Strona główna / Hobby / Zimowisko Świnoujskiego Szczepu ZHR

Zimowisko Świnoujskiego Szczepu ZHR

W dniach 10-16.02.2016r. odbyło się wspólne zimowisko harcerek, harcerzy i wędrowników z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Harcerzy i harcerki gościła w swoich murach jedna z najstarszych szkół w Polsce – XXI. Liceum Ogólnokształcące im. Hugo Kołłątaja w Warszawie.

Tegoroczne zimowisko było inspirujące dla każdej harcerki i harcerza. Każdy mógł zgłębiać swoje pasje i zainteresowania, odkrywać nieznane dotąd miejsca w stolicy Polski oraz znaleźć coś dla siebie, ponieważ w  ciągu tych kilku  dni  druhny i druhowie dotykali historii i patriotyzmu, którym przepełniona jest Warszawa.

Bardzo edukacyjnymi okazały się zajęcia z technik harcerskich, jak udzielanie pierwszej pomocy, musztra, posługiwania się mapa w mieście. Dla wielu było to pierwsze zderzenie z metrem, tramwajami i siecią autobusów na tak wielka skalę.
Zimowisko to nie tylko  nauka, to także zabawa i sport, ciekawe rozmowy, pomoc w obowiązkach i zdobywanie nowych sprawności. Wspólne zajęcia sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni i cieszenia się wspólnie spędzonym czasem. Było to czas  spędzony owocnie, pełen niespodzianek,  cudownych uśmiechów i zawsze pomocnych rąk.

Podczas długich zimowych wieczorów harcerze oglądali tematyczne filmy, uczestniczyli w zajęciach z technik harcerskich, a dni kończyli przy tradycyjnych „świeczkowiskach” – spotkaniach w kręgu przy świeczkach, zastępujących zimą obrzędowe ogniska.

Pokrótce spróbujemy opisać co ponad 50 osobowa grupa harcerek i harcerzy zobaczyła w Warszawie.
Escape. Room czyli edukacyjny pokój tajemnic w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek historia” w Warszawie. Gra polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju pełnego zagadek. Drużyny mają na to tylko godzinę. Wchodząc do niego, znaleźli się nagle w Polsce z drugiej połowy lat 40. XX w. Stworzyli oddział antykomunistycznej partyzantki, którego zadaniem będzie odbicie z rąk bezpieki więźnia o pseudonimie „Orlicz”. „Podczas zabawy poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Nie musicie mieć żadnej wiedzy, zdobędziecie ją w trakcie gry! – mówił dyrektor IPN i tak było. Całość z filmowała TVP 3 Warszawa.

Powązki i gra Chwała Bohaterom
Powązki to zabytkowa nekropolia została otwarta 20 maja 1792 roku. To najsłynniejszy cmentarz w Polsce, ponieważ znajdują się tu groby zasłużonych mieszkańców Polski. Harcerze odnajdywali  miejsca wiecznego pochówku artystów m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Nalepy czy Władysława Reymonta. I tych, bez których historia Polski nie byłaby taka sama. Odnaleziony został m.in. legendarny dowódca AK Tadeusz “Bór” Komorowski czy Edward Rydz-Śmigły – marszałek Polski oraz cała plejada harcerskich postaci: hm. Stanisław Broniewski „ORSZA”, hm. Jan Bytnar „RUDY”, phm. Aleksy Dawidowski „ALEK”, hm. Aleksander Kamiński czy hm. Tadeusz Zawadzki „ZOŚKA”.

Na wybranych grobach odbyła się akcja “Chwała Bohaterom”.  Zastępy prześcigały się w odnajdywaniu bohaterów narodowych i stawianiu na nich zniczy z napisem “Chwała Bohaterom”. Harcerze ze Świnoujścia pojechali tam też z zadaniem powierzonym podczas 70-lecia w grudniu 2016r. od wnuczki twórców harcerstwa polskiego, druhny Krystyny Małkowskiej, Które polegało na odnalezieniu grobu Aleksandry Zachert ciotki Andrzeja Małkowskiego która ofiarowała dh. Oldze czerwone korale. Było to o tyle trudne, że jeszcze żaden harcerz tam nie trafił. Udało się to naszym świnoujskim harcerkom, a druhna Małkowska, przy pomocy mediów społecznościowych, serdecznie nam podziękowała.

Kochane Druhny! Zrobiłyście coś naprawdę wyjątkowego!
Bo ulokowałyście w czasie i historii (nie tylko w legendzie) te słynne korale czerwone na zdjęciu ślubnym Druhny Oleńki i Druha Andrzeja!  … Jesteście pierwsze, pionierkami prawdziwymi, ale myślę, że chyba nie ostatnie…. Jeszcze raz Bóg zapłać w Ich imieniu, kochane Druhny ze Świnoujścia! Czuwaj!
Pałac w Wilanowie to miejsce unikatowe i tam tez zawędrowali harcerze zwłaszcza ze po tym pieknym muzeum oprowadzała ich była harcerka ze Świnoujścia dh. Monika Klimowicz (z.d. Pałczkiewicz) która obecnie pracownik działu edukacji i promocji muzeum. I to od niej dowiedzieliśmy się że w 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii zaś Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji.

Harcerze z Patrii też mają co opowiadać ich zwiedzanie zaprowadziło do Muzeum Wojska Polskiego, Tam oglądali prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, Po powrocie opowiadali że w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się ponad 250 tys. eksponatów, w tym m.in.:  czapka i kurtka Józefa Piłsudskiego, szable: króla Stefana Batorego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszyscy uczestnicy zimowiska chcieli udać się do muzeum, w którego otwarciu w 2004 roku czynnie uczestniczył nasz szczep. Mowa tu o Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj harcerze podziwiali ekspozycję przedstawiającą walkę i codzienne życie uczestników powstania oraz powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum, do przedstawiania historii wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne – ekrany dotykowe z kartkami z historii, salę kinową czy słuchowiska. Są one bardzo przydatne w dotarciu do zwiedzających, w szczególności do młodzieży. Ilekroć członkowie szczepu są w Warszawie, zawsze odwiedzają to muzeum i zawsze wywołuje ono ogromne wrażenie.

V Świnoujska Drużyna Harcerzy “Patria” im. Powstańczej Poczty Polowej podczas zwiedzania stolicy postawiła sobie za cel dotrzeć do miejsca, gdzie mieściła się siedziba powstańczej poczty. Na ulicy Wilczej 41, na frontowej ścianie budynku, wisi spiżowa tablica upamiętniająca to miejsce. W jej treści czytamy: „Tu, przy ul. Wilczej 41, mieściła się podczas Powstania Warszawskiego Harcerska Poczta Polowa zorganizowana oraz obsługiwana przez harcerzy Zawiszy z Szarych Szeregów, najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej. wrzesień 1993 rok”.

Warszawa to nie tylko miejsca i wydarzenia, ale także ludzie. W jej własnym domu została odwiedzona harcerka, wdowa, adiutant Tadeusza Zawadzkiego, druhna Danuta. Żona członka Głównej Kwatery Szarych Szeregów, hm. Jana Rossmana. Podczas harcerskiego kominka jemu poświęconemu, poznać można było historię druha Jana, o tym jaki wkład wniósł w napisanie przez Aleksandra Kamińskiego “Kamieni na szaniec”. Również o tym, jak po wojnie ukończył studia i zdobył tytuł doktora nauk technicznych realizując szaroszeregowy program “Pojutrze”. I także o tym jak po 1989r. włączył się aktywnie w przemiany harcerskie chcąc przywrócić komunistycznemu ZHP tradycyjne wartości wynikające z przedwojennego Prawa i Przyrzeczenia harcerskiego.

Harcerze zwiedzali również Zamek Królewski, Sejm i Senat, Muzeum Etnograficzne, Warszawskie ZOO, Starówkę, Pomnik Małego Powstańca, oraz uczestniczyli we mszy w katedrze Wojska Polskiego i w zmianie warty pod grobem nieznanego żołnierza. Był też czas na spotkanie z zaprzyjaźnionym 62 Warszawskim Szczepem Harcerskim “Polanie” im Króla Bolesława Chrobrego, łyżwy, zakupy w składnicy harcerskiej czy odwiedzenie Złotych Tarasów. Wędrownicy (licealiści) zaś udali się na koncert do warszawskiej filharmonii.

Czas zimowiska minął szybko i owocnie. Do zobaczenia za rok.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.