Połącz się z nami

Lokalne

Rodzice zamordowanego Piotrka: Pomóżcie schwytać zabójców naszego syna!

Opublikowano

w dniu

Mordercy przerwali życie 19-letniego Piotrka Wawrzynowicza. Niepełnosprawnego chłopaka zwabiono do mieszkania i tam z zimną krwią zamordowano nożem. Piotrek nie miał siły żeby się bronić. Oprawcy uciekli przez okno. Chociaż od morderstwa minęły cztery dni, to policja nie potwierdza, aby kogokolwiek schwytała. Na mieszkańców miasta padł strach, bo zabójca chodzi po ulicy i w każdej chwili może zaatakować.

Telefon milczał

Był czwartek. Piotrek oglądał telewizję. Po mieszkaniu krzątała się matka. Nagle zadzwonił telefon komórkowy. Założył na siebie marchewkową bluzę, kurtkę i wyszedł z rodzinnego mieszkania niedaleko Galerii Handlowej Corso. Przeszedł prawdopodobnie między garażami wzdłuż ulicy Konstytucji 3 Maja i wszedł do klatki przy ulicy Matejki 37. Piotrek nie wrócił do domu na kolację. Zaniepokojona matka próbowała się do niego dodzwonić. Telefon jednak milczał. Wtedy zaczęła się martwić. Ubrała się i ruszyła go szukać. Najpierw po znajomych, później po ulicach. Przed godz. 22 zgłosiła zaginięcie na policji. Rysopis poszukiwanego chłopaka otrzymały patrole policji i firm ochroniarskich.

Bluza Piotrka

W piątek przed południem pod blok przy ul. Matejki podjechał wóz straży pożarnej. Ratownicy medyczni poprosili o pomoc strażaków, aby dostać się do mieszkania. Wewnątrz zastali makabryczny widok. Młody mężczyzna w kałuży krwi już nie żył. Na miejsce okrutnej zbrodni przyjechali policjanci. Pierwsze informacje jakie przekazano, mówiły o 30-letnim mężczyźnie.

– Zadzwonił kolega Piotrka, że przeczytał w internecie o morderstwie. Mówił, żebym się nie martwiła, bo to nie Piotrek, ale ktoś znacznie starszy. Wtedy pierwszy raz poczułam wewnątrz okropny lęk. Miałam najgorsze myśli – opowiada ze łzami Małgorzata Wawrzynowicz, matka chłopaka. – Później zapytałam policjantów jak był ubrany. Czy miał na sobie marchewkową bluzę i niebieskie spodnie. Policjant się przeraził. Upewnił się, czy na bluzie był nadruk. Wtedy było wszystko jasne. Świat zawalił mi się na głowę – mówi kobieta.

Chciał zostać prawnikiem

Piotrek był niepełnosprawny od urodzenia. Miał krótszą rękę i nogę. Mimo swojej niepełnosprawności uwielbiał pływać i nurkować. Interesował się sportem. Nie chciał, aby nauczyciele w szkole traktowali go inaczej niż innych uczniów. Dyrektor liceum dobrze zapamiętała Piotrka.

– Pracował ciężko i radził sobie dobrze z nauką. – Sama uczyłam Piotrka i muszę zaznaczyć, że on nie ulegał wpływom kolegów, którzy rozrabiali – opowiada Grażyna Szczodry, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu. – Poruszał tym, że parł do przodu mimo przeciwności i nigdy nie uwierzę, że dał się wciągnąć w coś złego, co przyniosłoby mu problemy – dodaje.

19-latek w zeszłym roku zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Szczecińskim. Ostatnim jego zmartwieniem była zbliżająca się sesja.

Oprawcy uciekli przez okno?

Według prawdopodobnej hipotezy, Piotrek został zwabiony do mieszkania. Musiał znać sprawcę. Policjanci w przedpokoju znaleźli jego buty. Wyglądało tak jakby przyszedł do kogoś w odwiedziny. Do klatki mógł wejść około godziny 18. To prawdopodobna godzina, bo przed klatką nie ma zamontowanego monitoringu. Do makabrycznej zbrodni mogło dojść pomiędzy godziną 18 a 20 w czwartkowy wieczór. Ktoś z sąsiadów zeznał, że widział mężczyzn wyskakujących przez okno. W mieszkaniu znaleziono ciało Piotrka. Cios nożem zadano w żebra.

„Chciałbym, aby to miasto było bezpieczne”

Ojciec Piotrka o śmierci syna dowiedział się na statku. Na co dzień jest drugim oficerem. Rejsu nie dokończył. Gdy tylko odebrał wiadomość o tragedii, przyjechał z Kapsztadu, aby być przy żonie. W poniedziałek od rana załatwiał sprawy związane z pochówkiem.

– Wierzę w dobrych ludzi i że sprawiedliwość dosięgnie sprawców. Mój syn niczemu nie był winien. Miał plany, chciał zostać prawnikiem. Chociaż sam nie mógł czynnie uprawiać sportu, to nie przeoczył żadnego meczu. To dla nas ogromna tragedia. To był dobry chłopak. Całe życie miał przed sobą. Wiem, że w chwili śmierci moje dziecko strasznie cierpiało – opowiada Mariusz Wawrzynowicz, ojciec Piotrka. – Chciałbym, aby to miasto było bezpieczne. Pomóżcie schwytać mordercę naszego syna. Niech już żaden rodzic nie przechodzi przez to co nas dotknęło – apeluje.

Sprawcy wciąż na wolności

Prokurator zadecydował o sekcji zwłok. Jej wynik jednoznacznie odpowie na pytanie o przyczynie śmierci 19-latka. Policja milczy i nie chce powiedzieć, czy zatrzymano podejrzewanych w sprawie morderstwa Piotrka. Niczego także nie można dowiedzieć się z prokuratury.

– Nie udzielamy żadnych informacji w tej sprawie – ucina rozmowę prokurator Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Nieoficjalnie wiadomo, że dwie osoby mogące mieć związek ze sprawą zostały zatrzymane w weekend na Mazurach. Wciąż jednak jest wiele znaków zapytania. Wciąż nie wiadomo, czy sprawca morderstwa działał sam, czy wspólnie z kimś. Czy było to morderstwo na zlecenie? 27-letni brat Piotrka ma bowiem problemy z prawem. Śledczy ustalają, czy środowisko w które był zamieszany starszy brat mogło mieć wpływ na zdarzenie. Wiadomo bowiem, że bracia byli bardzo zżyci ze sobą, a śmierć Piotrka była dla starszego brata bardzo bolesnym ciosem.

Po sekcji zwłok, ciało 19-letniego Piotra Wawrzynowicza wróci do Świnoujścia. Wówczas rodzina będzie mogła pochować bliskiego. Spocznie na cmentarzu komunalnym obok grobu swojej babci.

Nasz komentarz:

Okrutne morderstwo to z pewnością sytuacja nadzwyczajna w naszym mieście. Do tej pory ze strony policji i prokuratury nie ma żadnej informacji o schwytaniu podejrzanych o tę brutalną zbrodnię. To szczególnie niepokojące, gdyż właśnie mija 4 doba od morderstwa. Sprawcy wciąż chodzą na wolności. Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych sił i środków. Czy policja stanie na wysokości zadania? Mieszkańcy oczekują skutecznego zaangażowania policjantów i szybkiego schwytania sprawców. Pani Komendant, może warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji, zamiast zasłaniać  się formułką: „dla dobra śledztwa nie udzielamy żadnych informacji”?

Czytaj dalej
31 komentarzy

1 Komentarz

 1. Pacyfistka temu

  4 czerwca 2023 na 17:10

  Niedługo będzie następne morderstwo osoby niepełnosprawnej, policja nie chce ingerować i pomagać…

  Bez komentarza

 2. Anonim temu

  3 lipca 2018 na 17:44

  A biling telefonu Z kim rozmawiał kto do niego dzwonił??

 3. Sylwia temu

  23 października 2017 na 16:26

  No właśnie a co dalej jak toczy się sprawa?

 4. mieszkanka temu

  22 września 2017 na 06:53

  Szanowna Redakcjo – czy jest szansa na jakiś materiał co dalej w tej sprawie?

 5. GIT temu

  5 stycznia 2017 na 19:31

  Z takich gagatków automatycznie robić cweli, jak do końca życia bedzie doił to sam się wychuśta

  • Git. temu

   14 września 2018 na 12:01

   Zgadza sie.

 6. Pa3 temu

  5 stycznia 2017 na 19:16

  Wszyscy brali w tym udział i każdy powinien dostać 25 więzienia.

  • GRee71 temu

   7 stycznia 2017 na 20:26

   Dokładnie !!! Ja bym dał dożywocie

 7. Alicja temu

  4 stycznia 2017 na 18:29

  A z czyjego telefonu dzwoniono do Piotrka tego tez nie wiadomo

 8. BoolZ temu

  3 stycznia 2017 na 19:10

  Mieszkanie kogos musiało być ??? coś mi tu smierdfzi ze nikogo nei złapano .. ;/

  • kobieta temu

   3 stycznia 2017 na 23:21

   No właśnie, czyjeś mieszkanie było.

  • Anonim temu

   6 stycznia 2017 na 05:45

   Właściciel mieszkania, numery telefonow, świadkowie, sąsiedzi po tym mozna dojsc do sprawcy ale najważniejsze jest szybkie dzialanie. A nie sprzątniecie ciała i siedzenie miesiacami przed biurkiem, no ale praca w terenie? w to zimno? [załosne]

 9. Anonim temu

  3 stycznia 2017 na 17:58

  Wspulczuje

 10. anonim temu

  3 stycznia 2017 na 16:50

  jak dokładnie był chłopak był ubrany ile wrostu

 11. anonim temu

  3 stycznia 2017 na 16:47

  a mozna wiedziec jak dokładnie był chłopak ubrany???

 12. Anonim temu

  3 stycznia 2017 na 15:16

  A to mieszkanie w którym go znaleziono, przecież do kogoś należało, znajomego, skoro przyszedł w odwiedziny i zdjął buty na korytarzu.

 13. Marcin Z temu

  3 stycznia 2017 na 09:31

  Tak to już jest- panowie „milicjanci” zamiast zająć się robotą gonią za statystykami. Przecież normalnie człowiek na mieście czuje się jakby wprowadzono stan wojenny- ostatnie dwa tygodnia starego roku aktywność drogówki i innych stójkowych jasno wskazywała, że chodzi o statystyki. Wstyd. Zajmijcie się nasza „włądzo” bezpieczeństwem, a nie ciągłym i ustawicznym nękaniem obywateli.
  ps. każdy młody wie, że w Świnoujściu sprzedaje się narkotyki i że działają różne grupy – dlaczego policja nic z tym nie robi? Może trzeba kogoś z zewnątrz, kto nie jest uwikła w lokalne układziki?
  :-(((

 14. JP temu

  3 stycznia 2017 na 09:08

  Coś mi się wydaje, że policja wie ale nie powie.

 15. 9 temu

  3 stycznia 2017 na 04:41

  A co z lokatorami???

 16. ewe temu

  3 stycznia 2017 na 02:12

  wlodar w to zamieszany??!!!

 17. anonim temu

  3 stycznia 2017 na 00:11

  jak nie ma monitoringu!!hahaha

  • zaniepokojona temu

   3 stycznia 2017 na 00:33

   Nawet jeśli ten blok akurat nie ma to są na bank inne bardzo blisko w około tego gdzie dokonano zbrodni przejrzeć uwaznie wszystkie od 18-20 i przesłuchać wszystkich podejrzanych typów

 18. anonim temu

  3 stycznia 2017 na 00:09

  jak nie ma monitoringu hahahah

 19. Theri temu

  2 stycznia 2017 na 23:48

  To tak okrutne bestialstwo,ze nie umiem przeczytać artykułu bez łez….
  Bardzo życzę żeby tych zwyrodnialcow zlapano…i może nadejdzie wreszcie czas aby zmienić nasze prawo….życzę Państwu wytrwałości ….

 20. Ehh temu

  2 stycznia 2017 na 21:33

  Masakra

 21. Anonim temu

  2 stycznia 2017 na 20:26

  Przeciez w Swinoujsciu Policja lapie graficiarzy.alimenciarzy drobnych zlodziei takie przestepstwo to dla Nich wyzwanie nie.do ogarniecia.szkoda slow

  • Anonim temu

   3 stycznia 2017 na 14:31

   Chociaż coś, a ja żyjąc w Grudziądzu nie otrzymuję od trzech lat alimentów na syna i komornik nie może nic zająć w mieszkaniu tego padalca bo „sprawcy nie zastaliśmy w domu, nikt nie otwierał”

 22. Sławek temu

  2 stycznia 2017 na 19:59

  Sprawy nie są nigdy tak proste i szybkie do wyjaśnienia, jak byśmy tego chcieli. To dopiero cztery dni, spokój i cierpliwość potrzebne nam wszystkim. Mam nadzieje na nieuchronność kary dla tych co tego okrucieństwa dokonali.

  • Anonim temu

   3 stycznia 2017 na 19:03

   Oko za oko życie za życie na cały świat pokazać jak ginie tacy ludzie

 23. ... temu

  2 stycznia 2017 na 19:54

  [*]

  • Anonim temu

   3 stycznia 2017 na 17:54

   sprawdzić środowisko brata

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524