Połącz się z nami

Lokalne

Ukraińcy zalewają Świnoujście, ale ma się to zmienić

Opublikowano

w dniu

Dla pracodawców są wybawieniem, a dla polskich pracowników, konkurencją obniżającą standard pracy i zarobki. Z miesiąca na miesiąc liczba Ukraińców pracujących w Świnoujściu rośnie. Wkrótce jednak może się to zmienić na naszą niekorzyść.

Polska w opinii Ukraińców jawi się jako kraj mlekiem i miodem płynącym. Pracodawcy chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy z jednego  podstawowego powodu. Niskich kosztów pracy.

– W Świnoujściu nie ma tak naprawdę bezrobotnych. Głownie dzięki przygranicznemu położeniu – u naszych sąsiadów po zachodniej stronie wyspy, pracownik fizyczny może zarobić na start już 3000 zł. Recepcjonista ze znajomością dwóch języków 8000 zł.   Dlatego  przedsiębiorcy, których nie stać (lub nie chcą) płacić dobrze, chętnie w swoich przedsiębiorstwach  zatrudniają  Ukraińców.

Bez języka ani rusz

Obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Świnoujścia z polecenia innych rodaków. Chwalą sobie warunki pracy, a nawet brak konieczności posługiwania się językiem polskim w miejscach, gdzie kontakt z klientem jest niepotrzebny. Jednak czasami zdarzają się sytuację, że Ukraińcy nie rozumieją o co prosi klient i w rezultacie rozkładają ręce, gdy słyszą „poproszę kilo śliwek”, albo „podwójną pierś z kurczaka”. Problem przychodzi także, gdy mają wydawać resztę w złotówkach. W Świnoujściu nie ma szkoły uczącej Ukraińców języka polskiego. A szkoda, bo wielu obcokrajowców deklaruje swoją przyszłość z naszym miastem.

Ukrainiec to dobry pracownik

Rosnące jak grzyby po deszczu hotele wymagają zatrudniania kolejnych pracowników. Na lokalnym rynku pracy zawody takie jak: kucharz, kelner, pokojówka, barman są deficytowe. Pracodawcy wolą zatrudniać obcokrajowców, bo są tańsi i mniej wymagają. Nie trzeba martwić się o mieszkania, bo Ukraińcy wynajmują mieszkania i mieszkają w nich po 5-8 osób. Mężczyźni przyjeżdżający do pracy na budowach zadowalają się materacem położonym w lokalu usługowym zaadaptowanym na mieszkanie. W wielu miejscach warunki są spartańskie.

Pracodawcy chwalą sobie pracowitych Ukraińców i są zadowoleni z ich pracy. To co wywołuje radość na twarzach i w portfelach pracodawców, już nie cieszy tak bardzo polskich pracowników. Twierdzą, że przez zbyt liberalne przepisy wkrótce zaleje nas kolejna fala Ukraińców, która spowoduje zastój w wysokości wynagrodzeń. W ich opinii obcokrajowcy są mniej wymagający niż Polacy i dają się wykorzystywać. I  co najważniejsze – napływ tanich pracowników zatrzymał podwyżki wynagrodzeń.

– To oczywiście prawda. Nasi pracują jako tani pracownicy najemni w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech. A ich miejsce w Polsce zajmują… Ukraińcy.- mówi jeden z dyrektorów hotelu w Świnoujściu. – To naturalny proces. Zamiast narzekać, wyobraźmy sobie co się stanie jak tych parę tysięcy osób zniknie z lokalnego rynku pracy.

Niemcy też chcą Ukraińców

Ukraińcy napływający do Świnoujścia korzystają z uproszczonej procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę. Bez specjalnego zezwolenia mogą pracować maksymalnie 6 miesięcy. Jednak nie wszyscy się do tego stosują. Nie ma miesiąca w którym Straż Graniczna nie zobowiązywałaby Ukraińców do powrotu do ojczyzny. Tak naprawdę nikt nie wie, ilu Ukraińców przebywa i pracuje u nas nielegalnie. O ręce Ukraińców wkrótce będą walczyć z Polską Niemcy, którzy już zapowiadają otwarcie rynku pracy na obywateli z Gruzji i Ukrainy. Jeżeli Ukraińcy wyjadą ze Świnoujścia do pracy w pobliskich miejscowościach niemieckich – tak jak świnoujścianie, wkrótce może się okazać, że nie będzie komu pracować, a gospodarka miasta mocno podupadnie.

Czytaj dalej
5 komentarzy

1 Komentarz

 1. fungia temu

  19 lutego 2017 na 20:29

  „Zamiast narzekać, wyobraźmy sobie co się stanie jak tych parę tysięcy osób zniknie z lokalnego rynku pracy.” – Jak to co się stanie? Wyzyskiwacze będą musieli w końcu godnie płacić prawnikom.

 2. dEboo temu

  18 lutego 2017 na 12:07

  Wszystko byłoby super, tyle że może z 30% naszych w anglii i niemczech nie zna ich języka. Reszta musi go znać, a u nas nawet tego się od nich nie wymaga, gdzie od „Polskich” pracodawców cały czas słyszy się jak to zależy im na jakości obsługi gości, to się dopiero nazywa obłuda.

 3. Arbeiter temu

  17 lutego 2017 na 13:26

  To naturalny proces liberalizacji rynku pracy w Europie… Brakuje taniej siły roboczej w kraju co jest niestety skutkiem wieloletnich zaniedbań kolejnych rządów RP w podwyższeniu plac. Dlatego ja i moi rodacy skazują swoje rodziny na rozłąkę szukając pracy w całej Europie… A Niemcy są poniekąd zmuszeni sięgnąć po nowych pracowników z Ukrainy czy Gruzji bo zaproszeni przez panią Merkel uchodźcy nie palą się do pracy chociaż te prawie dwa miliony Arabów mogłoby spokojnie zająć wolne wakaty w rolnictwie czy budowlance. Gospodarka europejska potrzebuje taniej siły roboczej i już tu pracują tysiące Ukraińców na polach na wizach pracowniczych.

 4. Hoksi temu

  17 lutego 2017 na 12:57

  Co za brak znajomości tematu u autora ” u naszych sąsiadów po zachodniej stronie wyspy, pracownik fizyczny może zarobić na start już 3000 zł. Recepcjonista ze znajomością dwóch języków 8000 zł”. W Niemczech (nie qiem jak dalej ale w Mecklemburg Vorpommern napewno) najniższa krajowa tzw Mindestlohn to netto około 1050€ także w przeliczeniu więcej niż 3000pln to po pierwsze. Po drugie chociaż pracuje już bardzo długo w hotelarstwie gastrinomii i mam bardzo dużo znajomych z tej branży to nie słyszałam jeszcze, żeby recepcjonista (czy to Polak czy Niemiec) zarabiał 2000€ (no chyba że brutto ale to też wydaje mi się raczej nierealne, zwłaszcza na Wyspie Uznam gdzie place są naprawdę niskie w porównaniu z resztą Niemiec. Im dalej na zachód tym lepiej to wyglada). Po trzecie: to tak – są szkoły w Świnoujściu gdzie Ukraińcy mogą uczyć się języka polskiego!

 5. safdsfgsafgsae temu

  17 lutego 2017 na 09:15

  Robcie tak dalej ,a Wolyn sie powtorzy. Polacy mimo II WS ,niczego sie nie nauczyli ,nie wyciagneli wnioskow. Nasi dziadkowie oddali zycie na darmo. Rzad pcha nas do wojny z Rosja ,robia zamet w Polsce. Bedzie wojna w tym roku ,zobaczycie. Amerykanie juz sie smieja z poloczkow.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524