Strona główna / Lokalne / Bólom podczas ciąży można zaradzić. Skorzystaj z osteopatii

Bólom podczas ciąży można zaradzić. Skorzystaj z osteopatii

U około co drugiej kobiety w ciąży występują dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy, często jeszcze długo utrzymujący się po samej ciąży. Ja można je zminimalizować? Radzi fizjoterapeuta Patryk Kapa.

W okresie ciąży dochodzi do szeregu zmian w ciele kobiety. Są to zarówno zmiany hormonalne, jak i zmiany w postawie ciała, co może wywoływać przeciążenia stawów i mięśni.

– Niestety w naszym społeczeństwie, jak i również w środowisku lekarskim zdarza się częsty stereotyp, że kobiecie w okresie ciąży nie wiele można pomóc, by złagodzić dolegliwości bólowe. Niejedna z pań usłyszała, że tak po prostu jest w czasie ciąży i musi to wytrzymać, a najlepiej jak by przeleżała ten bólowy okres w łóżku, co niestety najczęściej pogarsza stan pacjentki, powodując osłabienie mięśni i ogólny spadek kondycji ciężarnej – tłumaczy Patryk Kapa, fizjoterapeuta ze Świnoujścia.

Nic bardziej mylnego, takim pacjentkom należy pomagać. Ratunkiem jest osteopatia, czyli techniki manualne, które wykonuje najczęściej wykwalifikowany fizjoterapeuta. Terapeuta jest w stanie pomóc w złagodzeniu lub całkowitemu zniwelowaniu problemów bólowych doskwierających kobiecie w ciąży.

– Delikatne techniki osteopatyczne dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki są całkowicie bezpieczne – zapewnia.

Terapia jest poprzedzona szczegółowym badaniem i w razie przeciwwskazań do wykonania terapii, konsultacjami lub odesłaniem do ginekologa, z którym każdy terapeuta zajmujący się kobietami w ciąży powinien współpracować.

Okres ciąży nie jest łatwy. Należy pamiętać, że jest to okres pełen napięcia emocjonalnego, które może mieć negatywne odzwierciedlenie również w postaci nadmiernego napięć w całym ciele. Stres i złe samopoczucie wywołane bólem niekorzystnie wpływają nie tylko na przyszła mamę, ale również na rozwijające się dziecko. Złagodzenie bólu poprawia komfort ciężarnej i przyszłej pociechy, dzięki czemu ciąża nie będzie kojarzyć się tylko z bólem i dyskomfortem, ale również z dobrym samopoczuciem i miłymi wspomnieniami.

Innymi częstymi problemami, z którymi borykają się kobiety w ciąży, a przy których terapeuta jest w stanie pomóc są:

– bóle głowy

– bóle podżebrowe

– bóle kręgosłupa szyjnego i piersiowego

– zespół cieśni nadgarstka (drętwienia rąk)

– dolegliwości w odcinku lędźwiowym (rwa kulszowa, rwa udowa)

– obrzęki stóp

– bóle w okolicy spojenia łonowego

– problemy z oddychaniem

– zaparcia

W wielu przypadkach kobiety w ciąży nie muszą pozostawać z bólem bez drogi wyjścia. Warto o tym wiedzieć!

 

 

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.