząc na strony internetowe sklepów, odręcznie wpisujmy adres do przeglądarki, nie korzystajmy z linków przesyłanych w mailowych ofertach handlowych, które mogą być wysyłane przez oszustów lub hakerów podszywających się pod legalnie działające sklepy. Otwierając takie strony lub załączniki możemy nieświadomie zainstalować w swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.

Zanim dokonamy zakupu w sklepie internetowym, sprawdźmy opinie o nim. Zwróćmy także uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, pod który będziemy mogli zadzwonić w razie ewentualnych problemów. Nie ufajmy również sprzedawcom, którzy proponują produkty w drastycznie zaniżonych cenach. Może to oznaczać, że towar jest wadliwy, bądź że nigdy go nie otrzymamy. Kupując sprzęt komputerowy sprawdźmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach. Nie decydujmy się nigdy na zakup telefonu bez ładowarki i „dokumentacji”, istnieje ryzyko, że taki sprzęt pochodzi z kradzieży.

Zachowajmy całą korespondencję związaną z transakcją zakupu. Może być potrzebna w postępowaniu reklamacyjnym lub w przypadku, gdy sprzedający dopuści się oszustwa. W takim wypadku należy powiadomić Policję. W innych sytuacjach spornych możemy skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas zakupów, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sieci, pozwoli uniknąć problemów i cieszyć się z udanych prezentów.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. szt. Beata Olszewska

Zobacz również

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.