Strona główna / Lokalne / Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Świnoujściu

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Świnoujściu

To będzie nie lada wydarzenie! Po raz pierwszy w historii Świnoujścia, 6 stycznia ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Inicjatywa ma chrześcijański charakter. Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Wydarzenie organizowane jest w wielu miastach Polski od 2011 roku. Lecz dotąd nigdy nie odbywało się w Świnoujściu.

– Pora to zmienić. Jest wielu chętnych do pomocy – mówi ks. Piotr Superlak z parafii pw. Gwiazdy Morza, organizator. – Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy mieszkańców w szczególności dzieci z rodzicami oraz gości przebywających w Świnoujściu. Niech nasze spotkanie przy Św. Rodzinie zintegruje społeczność wszystkich mieszkańców i gości – dodaje.

Uliczny krowód jasełkowy rozpocznie się Mszą św. o godz. 11:30 w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza (przy ul. Piastowskiej). O gdz. 12:30 wyruszy z kościoła i przejdzie ulicami miast Piastowską, B. Chrobrego, Armii Krajowej na Plac Wolności, gdzie Trzej Królowie złożą pokłon Dzieciątku Jezus. Tam wspólnie będziemy kolędować i uczestniczyć w Jasełkach przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Marynarka Wojenna poczęstuje nas wojskową grochówką.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

2 komentarze

  1. Super! W końcu w tym czerwonym Ś-ciu, będzie katolicki orszak Trzech Króli! Wielkie brawa dla ks.Piotra Superlaka za odwagę i w końcu zorganizowanie tego w naszym mieście!:) Pozdrawiamy i będziemy na pewno!

  2. taki orszak to nie jest nasz miejscowy zwyczaj więc troszkę to dziwne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.