Strona główna / Lokalne / Grób zrobili ze starych płyt chodnikowych!  Hades odpowiada: Innych wtedy nie było

Grób zrobili ze starych płyt chodnikowych!  Hades odpowiada: Innych wtedy nie było

Niszę grobową zrobiono ze starych płyt chodnikowych pokrytych mchem. Syn zmarłej zastanawia się, czy partacko wykonanych nisz jest więcej.

Mirosława Korniluk zmarła 6 stycznia. Bliscy zadecydowali o kremacji. Rodzina zmarłej wybrała firmę pogrzebową, która miała zająć się kompleksowo pogrzebem. Wybrali doświadczoną firmę Hades – najstarszą w Świnoujściu zajmującą się  usługami pogrzebowymi.

Płyty zielone od mchu

Po pogrzebie rodzina przyszła na cmentarz odwiedzić grób bliskiej. To co zobaczyli zwaliło ich z nóg i spowodowało traumatyczne przeżycia.

– Wierzch grobu był przykryty pękniętą płytą chodnikową. Wyglądała na bardzo starą – taką jak są wyłożone chodniki przy ulicach. Zdjąłem ułamany kawałek i to co zobaczyłem mnie zmroziło. Nisza była wykonana ze zmurszałych płyt chodnikowych pokrytych mchem. Nie wiem skąd Hades je wziął, ale nie pozwolę na to, aby prochy mojej matki spoczywały w niszy zrobionej z płyt chodnikowych, na które nie wiadomo czy wcześniej nie sikały psy. To jest przeze mnie nie do zaakceptowania. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać ludziom chowającym swoich najbliższych. Czy coś stało na przeszkodzie, aby taką niszę porządnie wymurować? – mówi Paweł Korniluk, syn zmarłej.

Wzięli tysiąc złotych

Koszt pogrzebu wyniósł około 8 tys. złotych. Sporo kosztowało wykonanie podwójnej niszy grobowe. Firma Hades zainkasowała za to tysiąc złotych. W zamian wyłożyła grób starymi płytami chodnikowymi.

Bliscy zażądali od firmy wyjaśnień i naprawienia tego co zostało źle wykonane. Według syna pochowanej, Hades na początku upierał się, że wszystko zostało wykonane ze sztuką i  mają na to odpowiednie faktury. Przedstawiciela firmy poprosił, aby pojechał z nim na cmentarz i zobaczył grób na własne oczy. Wtedy zmieniono zdanie.

–  Elementem budulcowym nisz są płytki chodnikowe. Niestety, w Świnoujściu, nie można było uzyskać nowych płyt, przy których używa się mniejszej ilości  zaprawy – jedynie przy spoinowaniu. Przy starszych płytach, takie jakie z konieczności  wykorzystaliśmy tymczasowo do nisz pani Korniluk,  powinna być wykonana  zaprawa betonowa. Niestety z uwagi na to, iż występował mróz, który  zaciągał zaprawę, mimo naszych starań  nie można było wnętrza wyszpachlować – tłumaczy Marzena Szczepaniak z firmy Hades.

Szuka innych pokrzywdzonych

Jak tłumaczą się przedstawiciele firmy, poinformowali wcześniej rodzinę jeszcze przed pogrzebem, że z uwagi na warunki atmosferyczne mogą być komplikacje przy pochówku.

– Będę chciał z tym iść do sądu. Tak być nie powinno, że człowiek chce pochować bliską mu osobę, a komuś brakuje empatii i zwykłej staranności. Nie dopuszczam do głowy myśli, że w podobny sposób mogły zostać potraktowane także inne rodziny chowające zmarłych. Nikt przecież nie zagląda do grobu, aby zobaczyć czy wszystko jest prawidłowo wykonane. Jeśli są osoby, które mają, podobnie jak ja niemiłe doświadczenia z firmą Hades, proszę je o kontakt – mówi Paweł Korniluk.

Firma na swoją obronę tłumaczy, że w odpowiednim terminie dopełniliby sama pełnego zakresu prac. Po stanowczej reakcji rodziny, jeszcze tego samego dnia na cmentarz udali się pracownicy, którzy wykonali niszę tak jak należy. Wówczas już nie przeszkadzała pogoda, ani brak materiału.
– Staraliśmy się wytłumaczyć  rodzinie, iż w odpowiednim terminie, o którym od samego początku była mowa, nisze  będą wykończone w sposób właściwy,  co też zrobiliśmy tego samego dnia , proponując rodzinie zwrot za nierzetelnie wykonaną usługę na co rodzina przystała. Przeprosiliśmy za niepotrzebne emocje i niewątpliwy dyskomfort – informuje Marzena Szczepaniak z firmy Hades.

Syn zmarłej nie chciał na początku iść do sądu. Zaproponował firmie, aby naprawiła szkody i wpłaciła kilkadziesiąt tysięcy na konto fundacji pomagającej np. chorym dzieciom. Firma się na to nie zgodziła i zapowiedziała, że to ona jest gotowa na podjęcie kroków prawnych związanych z naruszeniem dóbr osobistych spółki nieprawdziwymi zarzutami i rozpowszechnianymi informacjami.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

19 komentarzy

 1. Brak empatii. Hieny

 2. Po co te hejty.
  Hades odwalil maniane i powinien ponieść konsekwencje tego. Współczucia dla rodziny

 3. Moment … z tego co wynika z artykułu to pogrzeb musiał być na początku stycznia a artykuł nagle ukazuje się teraz … czyli albo rodzina miała grób osoby bliskiej przez jakiś miesiąc w głęboko w czterech literach albo rzetelność dziennikarska w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia …… A na marginesie Hades organizował niedawno pogrzeb bliskiej mi osoby , również kremacja i wykonanie niszy …i nie kosztował on 8 tysięcy, mimo że wszystko było z wyższej półki … Może ten pan ze zdjęcia by pokazał rachunek bo orientowałem się w cenach organizacji ceremonii w obu zakładach i dobrze wiem , że ten Pan ściemnia

  • Naucz się czytać ze zrozumieniem art.dotyczy niszy grobowej za którą zapłacono 1000 zł

  • Artykuł ukazał się dopiero teraz, ponieważ tyle czasu zajęła firmie Hades odpowiedź na zadane przez nas pytania, a mające związek z sytuacją. Wskazane było poczekać, aby dać możliwość ustosunkowania się firmie do zarzutów. Tak, aby dochować należytej rzetelności przy opisywaniu tej przykrej sytuacji.

  • swinoujskie.info

   Artykuł ukazuje się dopiero teraz, ponieważ firmie Hades zajęło tyle czasu odpowiedzenie na zadane przez nas pytania. Wskazane było poczekać na odpowiedź firmy, aby dać możliwość ustosunkowania się do zarzutów – tak, aby zachować należytej rzetelności dziennikarskiej.

  • Drogi przemadrzaly panie Adamie.
   Z artykułem wstrzymalismy sie ponad tydzień. Grób był regularnie odwiedzany lecz odkryte zostało to dopiero przy sprztaniu które odbyło sie dwa tygodnie później. 8 tysiecy ? Proszę sobie policzyc koszty kremacji, wyboru bardzo dobrej urny, usługi firmy pogrzebowej, ksiądz, osoba grająca na trąbce, ubiór.
   Gdybym chciała to i zaplace 15 tysięcy za pogrzeb i nikogo to nie powinno obchodzić. Pozdrawiam

  • Panie Adamie nisze na urny przez tą firmę są robione z płytek chodnikowych ciekawe jakie się panu trafiły nowe czy stare????

 4. Skur……ny jak tak można!
  Do sadu ich

 5. ⛱⃞ ⃟ ⭕⭕⭕⭕⭕ ❌❗

  ⬛ ⬜ Czarny humor ⬜ ⬛

 6. No ale bez przesady kilkadziesiąt tysięcy na konto fundacji. Rozumiem że mają naprawić szkody ale po co ta wpłata? Nadgorliwy szuka taniej sensacji.

  • Taniej sensacji? Jak Ty bys sie człowieku poczuł jakby twoja matka pol odkryta na cmentarzu leżała? Jak byś sie czuł gdybyś musiał chować ja jeszcze raz? Ludzie gówno wiecie w dupie Byliscie. Czysta zuchwalosc zakładu pogrzebowego. Brak szacunku do zwłok i żałobników. Firma pogrzebowa bez empatii.
   Człowieku trauma jaka jest kolejny pochówek bliskiej osoby jest nie do zaakcpetowania

 7. Byłem tam i widziałem to na własne oczy górne płyty z ogromnymi dziurami nie były przykryte nawet ziemią tylko podziurawioną folią. To jakaś masakra zabrać takim licencje zgłosić gdzie się da powinni za to beknąć.Oszuści.

 8. HADES JUZ DAWNO ZSZEDL NA PSY

 9. To nie jest normalne, że można zajrzeć do grobu Hades widać że tego nie zabezpieczył. Szok. Gdzie sanepid i prokurator

 10. Pani Małgorzata świetnie zauważyła że nawet płyta która miała zakrywać niszę wcale nie była zamocowana i każdy miał dostęp do urny tego już nie można nazwać partactwem to po prostu jest skandal.

 11. Twierdzenie że było zimno jest bezsensowne pieniądze kasuje się za wykonaną pracę a jeśli coś wymaga poprawek to się o tym informuje zleceniodawcę bezzwłocznie.Jeśli firma skasowała to uznała że prace zostały wykonane należycie jednak okazało się że nie.
  Domieszkami przeciwmrozowymi mogą być domieszki sklasyfikowane według normy [3] jako przyspieszające wiązanie, przyspieszające twardnienie, redukujące lub silnie redukujące wodę zarobową oraz napowietrzające.

  Z określeniem „domieszka przeciw-mrozowa” spotykamy się także często w kartach katalogowych lub technicznych wielu producentów domieszek. Jeśli nie użyto takiej nazwy, to często w opisie technicznym produktu pojawia się zdanie: „domieszka umożliwia betonowanie w temperaturze do –10ºC” lub „domieszka umożliwiająca betonowanie w niskich temperaturach” lub „domieszka przyspieszająca” itp.

 12. Dobrze się stało że Pan miał możliwość zajrzeć ,ale czy to jest regułą że po kremacji grób jest wykonany w ten sposób że każdy może sobie zajrzeć i wyciągnąć urnę tak jak to jest pokazane na fotografii?

 13. ✂⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋

  Ale patola.
  Szkoda, że nie wzięli modułów kanalizacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.