Połącz się z nami

Lokalne

Budowa S3 zagraża przyrodzie w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

[dropcap]P[/dropcap]rzyrodę wysp Wolin i Uznam czeka ciężka próba. Budowa S3, kolejne hotele, rozbudowa portu, a nawet budowa tunelu z drogami będzie wiązać się z masową wycinką drzew. Rada naukowa Wolińskiego Parku Narodowego już dziś alarmuje: „Niektóre z inwestycji są planowane w sposób zagrażający przyrodzie WPN”.

To cytat z oficjalnego pisma jakie rada  Wolińskiego Parku Narodowego wystosowała po swoim posiedzeniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W obszernym  dokumencie naukowcy i samorządowcy zrzeszeni w tym organie nie pozostawili suchej nitki  na proponowanej przez GDDKiA propozycji przebiegu drogi. W  ocenie rady nie do przyjęcia jest dopuszczenie do realizacji inwestycji bez odpowiedniej oceny przyrodniczo -środowiskowej i bez rzetelnie sporządzonego raportu środowiskowego. Złe wyliczenie ruchu na drodze S3, niesłużący rzetelności pośpiech realizacji przedsięwzięć, czy w końcu brak kompensacji przyrodniczej lub harmonogramu przygotowania całej inwestycji. Rada zwróciła także uwagę na istniejące w planowanym przebiegu drogi stanowiska bezcennych gatunków roślin i grzybów, a także to, że przyjęte do realizacji rozwiązania, nie zapewnią w perspektywie lat swobodnego ruchu samochodów.

– Rada powiedziała, to czego nie mógł powiedzieć dyrektor  – mówi jeden z naukowców zaangażowanych w ochronę przyrody. – Jedyny wariant jaki możliwy jest do przyjęcia, to droga 3-jezdniowa posadowiona na estakadzie.

Rada przypomniała również, że zaniedbania przy tej inwestycji mogą grozić konsekwencjami prawnymi, nie tylko na poziomie krajowym, ale również ze strony Unii Europejskiej.  A krótkie terminy przeznaczone dla poszczególnych etapów będą generowały konflikty, prowadzące do rozpoznania spraw na szczeblu Komisji Europejskiej.

– Oby nie doszło do drugiej Rospudy – mówi Piotr Balcerzak z jednej z organizacji przyrodniczych, która monitoruje inwestycje na Wolinie.

Woda najcenniejsza

Wybrany do budowy przebieg drogi  S3 według Związku Gmin Wyspy Wolin może także zagrażać inwestycji budowy centralnego ujęcia wody, między innymi dla Świnoujścia. Związek w pełni popiera obawy rady naukowej Wolińskiego Parku Narodowego. Podobnie jak samorząd Międzyzdrojów, który swoje zaniepokojenie okazał w postaci specjalnej uchwały kierowanej do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  i decydentów.

Pół miliona drzew

Dziś  na wschód od gazoportu jest specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 o powierzchni 30792 hektarów. Obszar jest zatwierdzony przez Komisję Europejską. Obszar obejmuje dwie wyspy: Wolin i Uznam, razem z 5 kilometrowym pasem wód przybrzeżnych pomiędzy Karnocicami i Lubinem. Fragmentem ostoi jest delta rzeki Świny, obejmująca liczne, naturalne i sztuczne kanały oraz wyspy z torfowiskami, łąkami, trzcinowiskami, polami i płatami lasów olszowych.Na wyspach skupiły się rzadkie siedliska lądowe, bagienne i wodne oraz związane z nimi fitocenozy, niejednokrotnie endemiczne. Charakteryzuje się bogatą florą (1135 gatunków roślin naczyniowych), w tym wiele gatunków prawnie chronionych, rzadkich, zagrożonych. Ogółem wyróżniono tu ponad 60 zbiorowisk roślinnych o naturalnym charakterze (lasy, zarośla, zbiorowiska nabrzeżne, piaskolubne, wodnobłotne, słonorośla. Na terenie obszaru leży ostoja ptasia o randze europejskiej – Delta Świny.

Nasz komentarz:

S3 jest bardzo ważna dla naszych wysp, ale musi powstać z pełnym poszanowaniem dla bezcennego terenu Wolińskiego Parku Narodowego. Dziś jeszcze nie wiemy, czy  port kontenerowy w Świnoujściu powstanie, ale przebiegająca w ostatnich latach i planowana w przyszłości industrializacja Wysp Wolin i Uznam będzie oddziaływać w sposób znaczący na unikalny ekosystem naszych wysp. Oby decydenci, którzy będą mieli wpływ na kształt i zakres tych zmian mieli świadomość jak wielką wartością jest nasza wyspiarska przyroda i jak ważną gałęzią gospodarki dla Wyspiarzy z Międzyzdrojów i Świnoujścia jest turystyka.

Wojciech Basałygo

Czytaj dalej
11 komentarzy

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  25 lutego 2017 na 05:14

  GRATULACJE!!!!!!!!! A NA MIEJSCU TERMINALA POSTAWIC PARK ROZRYWKI NAWODZIE TO ZNACZY ROLLERCOASTERY BO NACALYM SWIECIE NIE MA NA WODZIE!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Anonim temu

  24 lutego 2017 na 22:20

  Powinno być referendum, na którym padną 3 pytania:
  – czy jesteś za budową tunelu ?
  – czy jesteś za budową drogi S3
  – czy jesteś za budową terminalu kontenerowego.
  Jeśli padnie odpowiedź 3xNIE to na miejscu władz (samorządowych, wojewódzkich i rządowych) odpuściłbym inwestowanie w Świnoujściu. Zamiast S3 wybudowałbym Autostradę A6, terminal kontenerowy wybudowałbym na wysokości Koszalina i zrezygnował z dotacji UE na tunel na rzecz projektów, które bardziej przysłużą się mieszkańcom innych miast.
  Tylko bardzo proszę, aby mieszkańcy Świnoujścia nie narzekali za lat 10-15, że w Świnoujściu nic się nie dzieje, że ich dzieci wyjeżdżają na studia i tutaj nie wracają bo jedyną pracą jest podcieranie tyłków niemieckich dziadków za 1500 Netto, do wespół z przyjaciółmi zza wschodniej granicy (bo rodowitych mieszkańców będzie niewiele ponad 30tyś.). I proszę również, aby lokalne tzw. media nie pisały artykułów takich jak ten: sprzed roku:
  https://www.swinoujskie.info/2016/01/22/alarm-swinoujscie-umiera-jest-nas-coraz-mniej/
  bo nakręcając spiralę sprzeciwu do inwestowania w naszym mieście same przyczyniają się do sytuacji opisywanej w tych tekstach.

  • Adam student temu

   25 lutego 2017 na 09:50

   Retroryka rodem z III Rzeszy. Chcesz by inwestycja była realizowana z poszanowaniem prawa i z olbrzymim szacunkiem dla przyrody, zgłaszasz swoje wątpliwości – jesteś przeciw! Jesteś przeciw terminalowi kontenerowemu – to znaczy jesteś przeciw.. tunelowi. Jesteś za s3 to znaczy jesteś za terminalem .
   Przestańcie cfaniaki polityki lokalne ludźmi manipulować! Przecież ludzi już wiedzą- jak piszecie i krzyczycie że powstaną miejsca pracy dla młodych to: suwnica za 2000 dla szaraka, ciepłe biurko, 7000 zł dla cfaniaka co ma 24 lata i partyjną legitymację, albo jest synkiem innego starego cfaniaka. Jak piszecie – to ważne dla naszej gospodarki to znaczy- nieźle na tym zarobi nasza grupa cfaniaków. Płot zamówimy od kumpla z Krakowa, kanapki na otwarcie z Warszawy- od kuzyna. Założymy firmę- państwo będzie płacić po 35 zł za godzinę pracy za podwykonawcę ( przez przypadek z legitymacją partyjną), a ten zatrudni ludzi za 12zł. Pisać dlaej? Nie trzeba! Ludzie Was już zdążyli poznać! Wiedzą z kim mają do czynienia!

  • Maria temu

   25 lutego 2017 na 12:05

   Nie damy sobie wmówić, że jeśli nie chcemy bezmyślnie zniszczyć wyjątkowej przyrody, to jesteśmy eko-fanatykami, albo przeciwnikami rozwoju rodem ze średniowiecza.
   Chcemy rozwoju i wiemy, że jest możliwy. Jest coś takiego w ekonomii, jak rozwój zrównoważony. Dla przykładu link do takiej właśnie inwestycji: http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/1573-zielone-centra-danych-apple-w-irlandii-i-danii-100-zasilane-oze . To co się aktualnie dzieje w Świnoujściu, to jakaś rewolucja przemysłowa rodem z początków 20 wieku. Tylko że jest różnica między rozwojem w dzisiejszych czasach, a budową wstrętnego portu kontenerowego, który umówmy się do najwyższej myśli technologicznej ne należy. W związku z tym, wszystkim którzy liczą na super oferty pracy za niemieckie stawki w azjatyckich kontenerach, przewiduję raczej przyszłość suwnicowego za 2500 zl netto, a jeśli będziecie mlaskać językiem, do znajdą się inni chętni np. zza wschodnej granicy. A wam pozostaną marzenia o potędze i bogactwie artykułowane na spacerach z widokiem na zardzewiałe baraki w oparach spalin i kurzu.
   Tym, którzy nie wiedzą jak może wyglądać Świnoujscie już za niedługo, polecam wycieczkę np. do Pabianic, żeby poczuli urok „po-przemysłowego cudu”.
   Reasumując, można wybudować i tunel i trasę, można nawet wkomponować w środowisko naturalne nowoczesny przemysł, tak, żeby nie niszczył natury, ale wręcz ją wspierał. Czyli wspierał tak naprawdę wszystkich mieszkańców, ich zdrowie, ich życie. Nie musimy być Bangladeszem Europy, nie chcemy się na to godzić. Chcemy więcej i mamy do tego prawo.

 3. Lesław temu

  24 lutego 2017 na 21:54

  Dla naszego bytu WPN to byt podstawowy! Nie widzi tego ani Nowoczesna (p. Konkolewska zamiast uzdrowieniem szpitala pisze jakieś bzdury w gazecie- przeczytajcie w dzisiejszych kronikach portowych), ani cfaniaki z PO czy grupy pani od tanich noclegów w internacie szkoły morskiej. DEMOLKA nadchodzi – i weźmie w nimi udział całe młode pokolenie cfaniaków, które jak nie w uzdrowisku to w porcie szukają sobie roboty.

 4. Beata temu

  24 lutego 2017 na 12:42

  Boję się że natura przegra z człowiekiem ,ona nie potrafi się sama obronić .Już dziś widzimy co się dzieje Dziki ,Sarny, Borsuki chodzą po ulicach naszego miasta w biały dzień ,to my ludzie ingerujemy w ich naturalne środowisko ,to my wkraczamy w ich świat z butami ,niszczymy przyrodę stawiając betonowe hotele ,kolejne i kolejne ,wycinając drzewa niszcząc wydmy. Do czego nas to doprowadzi ?

 5. Maria temu

  24 lutego 2017 na 10:55

  Nie rozumiem, jak w 2017 roku można nie mieć świadomości co jest naprawdę cenne i ma potencjał na przyszłość. Jak można nie dostrzegać wartości unikatowej przyrody i nie na tym budować swoje bogactwo? Jak tak dalej pójdzie, to będziecie jeździć na wczasy do zrewitalizowanych miasteczek śląskich, bo tam już dawno wiedzą, że przemysł to nie wszystko. Kontenery, asfalty, składowiska, odpady, hałdy , przeładunki , spaliny, korki… to będzie wasza rzeczywistość już wkrótce. Jeśli myślicie, ze będziecie na tym przemyśle zarabiać grube pieniądze, a potem relaksować się na czystej zielonej trawce po niemieckiej stronie, to obawiam się, że to nie wypali bo za kilka lat jak padnie EU to i granice wam zamkną. przecieaz można sie rozwijać przy niewielkiej ingerencji w przyrodę, tylko że trzeba najpierw pomyśleć, może pojechać do Skandynawii i zobaczyć jak można łączyć nowoczesność z naturą. Ale u nas wiadomo, lepiej wyciąć cały las, postawić wstrętne kontenery i jakoś to będzie, bo przecież jesteśmy na dorobku i nie możemy sobie pozwolić na jakieś proekologiczne bzdury.

  • Scarlet temu

   24 lutego 2017 na 11:27

   Zgadzam sie w 1000% !!!!

  • Nie-Maria temu

   24 lutego 2017 na 14:56

   UE nie ma nic w związku z otwartymi granicami.

   • df temu

    24 lutego 2017 na 18:35

    Mylisz się. Nie będzie Unii, nie będzie traktatu z SCHENGEN. Nie będzie otwartych granic.

 6. Marek temu

  24 lutego 2017 na 09:19

  Trafny artykuł, tylko tak czy imaczej cześć osób bedzie to miała w nosie. Marzy się niektórym wielki port Świnoujście i będą robić wszystko aby powstał, bez względu na konsekwencje… ale to jest smutne!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524