Strona główna / Lokalne / Radni SLD: Negatywna opinia w sprawie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy na pl. Słowiańskim

Radni SLD: Negatywna opinia w sprawie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy na pl. Słowiańskim

W związku ze złożeniem kolejnego wniosku przez przedstawiciela Klubu Gazety Polskiej w sprawie zlokalizowania w Świnoujściu na Pl. Słowiańskim (obok pomnika „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej”)  tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 r. Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Świnoujściu w imieniu swoich członków, sympatyków i mieszkańców, którzy zwrócili się do nas z prośbą o interwencję – wyraża opinię negatywną dla zaproponowanej lokalizacji.

W katastrofie tej zginęli przedstawiciele różnych organizacji, stowarzyszeń oraz ugrupowań politycznych, w tym również znaczące osobowości Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz, Izabela Jaruga-Nowacka), o których życiu, dokonaniach i tragicznej śmierci zawsze będziemy pamiętać i których pamięć szanujemy składając kwiaty i paląc znicze 10 kwietnia każdego roku na Cmentarzu pod pomnikiem katyńskim.

Dostrzegamy jednak, że na przestrzeni ostatnich lat działania polityczne jednego z ugrupowań partyjnych, zmierzają do zawłaszczenia i upolitycznienia tej wielkiej tragedii, która dotknęła nasze państwo. Na to nie może być naszej zgody ze względu na szacunek do tragicznej śmierci i bólu wszystkich rodzin ofiar katastrofy. Chcemy chronić przestrzeń publiczną przed potencjalnymi konfliktami na tle politycznym, gdyż uważamy, że nie służy to budowaniu zgody oraz jedności lokalnej i narodowej. Plac Słowiański jest i powinien pozostać miejscem, w którym mieszkańcy Świnoujścia gromadzą się jako lokalna wspólnota bez względu na różnice polityczne i światopoglądowe.

Rozumiejąc jednocześnie inicjatywę wnioskodawcy uważamy, że miejscem właściwym i temu przeznaczonym, w którym mogłaby zostać zlokalizowana taka tablica jest Cmentarz Komunalny  lub jeden z kościołów. Przychylamy się tutaj do propozycji Prezydenta Miasta przekazanej na Sesji Rady Miasta w dn. 15.12.2016 r. o możliwej lokalizacji tablicy pamiątkowej w kościele pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza, gdzie upamiętnienie znaleźli również mieszkańcy Świnoujścia, którzy zginęli w tragicznym wypadku autokaru pod Grenoble.

Uważamy jednocześnie, że środki finansowe na tablicę pamiątkową winny pochodzić z dobrowolnych wpłat pozyskanych w zbiórce publicznej przeprowadzonej przez wnioskodawców.

 

z upoważnienia Zarządu SLD

Joanna Agatowska

Przewodnicząca SLD w Świnoujściu

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

10 komentarzy

 1. Czy pomnik będzie, czy go nie będzie nie przywróci życia „poległym bohaterom spod Smoleńska” Szkoda kasy …

 2. I właśnie dlatego nie oddam swojego głosu na SLD ani na ich kandydata na prezydenta. Zacietrzewienie z ich strony jest tak silne że brak słów. Nawet tragiczna śmierć trzech posłów z SLD nie jest w stanie to środowisko wznieść ponad podziały.Szkoda

 3. mądre stanowisko! Brawo!

 4. Super dobra decyzja

 5. Nareszcie jakiś głos rozsądku.

 6. Najlepiej to Wałęsie postawcie pomnik 4 metrowy i będą wszyscy lewacy zadowoleni .Wstyd …

  • nie_polityczny

   wole 4 metry dla pana Walesy (chodz nie jestem jego super wielbicielem), niz chodzby centymetr dla kaczorka… jeszcze powinni bracia beknac za ta sytuacje… po mimo, iz jednemu z nich dzieki chorym ambicjom drugiemu niech ziemia lekka bedzie… sorki…. nowy sarkofag za nie swoje zasponsorowany…..

  • Pomimo, że Wałęsa może mieć za uszami, to musimy zadbać i prawidłowość historycznych postaci. Wałęsa jest uwielbiany i popularny na całym świecie, a w Polsce? Tragedia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.