Strona główna / Lokalne / „Dzwonię z CBŚ. Ile pieniędzy ma pan w banku?”- uwaga na oszustów, którzy pojawili się w Świnoujściu!

„Dzwonię z CBŚ. Ile pieniędzy ma pan w banku?”- uwaga na oszustów, którzy pojawili się w Świnoujściu!

Oszuści w dalszym ciągu próbują pozbawiać seniorów pieniędzy, które często są oszczędnościami ich całego życia. Dziś dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał kilka zgłoszeń od starszych osób informujących o próbach oszustwa. Policjanci apelują do mieszkańców miasta, aby zachowali ostrożność.

Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Jednak oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów nie ustają w swojej przestępczej działalności. Dlatego oszuści wymyślili nowy sposób swojej przestępczej działalności, podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego. Dzwonią do starszych osób i wmawiają im, że trwa obława na przestępców, a że trzeba ich złapać na gorącym uczynku, niezbędne jest przekazanie gotówki wskazanej osobie.

Dziś dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał kilka sygnałów od seniorów informujących o oszustach, którzy pojawili się w naszym mieście.

Z relacji seniorów wynika, że dzwonił do nich mężczyzna, który podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego. „Fałszywy” policjant przedstawił się z imienia i nazwiska, podał numer swojej odznaki. Opowiedział seniorowi o akcji, jaką policjanci prowadzą w stosunku do oszustów próbujących okraść konta bankowe.  Dla uwiarygodnienia swoich słów oszust miał też podać numer telefonu do innego policjanta, który potwierdzi informacje o prowadzonych działaniach. Kiedy 92-letnia kobieta oświadczyła, że jej kontem zarządza córka, rozmówca natychmiast się rozłączył.

Dziś z policjantami kontaktowały się osoby, który nie uwierzyły historiom opowiedzianym przez dzwoniących oszustów, natychmiast przerwały rozmowę i o wszystkim powiadomiły dyżurnego świnoujskiej jedniostki Policji. Funkcjonariusze nie mają jak dotąd informacji o osobach, które padły ofiarami oszustów i przekazały im swoje oszczędności, nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy, szczególnie ci w podeszłym wieku, powinni zachować ostrożność.

Policjanci apelują do mieszkańców Świnoujścia, aby zachowali ostrożność, gdyż oszuści mogą dziś bądź w kolejnych dniach ponownie podejmować próby oszukania seniorów.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania, po czym ograbienie z oszczędności.

Oszuści wywierają na ofiarach presję czasu. Nie pozostawiają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że przekazane przez nich pieniądze ułatwią schwytanie przestępców. Dodają, że gotówka gromadzona na koncie nie jest bezpieczna, a oszuści mają do nich łatwy dostęp. Przestępcy podający się za funkcjonariuszy, straszą też konsekwencjami prawnymi, jeżeli rozmówca nie będzie z nimi współpracował.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przestrzegają przed oszustami.

Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać, mówiąc że jest policjantem, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić, powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich.

Policjanci apelują, aby przestrzec rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy. Opowiedzmy im jak zachować się, gdy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej kwoty pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na osoby starsze mieszkające samotnie.

Każdy telefon, gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa, prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel 997 lub 112.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.