Strona główna / Lokalne / Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Uzdrowisko Świnoujście

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Uzdrowisko Świnoujście

Posiadanie statusu uzdrowiska nie gwarantuje, że dany obszar spełniał i nadal spełnia wymogi wyznaczone dla uzdrowiska. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła polskie uzdrowiska. Z raportu wynika, że Uzdrowisko Świnoujście zbyt pobieżnie badało jakość powietrza. Zastrzeżenia budziło pobieranie opłaty uzdrowiskowej od przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.

– Brak odpowiedniej dbałości gmin o stan środowiska naturalnego może prowadzić do utraty statusu uzdrowiska, a w konsekwencji ograniczenia pacjentom dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego. Należy podjąć natychmiastowe działania, by uzdrowiska mogły nadal utrzymać swój status – alarmuje NIK.

Z raportów WIOŚ o stanie środowiska za lata 2014-2015 wynika, że w uzdrowiskach Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój i Świnoujście wykonano w latach 2014-2015 badania stężeń dwutlenku siarki i dwutlenku azotu tylko metodą pasywną (jedynie wspomagającą roczną ocenę jakości powietrza.

W trakcie kontroli NIK Wojewoda Zachodniopomorski wezwał gminy do korekty wniosków o przyznanie dotacji na rok 2016. Gmina Świnoujście skorygowała wniosek o kwotę 161,1 tys. zł, gmina Kamień Pomorski – o 4,4 tys. zł, tj. o kwoty opłat uzdrowiskowych pobranych w 2014 r. od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.

Zobacz również

Pod okiem policjantów zdali egzamin na kartę rowerową

Uczniowie świnoujskich szkół pod okiem stróżów prawa z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przystąpili do …

2 komentarze

  1. A będzie jeszcze gorzej po tych hektarach wylanych betonów, po tych hektarach wyciętych drzew przez ekipę Pana Prezydenta. No i pamiętajcie – władzy zamarzyło się, że Świnoujście będzie portem konkurującym z Hamburgiem (patrz: port kontenerowy chińskiego inwestora)

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Uzdrowiskiem, to było Swinemünde za czasów, kiedy tutaj byli Niemcy przed wojnami.
    Te brednie, ze teraz Świnoujście jest uzdrowiskiem, to propaganda komuchów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.