Strona główna / Lokalne / Budowa S3 zagraża przyrodzie w Wolińskim Parku Narodowym
Foto: Artur Kubasik

Budowa S3 zagraża przyrodzie w Wolińskim Parku Narodowym

Przyrodę wysp Wolin i Uznam czeka ciężka próba. Budowa S3, kolejne hotele, rozbudowa portu, a nawet budowa tunelu z drogami będzie wiązać się z masową wycinką drzew. Rada naukowa Wolińskiego Parku Narodowego już dziś alarmuje: „Niektóre z inwestycji są planowane w sposób zagrażający przyrodzie WPN”.

To cytat z oficjalnego pisma jakie rada  Wolińskiego Parku Narodowego wystosowała po swoim posiedzeniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W obszernym  dokumencie naukowcy i samorządowcy zrzeszeni w tym organie nie pozostawili suchej nitki  na proponowanej przez GDDKiA propozycji przebiegu drogi. W  ocenie rady nie do przyjęcia jest dopuszczenie do realizacji inwestycji bez odpowiedniej oceny przyrodniczo -środowiskowej i bez rzetelnie sporządzonego raportu środowiskowego. Złe wyliczenie ruchu na drodze S3, niesłużący rzetelności pośpiech realizacji przedsięwzięć, czy w końcu brak kompensacji przyrodniczej lub harmonogramu przygotowania całej inwestycji. Rada zwróciła także uwagę na istniejące w planowanym przebiegu drogi stanowiska bezcennych gatunków roślin i grzybów, a także to, że przyjęte do realizacji rozwiązania, nie zapewnią w perspektywie lat swobodnego ruchu samochodów.

– Rada powiedziała, to czego nie mógł powiedzieć dyrektor  – mówi jeden z naukowców zaangażowanych w ochronę przyrody. – Jedyny wariant jaki możliwy jest do przyjęcia, to droga 3-jezdniowa posadowiona na estakadzie.

Rada przypomniała również, że zaniedbania przy tej inwestycji mogą grozić konsekwencjami prawnymi, nie tylko na poziomie krajowym, ale również ze strony Unii Europejskiej.  A krótkie terminy przeznaczone dla poszczególnych etapów będą generowały konflikty, prowadzące do rozpoznania spraw na szczeblu Komisji Europejskiej.

– Oby nie doszło do drugiej Rospudy – mówi Piotr Balcerzak z jednej z organizacji przyrodniczych, która monitoruje inwestycje na Wolinie.

Woda najcenniejsza

Wybrany do budowy przebieg drogi  S3 według Związku Gmin Wyspy Wolin może także zagrażać inwestycji budowy centralnego ujęcia wody, między innymi dla Świnoujścia. Związek w pełni popiera obawy rady naukowej Wolińskiego Parku Narodowego. Podobnie jak samorząd Międzyzdrojów, który swoje zaniepokojenie okazał w postaci specjalnej uchwały kierowanej do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  i decydentów.

Pół miliona drzew

Dziś  na wschód od gazoportu jest specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 o powierzchni 30792 hektarów. Obszar jest zatwierdzony przez Komisję Europejską. Obszar obejmuje dwie wyspy: Wolin i Uznam, razem z 5 kilometrowym pasem wód przybrzeżnych pomiędzy Karnocicami i Lubinem. Fragmentem ostoi jest delta rzeki Świny, obejmująca liczne, naturalne i sztuczne kanały oraz wyspy z torfowiskami, łąkami, trzcinowiskami, polami i płatami lasów olszowych.Na wyspach skupiły się rzadkie siedliska lądowe, bagienne i wodne oraz związane z nimi fitocenozy, niejednokrotnie endemiczne. Charakteryzuje się bogatą florą (1135 gatunków roślin naczyniowych), w tym wiele gatunków prawnie chronionych, rzadkich, zagrożonych. Ogółem wyróżniono tu ponad 60 zbiorowisk roślinnych o naturalnym charakterze (lasy, zarośla, zbiorowiska nabrzeżne, piaskolubne, wodnobłotne, słonorośla. Na terenie obszaru leży ostoja ptasia o randze europejskiej – Delta Świny.

Nasz komentarz:

S3 jest bardzo ważna dla naszych wysp, ale musi powstać z pełnym poszanowaniem dla bezcennego terenu Wolińskiego Parku Narodowego. Dziś jeszcze nie wiemy, czy  port kontenerowy w Świnoujściu powstanie, ale przebiegająca w ostatnich latach i planowana w przyszłości industrializacja Wysp Wolin i Uznam będzie oddziaływać w sposób znaczący na unikalny ekosystem naszych wysp. Oby decydenci, którzy będą mieli wpływ na kształt i zakres tych zmian mieli świadomość jak wielką wartością jest nasza wyspiarska przyroda i jak ważną gałęzią gospodarki dla Wyspiarzy z Międzyzdrojów i Świnoujścia jest turystyka.

Wojciech Basałygo

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

11 komentarzy

 1. GRATULACJE!!!!!!!!! A NA MIEJSCU TERMINALA POSTAWIC PARK ROZRYWKI NAWODZIE TO ZNACZY ROLLERCOASTERY BO NACALYM SWIECIE NIE MA NA WODZIE!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Powinno być referendum, na którym padną 3 pytania:
  – czy jesteś za budową tunelu ?
  – czy jesteś za budową drogi S3
  – czy jesteś za budową terminalu kontenerowego.
  Jeśli padnie odpowiedź 3xNIE to na miejscu władz (samorządowych, wojewódzkich i rządowych) odpuściłbym inwestowanie w Świnoujściu. Zamiast S3 wybudowałbym Autostradę A6, terminal kontenerowy wybudowałbym na wysokości Koszalina i zrezygnował z dotacji UE na tunel na rzecz projektów, które bardziej przysłużą się mieszkańcom innych miast.
  Tylko bardzo proszę, aby mieszkańcy Świnoujścia nie narzekali za lat 10-15, że w Świnoujściu nic się nie dzieje, że ich dzieci wyjeżdżają na studia i tutaj nie wracają bo jedyną pracą jest podcieranie tyłków niemieckich dziadków za 1500 Netto, do wespół z przyjaciółmi zza wschodniej granicy (bo rodowitych mieszkańców będzie niewiele ponad 30tyś.). I proszę również, aby lokalne tzw. media nie pisały artykułów takich jak ten: sprzed roku:
  https://www.swinoujskie.info/2016/01/22/alarm-swinoujscie-umiera-jest-nas-coraz-mniej/
  bo nakręcając spiralę sprzeciwu do inwestowania w naszym mieście same przyczyniają się do sytuacji opisywanej w tych tekstach.

  • Retroryka rodem z III Rzeszy. Chcesz by inwestycja była realizowana z poszanowaniem prawa i z olbrzymim szacunkiem dla przyrody, zgłaszasz swoje wątpliwości – jesteś przeciw! Jesteś przeciw terminalowi kontenerowemu – to znaczy jesteś przeciw.. tunelowi. Jesteś za s3 to znaczy jesteś za terminalem .
   Przestańcie cfaniaki polityki lokalne ludźmi manipulować! Przecież ludzi już wiedzą- jak piszecie i krzyczycie że powstaną miejsca pracy dla młodych to: suwnica za 2000 dla szaraka, ciepłe biurko, 7000 zł dla cfaniaka co ma 24 lata i partyjną legitymację, albo jest synkiem innego starego cfaniaka. Jak piszecie – to ważne dla naszej gospodarki to znaczy- nieźle na tym zarobi nasza grupa cfaniaków. Płot zamówimy od kumpla z Krakowa, kanapki na otwarcie z Warszawy- od kuzyna. Założymy firmę- państwo będzie płacić po 35 zł za godzinę pracy za podwykonawcę ( przez przypadek z legitymacją partyjną), a ten zatrudni ludzi za 12zł. Pisać dlaej? Nie trzeba! Ludzie Was już zdążyli poznać! Wiedzą z kim mają do czynienia!

  • Nie damy sobie wmówić, że jeśli nie chcemy bezmyślnie zniszczyć wyjątkowej przyrody, to jesteśmy eko-fanatykami, albo przeciwnikami rozwoju rodem ze średniowiecza.
   Chcemy rozwoju i wiemy, że jest możliwy. Jest coś takiego w ekonomii, jak rozwój zrównoważony. Dla przykładu link do takiej właśnie inwestycji: http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/1573-zielone-centra-danych-apple-w-irlandii-i-danii-100-zasilane-oze . To co się aktualnie dzieje w Świnoujściu, to jakaś rewolucja przemysłowa rodem z początków 20 wieku. Tylko że jest różnica między rozwojem w dzisiejszych czasach, a budową wstrętnego portu kontenerowego, który umówmy się do najwyższej myśli technologicznej ne należy. W związku z tym, wszystkim którzy liczą na super oferty pracy za niemieckie stawki w azjatyckich kontenerach, przewiduję raczej przyszłość suwnicowego za 2500 zl netto, a jeśli będziecie mlaskać językiem, do znajdą się inni chętni np. zza wschodnej granicy. A wam pozostaną marzenia o potędze i bogactwie artykułowane na spacerach z widokiem na zardzewiałe baraki w oparach spalin i kurzu.
   Tym, którzy nie wiedzą jak może wyglądać Świnoujscie już za niedługo, polecam wycieczkę np. do Pabianic, żeby poczuli urok „po-przemysłowego cudu”.
   Reasumując, można wybudować i tunel i trasę, można nawet wkomponować w środowisko naturalne nowoczesny przemysł, tak, żeby nie niszczył natury, ale wręcz ją wspierał. Czyli wspierał tak naprawdę wszystkich mieszkańców, ich zdrowie, ich życie. Nie musimy być Bangladeszem Europy, nie chcemy się na to godzić. Chcemy więcej i mamy do tego prawo.

 3. Dla naszego bytu WPN to byt podstawowy! Nie widzi tego ani Nowoczesna (p. Konkolewska zamiast uzdrowieniem szpitala pisze jakieś bzdury w gazecie- przeczytajcie w dzisiejszych kronikach portowych), ani cfaniaki z PO czy grupy pani od tanich noclegów w internacie szkoły morskiej. DEMOLKA nadchodzi – i weźmie w nimi udział całe młode pokolenie cfaniaków, które jak nie w uzdrowisku to w porcie szukają sobie roboty.

 4. Boję się że natura przegra z człowiekiem ,ona nie potrafi się sama obronić .Już dziś widzimy co się dzieje Dziki ,Sarny, Borsuki chodzą po ulicach naszego miasta w biały dzień ,to my ludzie ingerujemy w ich naturalne środowisko ,to my wkraczamy w ich świat z butami ,niszczymy przyrodę stawiając betonowe hotele ,kolejne i kolejne ,wycinając drzewa niszcząc wydmy. Do czego nas to doprowadzi ?

 5. Nie rozumiem, jak w 2017 roku można nie mieć świadomości co jest naprawdę cenne i ma potencjał na przyszłość. Jak można nie dostrzegać wartości unikatowej przyrody i nie na tym budować swoje bogactwo? Jak tak dalej pójdzie, to będziecie jeździć na wczasy do zrewitalizowanych miasteczek śląskich, bo tam już dawno wiedzą, że przemysł to nie wszystko. Kontenery, asfalty, składowiska, odpady, hałdy , przeładunki , spaliny, korki… to będzie wasza rzeczywistość już wkrótce. Jeśli myślicie, ze będziecie na tym przemyśle zarabiać grube pieniądze, a potem relaksować się na czystej zielonej trawce po niemieckiej stronie, to obawiam się, że to nie wypali bo za kilka lat jak padnie EU to i granice wam zamkną. przecieaz można sie rozwijać przy niewielkiej ingerencji w przyrodę, tylko że trzeba najpierw pomyśleć, może pojechać do Skandynawii i zobaczyć jak można łączyć nowoczesność z naturą. Ale u nas wiadomo, lepiej wyciąć cały las, postawić wstrętne kontenery i jakoś to będzie, bo przecież jesteśmy na dorobku i nie możemy sobie pozwolić na jakieś proekologiczne bzdury.

 6. Trafny artykuł, tylko tak czy imaczej cześć osób bedzie to miała w nosie. Marzy się niektórym wielki port Świnoujście i będą robić wszystko aby powstał, bez względu na konsekwencje… ale to jest smutne!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.