Połącz się z nami
szafranski

Lokalne

Grób zrobili ze starych płyt chodnikowych!  Hades odpowiada: Innych wtedy nie było

Opublikowano

w dniu

[dropcap]N[/dropcap]iszę grobową zrobiono ze starych płyt chodnikowych pokrytych mchem. Syn zmarłej zastanawia się, czy partacko wykonanych nisz jest więcej.

Mirosława Korniluk zmarła 6 stycznia. Bliscy zadecydowali o kremacji. Rodzina zmarłej wybrała firmę pogrzebową, która miała zająć się kompleksowo pogrzebem. Wybrali doświadczoną firmę Hades – najstarszą w Świnoujściu zajmującą się  usługami pogrzebowymi.

Płyty zielone od mchu

Po pogrzebie rodzina przyszła na cmentarz odwiedzić grób bliskiej. To co zobaczyli zwaliło ich z nóg i spowodowało traumatyczne przeżycia.

– Wierzch grobu był przykryty pękniętą płytą chodnikową. Wyglądała na bardzo starą – taką jak są wyłożone chodniki przy ulicach. Zdjąłem ułamany kawałek i to co zobaczyłem mnie zmroziło. Nisza była wykonana ze zmurszałych płyt chodnikowych pokrytych mchem. Nie wiem skąd Hades je wziął, ale nie pozwolę na to, aby prochy mojej matki spoczywały w niszy zrobionej z płyt chodnikowych, na które nie wiadomo czy wcześniej nie sikały psy. To jest przeze mnie nie do zaakceptowania. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać ludziom chowającym swoich najbliższych. Czy coś stało na przeszkodzie, aby taką niszę porządnie wymurować? – mówi Paweł Korniluk, syn zmarłej.

Wzięli tysiąc złotych

Koszt pogrzebu wyniósł około 8 tys. złotych. Sporo kosztowało wykonanie podwójnej niszy grobowe. Firma Hades zainkasowała za to tysiąc złotych. W zamian wyłożyła grób starymi płytami chodnikowymi.

Bliscy zażądali od firmy wyjaśnień i naprawienia tego co zostało źle wykonane. Według syna pochowanej, Hades na początku upierał się, że wszystko zostało wykonane ze sztuką i  mają na to odpowiednie faktury. Przedstawiciela firmy poprosił, aby pojechał z nim na cmentarz i zobaczył grób na własne oczy. Wtedy zmieniono zdanie.

–  Elementem budulcowym nisz są płytki chodnikowe. Niestety, w Świnoujściu, nie można było uzyskać nowych płyt, przy których używa się mniejszej ilości  zaprawy – jedynie przy spoinowaniu. Przy starszych płytach, takie jakie z konieczności  wykorzystaliśmy tymczasowo do nisz pani Korniluk,  powinna być wykonana  zaprawa betonowa. Niestety z uwagi na to, iż występował mróz, który  zaciągał zaprawę, mimo naszych starań  nie można było wnętrza wyszpachlować – tłumaczy Marzena Szczepaniak z firmy Hades.

Szuka innych pokrzywdzonych

Jak tłumaczą się przedstawiciele firmy, poinformowali wcześniej rodzinę jeszcze przed pogrzebem, że z uwagi na warunki atmosferyczne mogą być komplikacje przy pochówku.

– Będę chciał z tym iść do sądu. Tak być nie powinno, że człowiek chce pochować bliską mu osobę, a komuś brakuje empatii i zwykłej staranności. Nie dopuszczam do głowy myśli, że w podobny sposób mogły zostać potraktowane także inne rodziny chowające zmarłych. Nikt przecież nie zagląda do grobu, aby zobaczyć czy wszystko jest prawidłowo wykonane. Jeśli są osoby, które mają, podobnie jak ja niemiłe doświadczenia z firmą Hades, proszę je o kontakt – mówi Paweł Korniluk.

Firma na swoją obronę tłumaczy, że w odpowiednim terminie dopełniliby sama pełnego zakresu prac. Po stanowczej reakcji rodziny, jeszcze tego samego dnia na cmentarz udali się pracownicy, którzy wykonali niszę tak jak należy. Wówczas już nie przeszkadzała pogoda, ani brak materiału.
– Staraliśmy się wytłumaczyć  rodzinie, iż w odpowiednim terminie, o którym od samego początku była mowa, nisze  będą wykończone w sposób właściwy,  co też zrobiliśmy tego samego dnia , proponując rodzinie zwrot za nierzetelnie wykonaną usługę na co rodzina przystała. Przeprosiliśmy za niepotrzebne emocje i niewątpliwy dyskomfort – informuje Marzena Szczepaniak z firmy Hades.

Syn zmarłej nie chciał na początku iść do sądu. Zaproponował firmie, aby naprawiła szkody i wpłaciła kilkadziesiąt tysięcy na konto fundacji pomagającej np. chorym dzieciom. Firma się na to nie zgodziła i zapowiedziała, że to ona jest gotowa na podjęcie kroków prawnych związanych z naruszeniem dóbr osobistych spółki nieprawdziwymi zarzutami i rozpowszechnianymi informacjami.

Czytaj dalej
19 komentarzy

19 Comments

 1. Ola temu

  11 lutego 2017 na 19:35

  Brak empatii. Hieny

 2. Anonim temu

  11 lutego 2017 na 14:17

  Po co te hejty.
  Hades odwalil maniane i powinien ponieść konsekwencje tego. Współczucia dla rodziny

 3. Adam temu

  10 lutego 2017 na 23:51

  Moment … z tego co wynika z artykułu to pogrzeb musiał być na początku stycznia a artykuł nagle ukazuje się teraz … czyli albo rodzina miała grób osoby bliskiej przez jakiś miesiąc w głęboko w czterech literach albo rzetelność dziennikarska w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia …… A na marginesie Hades organizował niedawno pogrzeb bliskiej mi osoby , również kremacja i wykonanie niszy …i nie kosztował on 8 tysięcy, mimo że wszystko było z wyższej półki … Może ten pan ze zdjęcia by pokazał rachunek bo orientowałem się w cenach organizacji ceremonii w obu zakładach i dobrze wiem , że ten Pan ściemnia

  • mieszkaniec temu

   11 lutego 2017 na 08:29

   Naucz się czytać ze zrozumieniem art.dotyczy niszy grobowej za którą zapłacono 1000 zł

  • Anonim temu

   11 lutego 2017 na 08:39

   Artykuł ukazał się dopiero teraz, ponieważ tyle czasu zajęła firmie Hades odpowiedź na zadane przez nas pytania, a mające związek z sytuacją. Wskazane było poczekać, aby dać możliwość ustosunkowania się firmie do zarzutów. Tak, aby dochować należytej rzetelności przy opisywaniu tej przykrej sytuacji.

  • swinoujskie.info temu

   11 lutego 2017 na 08:43

   Artykuł ukazuje się dopiero teraz, ponieważ firmie Hades zajęło tyle czasu odpowiedzenie na zadane przez nas pytania. Wskazane było poczekać na odpowiedź firmy, aby dać możliwość ustosunkowania się do zarzutów – tak, aby zachować należytej rzetelności dziennikarskiej.

  • Julka temu

   11 lutego 2017 na 14:10

   Drogi przemadrzaly panie Adamie.
   Z artykułem wstrzymalismy sie ponad tydzień. Grób był regularnie odwiedzany lecz odkryte zostało to dopiero przy sprztaniu które odbyło sie dwa tygodnie później. 8 tysiecy ? Proszę sobie policzyc koszty kremacji, wyboru bardzo dobrej urny, usługi firmy pogrzebowej, ksiądz, osoba grająca na trąbce, ubiór.
   Gdybym chciała to i zaplace 15 tysięcy za pogrzeb i nikogo to nie powinno obchodzić. Pozdrawiam

  • Anonim temu

   13 lutego 2017 na 00:49

   Panie Adamie nisze na urny przez tą firmę są robione z płytek chodnikowych ciekawe jakie się panu trafiły nowe czy stare????

 4. Ala temu

  10 lutego 2017 na 19:42

  Skur……ny jak tak można!
  Do sadu ich

 5. ⛱⃞ ⃟ ⭕⭕⭕⭕⭕ ❌❗ temu

  10 lutego 2017 na 18:27

  ⬛ ⬜ Czarny humor ⬜ ⬛

 6. Roman temu

  10 lutego 2017 na 18:00

  No ale bez przesady kilkadziesiąt tysięcy na konto fundacji. Rozumiem że mają naprawić szkody ale po co ta wpłata? Nadgorliwy szuka taniej sensacji.

  • Julka temu

   11 lutego 2017 na 14:13

   Taniej sensacji? Jak Ty bys sie człowieku poczuł jakby twoja matka pol odkryta na cmentarzu leżała? Jak byś sie czuł gdybyś musiał chować ja jeszcze raz? Ludzie gówno wiecie w dupie Byliscie. Czysta zuchwalosc zakładu pogrzebowego. Brak szacunku do zwłok i żałobników. Firma pogrzebowa bez empatii.
   Człowieku trauma jaka jest kolejny pochówek bliskiej osoby jest nie do zaakcpetowania

 7. Kamil temu

  10 lutego 2017 na 17:38

  Byłem tam i widziałem to na własne oczy górne płyty z ogromnymi dziurami nie były przykryte nawet ziemią tylko podziurawioną folią. To jakaś masakra zabrać takim licencje zgłosić gdzie się da powinni za to beknąć.Oszuści.

 8. rafik temu

  10 lutego 2017 na 16:15

  HADES JUZ DAWNO ZSZEDL NA PSY

 9. Anonim temu

  10 lutego 2017 na 15:54

  To nie jest normalne, że można zajrzeć do grobu Hades widać że tego nie zabezpieczył. Szok. Gdzie sanepid i prokurator

 10. mieszkaniec temu

  10 lutego 2017 na 15:52

  Pani Małgorzata świetnie zauważyła że nawet płyta która miała zakrywać niszę wcale nie była zamocowana i każdy miał dostęp do urny tego już nie można nazwać partactwem to po prostu jest skandal.

 11. gienek temu

  10 lutego 2017 na 10:46

  Twierdzenie że było zimno jest bezsensowne pieniądze kasuje się za wykonaną pracę a jeśli coś wymaga poprawek to się o tym informuje zleceniodawcę bezzwłocznie.Jeśli firma skasowała to uznała że prace zostały wykonane należycie jednak okazało się że nie.
  Domieszkami przeciwmrozowymi mogą być domieszki sklasyfikowane według normy [3] jako przyspieszające wiązanie, przyspieszające twardnienie, redukujące lub silnie redukujące wodę zarobową oraz napowietrzające.

  Z określeniem „domieszka przeciw-mrozowa” spotykamy się także często w kartach katalogowych lub technicznych wielu producentów domieszek. Jeśli nie użyto takiej nazwy, to często w opisie technicznym produktu pojawia się zdanie: „domieszka umożliwia betonowanie w temperaturze do –10ºC” lub „domieszka umożliwiająca betonowanie w niskich temperaturach” lub „domieszka przyspieszająca” itp.

 12. Małgorzata temu

  10 lutego 2017 na 10:28

  Dobrze się stało że Pan miał możliwość zajrzeć ,ale czy to jest regułą że po kremacji grób jest wykonany w ten sposób że każdy może sobie zajrzeć i wyciągnąć urnę tak jak to jest pokazane na fotografii?

 13. ✂⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋ temu

  10 lutego 2017 na 10:06

  Ale patola.
  Szkoda, że nie wzięli modułów kanalizacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524