Połącz się z nami

Lokalne

Czyich interesów pilnują radni? Zaskakujące głosowanie podczas sesji

Opublikowano

w dniu

[dropcap]R[/dropcap]adni SLD przygotowali uchwałę mającą przypomnieć Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, chcącemu budować terminal  kontenerowy na prawobrzeżu, o konieczności brania pod uwagę interesu miasta i jego mieszkańców.  Jednak ku zdziwieniu chwała miała 10 przeciwników, którzy oddali głos przeciw.

Radni SLD uchwałą nie wyrażali swojego zdania „za” lub „przeciw” inwestycji. Chcieli jedynie przypomnieć wykonawcom koncepcji portu (przyp. już jest realizowana na zlecenie ZMPSziŚ) o dodatkowych dokumentach i analizach, które powinny zostać wykonane podczas opracowywania takiej koncepcji. Radni SLD chcieli jednocześnie  wyrazić także zaniepokojenie ze sposobu  wprowadzania tej inwestycji do Świnoujścia.

Przyjęte oświadczenie miało być początkiem przygotowania się do dyskusji przed referendum zapowiedzianym przez prezydenta Janusza Żmurkiewicza.

– Aby  podjąć decyzję konieczna jest pełna wiedza na temat tej inwestycji – zapewnia Joanna Agatowska. – I temu ma służyć ten dokument.

Ku zdziwieniu, aż 10 radnych zagłosowało przeciw tej uchwale. Przeciwni byli wszyscy radni Platformy Obywatelskiej, Grupy Morskiej, a także jeden radny Prawa i Sprawiedliwości. Za zagłosowali radni SLD i jeden radny niezależny.

Nasz komentarz:

Pomysł budowy terminala kontenerowego narodził się w głowach kilku biznesmenów powiązanych z Platformą Obywatelską jeszcze za rządów PO-PSL. Twierdzono wówczas, że Polska potrzebuje tej inwestycji. Szybko się okazało, że na inwestycji wartej wiele miliardów  złotych najwięcej zarobią  azjatyccy biznesmeni z Chin lub Korei. Według założeń to oni mieli wybudować i eksploatować ten terminal.  Już na etapie planowania zapomniano uwzględnić oddziaływanie na mieszkańców i ich życie. Nie pomyślano, że Świnoujście utrzymuje się z turystyki i że budowa tej inwestycji będzie miała realny wpływ na główną gałąź gospodarki Świnoujścia.

ZMPSziŚ podczas jednego ze spotkań zaprezentował kalkulację podatków jakie miałyby rocznie wpływać do kasy miasta z tytułu funkcjonowania terminala. Corocznie wpływałoby około 600 tys. zł .To zaledwie 1 proc. tego co np. ostatnio zapłacił inwestor w Pobierowie chcący budować hotel.

Mimo  objęcia władzy przez PIS,  koncepcja PO  cały czas jest procedowana. Gdy  świnoujscy radni SLD (po tym jak podobny, o wiele bardziej emocjonalny  apel wydali jednogłośnie radni z Międzyzdrojów), postanowili  wydać oświadczenie, by przypomnieć Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście o interesach naszego miasta. Podczas sesji stała się rzecz zaskakująca. Część radnych zagłosowała przeciw.

Jestem pewny, że część mieszkańców będzie  pamiętać to głosowanie. Szczególnie mieszkańcy prawobrzeża, bo przecież oświadczenie  ewidentnie ma zadbać o ich interes. Czym kierowali się radni PO? Dla nich 2 kilometry plaży to piach i nic więcej? Ten piach jest bezcenny.

W zeszłym roku miasto Świnoujście zarobiło ze sprzedaży działek przy ul. Uzdrowiskowej blisko 100 mln złotych. Pobierowo z kolei z działki położnej nad morzem zarobiło 50 milionów zł. To tylko dowód na to, że tereny nadmorskie są warte grube miliony złotych. Krótkowzroczność tego typu opinii może wynikać z braku doświadczenia. Świnoujska rada potrzebuje dojrzałych radnych walczących jak lwy o interesy miasta i mieszkańców, a nie spolegliwych klakierów przytakujących inwestycjom zmieniającym charakter miasta.

Dlaczego radni z Przytoru i Karsioboru opuścili swoich wyborców? Grupa osób, która przyszła na czwartkową sesję zna odpowiedź: – Zdradzili nas! – odparli na korytarzu magistratu. Za wychodzącym pospiesznie radnym Merchelskim krzyczano „wstyd!”.

Głosowanie imienne za przyjęciem uchwały:

Joanna Agatowska ZA

Stanisław Bartkowiak  ZA

Alicja Bohdziewicz PRZECIW

Jan Borowski PRZECIW

Waldemar Buczyński ZA

Robert Gawroński ZA

Wiesław Góreczny PRZECIW

Elżbieta Jabłońska PRZECIW

Kamil Janta-Lipiński PRZECIW

Zdzisław Merchelski PRZECIW

Andrzej Mrozek PRZECIW

Marek Niewiarowski ZA

Kazimierz Nowicki ZA

Sławomir Nowicki PRZECIW

Sebastian Olszar PRZECIW

Andrzej Staszyński WSTRZYMAŁ SIĘ

Krzysztof Szpytko ZA

Dariusz Śliwiński PRZECIW

Ryszard Teterycz ZA

Jarosław Włodarczyk ZA

Czytaj dalej
81 komentarzy

81 Comments

 1. zubenelgubenupi temu

  5 września 2021 na 00:48

  Prawobrzeże nie żyje z turystyki i nigdy żyć nie będzie. Terminal to ze dwieście miejsc pracy, nie jakiejś sezonowej w knajpie, czy pensjonacie, tylko prawdziwej, całorocznej. Do tego miejsca pracy w usługach, transporcie itd, każde dwadzieścia miejsc pracy w przemyśle, generuje jedno miejsce pracy w usługach, komunikacji, szkolnictwie, administracji, służbie zdrowia itp.To da ludziom dobrobyt a nie sprzedawanie działek inwestorom, bo działki się kiedyś skończą i co wtedy?

 2. j23 temu

  11 lutego 2017 na 13:06

  Jestem zdumiony jak większość towarzystwa daje się wozić za nos przez czerwonych. Zwróćcie uwagę że naczelna czerwona robi sobie politykę.

  • jj temu

   12 lutego 2017 na 08:56

   A może by tak na temat coś napisać? Tu nie chodzi o politykę , a o to by miasto wiedziało co się mu opłaca jak przyjdzie czas by podejmować decyzję

  • oburzony temu

   12 lutego 2017 na 09:11

   A ty j23 zwróć lepiej uwagę jaka politykę robią ci wszyscy którzy są ZA tym żeby port rozbudowa i zabrać miastu 500 ha ziemi. Ciekawe czy robią to za darmo czy ktoś im płaci albo coś obiecał za gadanie jaka to wspaniała inwestycja tu powstanie. Pół miliona podatku rocznie i kilka miejsc pracy u Chińczyków naprawdę jest warte tego żeby oddać tyle ziemi i plaze i mieć tu kontenerowy syf?

  • Pix temu

   12 lutego 2017 na 17:53

   J23 to chiński agent jaka widać. Odda wszystko za miskę ryżu, zwłaszcza co nie jego.

 3. ZNIESMACZONY temu

  10 lutego 2017 na 15:09

  Oglądałem to wczoraj, przełączałem i wracałem, bo nie mogłem. Jak oni mogli zagłosować przeciw? A radni z Przytoru i Karsibora? Nie głupio wam teraz przed sąsiadami. Poważnie pytam. Ja rozumiem polityka, wojenki, ale jeszcze trzeba z rana w lustro spojrzeć, prawda? Jakaś refleksja przydałaby się panowie radni. Co do terminala kontenerowego: marny interes dla miasta, podatki 600 tys. rocznie – toż za hotel w jakimś tam Pobierowie kilka baniek idzie, a do tego rozwój turystyki, miejsca pracy, spokój, plaża zostaje, wszyscy są zadowoleni. Teksty o „racji stanu” też co najmniej dziwne, bo to inwestor prywatny, pisali, że Chińczyk, śmiech na sali. Dobrze mówił Bartkowiak, że nie ma co porównywać do terminalu gazowego tej inwestycji. Tutaj nie ma argumentów za, może dlatego co niektórzy tak chronią tyłek zarządowi portu.

 4. obserwator temu

  10 lutego 2017 na 12:13

  Po raz pierwszy na tym portalu pod jednym artykułem widać tyle komentarzy. I nie chciałbym nikogo z komentujących obrazić posądzeniem o niewiedzę czy wręcz głupotę, a tłumaczę to sobie emocjonalnym podejściem do tematu. Pan Marek Trojnar odpowiedzialny w ZMPSiŚ za rozwój portów, fundusze unijne i projekty rozwojowo-badawcze wyraźnie tłumaczył (co przez emocje nie do wszystkich dotarło), że zlecili wykonanie projektu aby w ogóle ocenić opłacalność takiej inwestycji. Robią to za własne pieniądze, jak każda firma chcąca się rozwijać i mająca jakieś założenia i plany na przyszłość ( i naszym radnym z SLD jak i wszystkim innym nic do tego ). Potwierdził również, że wszystkimi opiniami i projektami podzielą się z „miastem” jak już je będą mieli, a w czasie powstawania projektu, jeśli będą jakieś pytania skonsultują je z odpowiednimi „służbami”. Pytanie radnego Teterycza ile pieniędzy na to zostało przeznaczone było już zupełnie nie na miejscu i świadczy o braku podstawowej wiedzy z zakresu zarządzania i ekonomii, jak i brak takiej wiedzy można stwierdzić u osób przygotowujących tą uchwałę. Firma wydaje własne pieniądze i jak okaże się, że jest to inwestycja nieopłacalna to nikt nie będzie sobie nią głowy zawracał, i ta cała dyskusja nad uchwałą okaże się zwykłym ” biciem piany” i pozorowaną troską o mieszkańców i plażę. Zobaczymy jak się radni zachowają jak będzie jakiś konkret i trzeba będzie zająć ostateczne stanowisko, i wtedy ich oceńmy.

  • ogarniety temu

   10 lutego 2017 na 12:57

   Komu ty takie bajki wciskasz człowieku? Przecież to oczywiste że jak przygotują koncepcje to już nie pytając się nikogo o zdanie zaczną ja realizować choćby specustawa o której mówił Zmurkiewicz. Czy będzie to opłacalne czy nie, bo duża kasa jest d przerobienia. Prezydent powinien pokazać korzyści albo straty dla miasta ale on już dawno określił się po ich stronie. A tych 10 radnych po prostu olalo to żeby na firmie i prezydencie wymoc przedstawienie formalnych analiz z których na pewno wyjdzie duża nieoplacalnosc i dla portu i dla miasta (600.000 rocznie podatku???) więc nie chcą tego robić, tylko za rok zadzialaja z zaskoczenia i wtedy to można będzie sobie tylko pogadać bo na reakcję przy specustawie czasu nie będzie.

   • obserwator temu

    10 lutego 2017 na 15:01

    Nie można wszystkich traktować jak oszustów, a jak oglądałeś relację z rady miasta i słuchałeś wypowiedzi pana Trojnara to powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wszystkie nowe opracowania będą miastu przedkładane i konsultowane. I uchwała, nazwę ja „przypominającą”, o tym zobowiązaniu jest „niegrzecznością”. A poza tym jakbyś był np. taksówkarzem i planował zakup nowej większej taksówki, to z samych planów nie chciałbyś się tłumaczyć radzie miasta, bo co ich to obchodzi. A później czy dostaniesz zgodę na nową taxi, czy nie to już inna sprawa.

    • ogarniety temu

     10 lutego 2017 na 17:30

     Bronienie interesu mieszkańców przez radnych SLD nazywasz observatorze niegrzecznoscia??? Weź się ogarnij! A grzecznoscia że strony ZMPSS było że nie informowali o swoich planach zajumania nam 500 ha ziemi? W takim bizesie nie może być sentymentow tylko trzeba twardo walczyć o swoje. Za portem stoi rząd PIS który jak będzie chciał to nas pozamiata a boi się tylko społeczeństwa, marszow i protestow.

     • obserwator temu

      10 lutego 2017 na 18:35

      Niegrzecznością nazywam przypominanie komuś czegoś, do czego się zobowiązał i będąc na sesji potwierdził, że będzie się z tego zobowiązania wywiązywał, zadawanie pytań poniżej krytyki i samo niezaproszenie przedstawiciela ZMPS-Ś na powyższą sesję, a także wyrywanie się przed szyk i tzw. na chwilę obecną „bicie piany” uchwałą, która nic nowego do obecnego układu nie wnosi.

    • ✂⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋ temu

     11 lutego 2017 na 00:35

     Ile wziąłeś w łapę obserwatorku-sisiorku?

  • mieszkaniec temu

   10 lutego 2017 na 13:12

   A co im przeszkadzało przegłosować tą uchwałę. Podlizywać się zarządowi portów to mogą na różne sposoby. Po co od razu taka spolegliwość? Ta uchwała nie była deklaracją, ale prośbą o zwrócenie uwagi na szereg ważnych spraw przy opracowywaniu planu. Kosztem polityki (żeby pokazać SLD) wypięli się na mieszkańców. Bardzo nieładnie, wstyd i żenada.

   • Obserwuje obserwatora temu

    10 lutego 2017 na 16:42

    Ten obserwator to jakaś bardzo elokwentna osoba która wie więcej niż mówiło się na spotkaniu tj. radzie. Skąd ta znajomość i patrzenie w chmurki z oczekiwaniem na cud? Pracujesz dla zarządu portów? A może jesteś z GRUPY interesów MORSKICH? Lepiej przeciwdziałać i kłuć z każdej strony, chyba że to komuś nie na rękę.. tylko komu..

  • OLO temu

   10 lutego 2017 na 13:50

   Kolego- czytasz co piszesz? Kilkanaście miesięcy temu kłamano, że TAKIEGO POMYSŁU WOGÓLE NIE MA. Później próbowano ekspresowo przesunąć granice portu. Teraz bez konsultacji z miastem proceduje się coś co jest niezgodne z DOKUMNETAMI STARTEGICZNYMI MIASTA!!! Wpracowanymi w 2015 roku. I tyle.

  • Pix temu

   10 lutego 2017 na 14:28

   Drogi „Obserwatorze”, jeśli troskę o miasto nazywasz głupotą, to szkoda słów na dalszy komentarz. Jeśli słuchałeś uważnie słów przedstawiciela ZPS-Ś, to wiesz, że jest już tylko jedna opcja budowy – na wschód od terminala LNG. Z czym to się wiąże? Po raz kolejny z rąbaniem lasu i zajęciem sporego odcinaka pięknej plaży. Z czym jeszcze? Z hałasem i drastycznym zwiększeniem natężenia ruchu zestawów ciężarowych na odcinku Świnoujście – Szczecin… o zwiększeniu zanieczyszczenia powietrza w kurorcie nie wspomnę. Jak widać jedynie radnym SLD nie zabrakło jaj żeby tego wszystkiego już teraz dociekać, nie czekając aż nas Warszawka postawi przed faktem dokonanym. I na koniec, niestety wisi nad nami również widmo specustawy, ulubionego narzędzia rządzących, którzy wiedzą lepiej co nam jest potrzebne a co nie. Po radnych z PO trudno się było spodziewać innej decyzji, bo terminal kontenerowy to „dziecko” ich rządu, ale że Grupa Morska do nich dołączy, to był szok. Tym większy, bo jak pamiętam, to przecież oni latali po Warszowie i w rozmowach z ludźmi obiecywali, że będą ich w tej kwestii reprezentować i bronić. Ciekawe za ile srebrników ich kupiono? Żal i wstyd…

   • obserwator temu

    10 lutego 2017 na 17:33

    Drogi Pix-sie, bardzo dokładnie słuchałem wypowiedzi pana Trojnara i wytłumaczył dlaczego brana jest pod uwagę tylko ta jedna opcja. Mówił też o tym co jeszcze trzeba będzie ustalić i z kim odnośnie dalszych faz, na chwilę obecną koncepcji budowy poru kontenerowego. Jest świadomy wszystkich zagrożeń w tym tych środowiskowych i mówił, że każdą z tych faz będą przedstawiać i konsultować z miastem. Jeżeli koncepcja ( za którą oni płacą) wykaże, że inwestycja będzie opłacalna dopiero wtedy będzie można poczynać dalsze kroki. Samo niezaproszenie tego pana na sesję już było niegrzeczne ( za co pan Teterycz w swoim imieniu przeprosił), a przypominanie komuś o powinnościach, o których ( wnioskuję z wypowiedzi pana Trojnara) pamięta, uważam za niegrzeczne. Same pytania pana Teterycza o pieniądze świadczą o braku wiedzy z zarządzania, bo od kiedy to firmy mówią o kontraktach, za jakie kwoty je zawierają. Moim skromnym zdaniem uchwała to na razie wyrywanie się przed szyk. A jak sam piszesz jeśli wprowadzą to jakąś spec ustawą to jaki możemy mieć teraz na to wpływ?

    • Pix temu

     10 lutego 2017 na 19:22

     Obserwatorze… zgaduję, że młody już nie jesteś więc powinieneś pamiętać tą cześć historii Polski (nie tak znowu odległej), gdzie ludzie w zdecydowany sposób przeciwstawili się władzy. Może trzeba będzie przypomnieć rządzącym kto i po co ich wybrał? Z pewnością nie po to, żeby działała ta władza na naszą niekorzyść. Piszę o niekorzyści, bo ja nie widzę jakichkolwiek szans ew. terminala kontenerowego w starciu z już istniejącymi terminalami kontenerowymi w rejonie Morza Północnego i Bałtyku? A przy okazji, jaki jest sens budowania tu u nas terminala stanowiącego konkurencje dla tego w Gdańsku, skoro tamten nie osiąga zakładanych obrotów?

 5. Mieszkaniec Warszowa temu

  10 lutego 2017 na 11:14

  Krótko Kto jest przeciwko budowie terminala wypłatę w rublach dostaje.

  • mieszkaniec temu

   10 lutego 2017 na 15:04

   głupi jesteś

 6. Ryniu temu

  10 lutego 2017 na 10:37

  Czy oni się z księżyca urwali? Podobno od dawna robi sie wszystko by osłabić sld. Ale prosze tego nie robić naszym kosztem, nieudacznicy!

 7. mieszkaniec temu

  10 lutego 2017 na 09:20

  Łapy precz od naszej plaży! Radni PO, PiS i Całej Wstecz wam już dziękujemy!!!!

 8. Ania temu

  10 lutego 2017 na 08:22

  Osobiście byłam na tej Sesji. Żenada. Dziękuje Pani Joannie Agatowskiej, że głosowanie było imienne teraz wiemy kto jest NASZYM RADNYM, kto dba o nas, a kto o interesy kolegów.

 9. kk temu

  10 lutego 2017 na 07:55

  najlepiej jeszcze chińczykom swoje żony oddajcie idioci 🙁

 10. leśniu temu

  10 lutego 2017 na 07:54

  No i dobrze się stało, teraz naiwni wiedzą kim jest pseudo grupa morska i czyje interesiki reprezentuje. Mikulska powinna pod szafę ze wstydu wejść za to co zrobili- tyle pięknych słów a tu takie gówno.

 11. Pamiętliwy Piotr :-) temu

  10 lutego 2017 na 07:47

  Wstyd!!!!

 12. Precz temu

  10 lutego 2017 na 07:19

  Precz z ludzmi ktorzy majś złe aspiracje

 13. Anonim temu

  10 lutego 2017 na 00:53

  masakra, zadnych kontenerow, a to wyscygowy

 14. Iwona temu

  10 lutego 2017 na 00:47

  Żałosna polityka w wykonaniu radnych pis, po, grupa morska. Jest mi wstyd że mieszkam w takimi osobami na jednej wyspie. Jak tak można robić? Kto ich wybrał?

  • mieszkaniec temu

   10 lutego 2017 na 13:13

   święte słowa. pokazali kim są.

 15. Polak temu

  9 lutego 2017 na 23:29

  Jak można z taką łatwością pokazywać że mamy słabą radę. Panie Zdzisławie M******ki, nie pokazuj sie na warszowie, pseudo przyjacielu naszej dzielnicy, chowaj sie lepiej w Karsiborze i przeprawiaj sie karsiborami, tu cie nie chcemy widzieć!!!!!!

  • Mieszkanka temu

   10 lutego 2017 na 07:12

   Widziałam, ręce opadają. Wstyd dla prawobrzeża tak dbać o nas

 16. Panie Śliwiński kończ waść temu

  9 lutego 2017 na 23:27

  Gratulacje dla radnego niezależnego że stanął po stronie mieszkańców. WSTYD dla dyrektora uzdrowiska – Dariusza Śliwińskiego- WSTYD. Pan jako dyrektor uzdrowiska powinien być w szczególności wyczulony na sprawy inwestycji przemysłowych i powinien sie temu przyglądać w szczególności. A tu okazuje się co innego, jednak te PO to ten sam sy* co w rządzie, krętacze i interesiarze. WSTYD, będę to powtarzać sto razy

 17. Inka temu

  9 lutego 2017 na 22:52

  Dobrze, że było głosowanie imienne. Teraz wiadomo, kto faktycznie broni interesu mieszkańców. Agatowska i Teterycz wspaniale bronili naszego prawa do informacji i cały SLD pokazał, że ma kręgosłup. No cóż – jedna bitwa przegrana ale walka będzie trwać dalej.

  • Silny temu

   9 lutego 2017 na 23:14

   W ogóle dobrze się słuchało radnych SLD, widać że byli przygotowani, punktowali tego łysego z portu jak należy. A reszta to jakieś srutututu majtki z drutu Grupa Morska szkoda gadac, PełO tym bardziej. :////

   • Mieszkanka temu

    10 lutego 2017 na 07:14

    Odnosze wrażenie że ostatnio tylko sld walczy o sprswy prawobrzeża. Dziękuje radny Ryszardowi i Kazimuerzowi. Jestem z Was dumna.

   • Ania temu

    10 lutego 2017 na 08:25

    Tez tak uważam, że SLD pokazało merytoryczne przygotowanie i troskę o miasto i nas mieszkańców.

 18. Basia temu

  9 lutego 2017 na 22:36

  SLD nie głosowałam na Was tylko na PO. Żałuję tego bardzo i nie powtórzę drugi raz tego błędu. Płakać mi się chce obserwując poziom intelektualny niektórych radnych. SLD macie mój głos i mojej rodziny. Pilnujcie dalej interesów mieszkańców. Zastanówcie się również nad łączeniem szkół. Mam dwójkę dzieci w wieku szkolnym w SP6. Nie chcę żeby chodziły do wielkiego molocha.

 19. Warszowianin temu

  9 lutego 2017 na 22:35

  Radni Prawobrzeża – sprzedawczyki chińskie – mieszkacie wśród nas, a mor…dy będziecie mieli oplute, pakujcie manatki…. tak przegrywa się nie tylko karierę polityczną….. PATAŁAC.HY

  • Polak temu

   9 lutego 2017 na 23:31

   Rozliczymy ich, panowie radni Merchelski i Nowicki z grupy morskiej będą mieli to jak w banku

 20. Jolanta temu

  9 lutego 2017 na 22:32

  Skąd u młodych radnych tyle buty i chamstwa? Tego się nie da słuchać! Te przerywanie, brąchanie pod nosem. Zwracanie uwagi seniorom- kto Was panowie wychowała? Wstyd dla Waszych rodziców i nauczycieli Szanowni Państwa.

  • Anonim temu

   9 lutego 2017 na 22:43

   Jestem młody. Mam 25 lat, lecz wstyd mi za Borowskiego i Lipińskiego

 21. gość temu

  9 lutego 2017 na 22:30

  A czego wy wymagacie od kobiety co handluje zabawkami, rzeźnika po podstawówce, gościa co żył z kopania nogą w piłkę, czy byłego belfra, który miała ciekawe epizody w przeszłości. tak se wybraliście to macie. Jak trwoga to do Boga? 🙁

 22. Anonim temu

  9 lutego 2017 na 22:22

  Panie Nowicki. Pana sygnet przyda się na bezrobociu:)

 23. Krzysztof K. temu

  9 lutego 2017 na 22:09

  Kompletnie nie rozumiem radnych którzy głosowali przeciw tej uchwale. Przecież powinni dbać aby dostać maxa informacji o tak olbrzymiej inwestycji! a oni nie chcą?? to może uczciwiej by było gdyby od razu powiedzieli że chcą tego terminala kontenerowego! nie jestem zwolennikiem SLD ale ci radni mi zaimponowali, potrafią walczyć o ważną sprawę. Na pewno zagłosujemy z rodziną na któryś z nich.

  • Xxx temu

   9 lutego 2017 na 22:34

   Bez jaj ha ha ha

 24. gość temu

  9 lutego 2017 na 22:08

  K..wa to chce się wykrzyczeć. D..ki z PO- i tak się właśnie przegrywa wybory. K…wa mać.

 25. gość temu

  9 lutego 2017 na 22:06

  Sławuś nic się nie martw. Zawsze do zawodu- do rzeźni- możesz przecież wrócić.

 26. Mieszkanka temu

  9 lutego 2017 na 22:05

  Drodzy Państwo, oglądałam sesje i czuje sie troche zawiedzona. Co prawda mieszkam na lewobrzeżu, w centrum miasta ale bardzo zależy mi na tym co dzieje się w naszym mieście. Nie moge zrozumieć jaki interes mieli radni w tym, aby nie zagłosować , być przeciwnym. Czy takie silne mamy lobby portowe, które sie w końcu ujawniło? Jak tk to przykro mi… bardzo.. myślałam co innego o niektórych radnych. Myślałam że młodzi panowie z PO będą działać na rzecz miasta a nie przeciw niemu. Nie ładnie oj

 27. Warmiak temu

  9 lutego 2017 na 22:05

  Merchelski jak ty ludziom na Warszowie w oczy spojrzysz?

  • Wkurzony temu

   9 lutego 2017 na 22:16

   ja temu panu ręki już nigdy nie podam

 28. Magda Ośrodek J. temu

  9 lutego 2017 na 22:04

  Rozmawiałem kilka dni temu z kobietą, która należy do grupy morskiej i ona mi powiedziała, że dawno postanowiono że trzeba budowę tego portu popierać. I że Międzyzdroje czy wieśniaki z Przytoru to sobie mogą krzyczeć ile wlezie a port i tak będzie. I widać miała rację. I dobrze, że teraz ludzie się dowiedzieli jacy oni wszyscy są i wiadomo, że taki Nowickiemu z Przytoru to nawet granit pod kościołem czy remont dziesięć ulic nie wystarczy by ludzi do siebie przy wyborach przekonać. Na star połowę swoich wyborcóe stracił to jest pewne. Fakt że druga połowa to prawie rodzina i tu bądą może głosować- ale będzie to być może za mało, jeżeli będzie jakiś dobry człowiek z rady osiedla startować z Przytoru.
  Staszyńki radny PIS to poza komentarzem. A ten skoczek niby z Warszowa to z Karsiborza Merchelski to całkowicie przegrany bo chodził po ludziach i mówił jaki to on przeciw, a zrobił co zrobił.

 29. Ostswine temu

  9 lutego 2017 na 22:01

  OTL Logostic spóźniliście się z budową terninala. Chinczycy reaktywowali ,, Jedwabny Szlak” Pociągi towarowe z Chin do Londynu jadą teraz tylko 18 dni

 30. Anonim temu

  9 lutego 2017 na 21:56

  Brawo SLD. Kampania się zbliża? Niech ktoś mi tylko powie, że mam glosowac na PO, GM czy PIS. Na SLD nigdy nie głosowałem i nie będe głosował, lecz jak wystartuje Joanna Agatowska to ma Pani mój głos. Gratulacje

  • Mieszkaniec temu

   10 lutego 2017 na 00:16

   Lokalnie nie ważny jest szyld partii … Tylko człowiek. Widać że sld chodzi o mieszkańców i nasza wyspę, czego nie można powiedzieć o innych ….

 31. Prawobrzeże mieszkaniec temu

  9 lutego 2017 na 21:47

  Zdrajcy miasta, won w nimi, jak tak można aby być przeciwnymi działaniom które by były ubezpieczeniem dodatkowym dla miasta. Członkowie grupy morskiej sprzedali mieszkańców i pokazali prawdziwe oblicze… wszystko oglądałem i widziałem te wzroki!!

 32. Mieszkaniec Warszowa temu

  9 lutego 2017 na 21:34

  Dziękuję radnym SLD, że zagłosowali za interesem miasta i dzielnicy, w której się wychowałem i którą kocham i kochać będą. Można być za lub przeciw terminalowi ale hasło „nic o nas bez nas” nadal powinno obowiązywać. O całej reszcie – PO, Grupa Morska i PiS – można tylko powiedzieć że wstyd i hańba. Kogo reprezentujecie w radzie? Nas czy biznesiki?

 33. lis temu

  9 lutego 2017 na 21:30

  ci radni z prawobrzeżną co protestują przeciwko by powstał dokument, który ma chronić interesy ludzi to chyba samobójcy.

  • wstyd temu

   9 lutego 2017 na 21:48

   Ciekawe dlaczego tak nagle zmienili ton.. interesy i interesiki mają w tym bez-radni Zdzisław M. i Sławomir N. ?

 34. Portowiec temu

  9 lutego 2017 na 21:28

  Po co te emocje? Przecież tu chodzi tylko żeby przeprać trochę forsy na jakiś projekcik i … po projekciku. Nawet debil wie, że budowa takiego portu na Bałtyku gdzie mamy tylko dużych portów kontenerowych to poroniony pomysł grupy cfaniaków. Port ledwo dyszy, a oni chcą sobie gierka po horyzont zbudować. Ale żeby radni głosowali przecie swojemu miasto to wstyd.

 35. gość temu

  9 lutego 2017 na 21:25

  i wyszło szydło czyli grypa morska z worka, sprzedali się portowi i po i nas mieszkańców prawobrzeża i całego miasta sprzedali

 36. Jelonek temu

  9 lutego 2017 na 21:23

  PRZYTÓR będzie pamiętać Sławomirze!

  • WARSZÓW temu

   9 lutego 2017 na 21:29

   warszow tez popamieta, gadaja jak to sa przeciw zabieraniu plazy a na glosowaniach swoje co oni sobie myslą!!!!!

   • KARSIBÓRZ temu

    9 lutego 2017 na 21:32

    Na najpiękniejszej wyspie też pamiętamy! Ręce precz Merchelski i Sławomir Nowicki od naszej wyspy i plaż.

  • Mieszkanka temu

   10 lutego 2017 na 07:16

   Co oni sobie myślą! Sprzedać mieszkańców za srebrniki??

 37. Marcin J temu

  9 lutego 2017 na 21:19

  Zakłamańce z tych ludzi. Chodzą i gadają na ulicy, że pójdą w prawo , a jak przychodzi co do czego to biegną w lewo. Merchelski, Nowicki, Staszyński – ale się zwiodłem. Platfusów to się spodziewałem, że tak zrobią, ale że nasi radni nas tak zdradzili. Ale przykro.

 38. NIE DAJMY ZABETONOWAĆ MIASTA! temu

  9 lutego 2017 na 21:12

  Ale kicha!!!! Panowie i pani, którzy głosowali przeciw. Ludzie WAM to zapamiętają. Najpiękniejsza plaża, NATURA2000, odkąd pamiętam mnóstwo ludzi, masa wspomnień. Tego nie można zniszczyć!!!

 39. jestem za rozwojem miasta temu

  9 lutego 2017 na 21:03

  Kroniki manipulują informacja jak za komuny.

  • jow temu

   9 lutego 2017 na 21:16

   Przestań wpisywać komentarze portowy trolu.

  • Anonim temu

   9 lutego 2017 na 21:35

   W jaki sposób manipulują? 🙂

   • CO TO!? temu

    9 lutego 2017 na 22:02

    MERHELSKI pakuj sie i won

  • STOP BETONOM temu

   10 lutego 2017 na 08:40

   Nie ma tutaj żadnej manipulacji a sesję Rady można zawsze obejrzeć na żywo nie tylko na sesji ale i w internecie. Prychanie aroganckich platformersów. Zero konstruktywnej argumentacji po stronie PO, Grupy Morska i PIS.

 40. Mieszkaniec temu

  9 lutego 2017 na 20:55

  Panowie Merchelski i Sławomir Nowicki – to po prostu jest jeden wstyd, bo mieszkacie na prawobrzeżu… A inni też nie lepiej. Staszyński, podobno wielbiciel Warszowa. Szkoda strzępić na was klawiatury.

 41. Anonim temu

  9 lutego 2017 na 20:49

  „Świnoujska rada potrzebuje dojrzałych radnych walczących jak lwy o interesy miasta i mieszkańców…” – w mojej ocenie właściwym postępowaniem jest walka o to, żeby ten terminal kontenerowy powstał, gdyż właśnie to leży w interesie naszego miasta.
  „To tylko dowód na to, że tereny nadmorskie są warte grube miliony złotych. Krótkowzroczność tego typu opinii może wynikać z braku doświadczenia” – właśnie widać, że krótkowzroczni są Ci, którzy głosowali ZA. Prawobrzeże zawsze było i będzie przemysłowe i jeśli ktoś tego nie rozumie, to właśnie charakteryzuje go brak doświadczenia.

  • Elżbieta temu

   9 lutego 2017 na 21:15

   Jak wdać, nie wszytscy potrafią czytać ze zrozumieniem. W głosowaniu i oświadczeniu nie chodziło o tak lub nie dla terminalu, ale o interes miasta. I tacy jak Merchelski czy infantylny radny Lipiński nie zdali egzaminu dojrzałości. Oglądałam całą tą szopkę w telewizji i mi wstyd że mamy w mieście takich radnych.

   • Krystian temu

    9 lutego 2017 na 21:23

    Zgadzam się z panią Elżbietą. Tego młodego z bródką nie szło słuchać już. A od siebie tylko dodam, że terminal kontenerowy na pięknej plaży to poroniony pomysł. Prywatny biznesik Chińczyka a podatków jak kot napłakał.

  • Lesiu temu

   9 lutego 2017 na 21:22

   Kolejny nie wykształciuch. Na prawobrzeży przemysł głupi kotku jest od maks 1970 roku. Czyli od 47 lat. A osiedle powstało w połowie XVIII wieku. Czyli, jak łatwo wyliczyć – 200 lat letnisko, kurort i port, 47 lat letnisko, kąpielisko, osiedle mieszkaniowe i duży port.

   • zubenelgubenupi temu

    5 września 2021 na 01:02

    Wtedy to była wiocha a teraz jest miasto. Jakim trzeba być debilem żeby nie chcieć inwestycji dających ludziom pracę a miastu dochody? Ile podatku zapłacił by miastu właściciel jakiegoś pensjonaciku wybudowanego na tym terenie gdzie ma powstać terminal? Bo 600 000 to on nie tylko nie zapłaci rocznie ale nawet nie zarobi przez dziesięć lat.

    • ∜∞ temu

     8 września 2021 na 10:20

     Za 600000 złotych, to nawet nie schylam się na ulicy…
     Miastu i tak nic z tych pieniędzy, bo „Gumol” z „Betoniarą” te pieniądze przeżrą.

 42. Anonim temu

  9 lutego 2017 na 20:30

  Wstyd…

  • Anonim temu

   9 lutego 2017 na 23:35

   Julia

   Wstyd…. wstyd…..

   Panie Nowicki Sławomirze -napewno już nie zagłosuję na Pana- wielki karierowicz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524