Strona główna / Lokalne / Dwóch radnych PO: Samo bogactwo to za mało

Dwóch radnych PO: Samo bogactwo to za mało

Radny Kamil Janta-Lipiński oraz Jan Borowski przesłali do kilku lokalnych redakcji swój komentarz dotyczący uchwalonego w ubiegły czwartek budżetu miasta. Komentarz publikujemy w całości.

Świnoujście to piękne i bogate miasto, a dla nas praca w Radzie to służba, którą podejmujemy chętnie, oraz ogromna odpowiedzialność. Przez dwa lata wnikliwie obserwowaliśmy sposób prowadzenia polityki w naszym mieście. Dostrzegliśmy wiele pozytywnych cech u urzędującego prezydenta takich jak: wytrwałość w dążeniu do celu, doświadczenie oraz polityczny instynkt. Jednak widzimy również mankamenty: zmęczenie, dążenie do konfliktu, poczucie wyższości w stosunku do współpracowników i partnerów politycznych oraz  – co dla nas najistotniejsze – brak jasnej wizji rozwoju Świnoujścia. Niestety, samo bogactwo to za mało aby w energiczny sposób odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez współczesny świat i mieszkańców miasta.

Po pierwsze – brak wsparcia rodziny. Uważamy, że ogromnym zaniedbaniem jest brak mieszkań komunalnych, przede wszystkim dla młodych rodzin. Dodatkowo zwiększona została opłata za  żłobek – bez jednoczesnego zapewnienia dodatkowych miejsc żłobkowych. Skandalem jest, że najbogatsze miasto w Polsce nie potrafi zapewnić swoim mieszkańcom zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Po drugie – niezrównoważona polityka transportowa: lata zaniedbań, brak roweru miejskiego, zatłoczone ulice, pękające w szwach parkingi wspólnot, brak oficera rowerowego. Do tego droga i nieefektywna komunikacja miejska oraz brak parkingów buforowych. Ogromny remont ulic ale bez żadnego harmonogramu.

Po trzecie – liczne błędy w sferze inwestycyjnej. Brak profesjonalnego, komfortowego Zakładu Pielęgnacyjno Opiekuńczego to niewątpliwie kolejne zaniedbanie. Miasto z prawie 350 mln budżetem stać na zakład opiekuńczy z prawdziwego zdarzenia. Nierozwiązana sytuacja handlu przy ul. Wojska Polskiego. Do tego doliczyć należy brak inkubatora dla sektora pozarządowego.
Po czwarte na koniec – co dalej? Kończą się tereny pod sprzedaż działek, Świnoujście nie może być wyłącznie zabetonowaną apartamentowcami, miejską dżunglą. Powinniśmy aktywnie wspierać gospodarkę morską, uniezależnić port świnoujski od portu szczecińskiego. Budżet powinien odzwierciedlać wizję rozwoju miasta, a nie być tylko zlepkiem lepszych i gorszych pomysłów.

 

Radni Rady Miasta Świnoujście

Kamil Janta-Lipiński

Jan Borowski

Zobacz również

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem …

4 komentarze

  1. Dobrze, że radni się starają coś poprawić i wyjść z inicjatywą. W końcu reprezentują wyborców. To na plus. Lepsze takie inicjatywy niż oklejanie miasta uśmiechniętą morduńką albo występy przy kaaaażdej okazji. Czy mają racje to już odrębna sprawa. Pewne rzeczy są ważniejsze dla młodszych niż dla seniorów. A miasto nie ma chyba ambicji być miastem emerytów?

  2. Taak,robota za kolesiostwo mu nie przeszkadza,siara faktycznie buraczki nie tylko z wyglądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.