Strona główna / Lokalne / Na celowniku: Agatowska

Na celowniku: Agatowska

Komu  i dlaczego przeszkadza Agatowska? To pytanie w mijającym tygodniu zadaje sobie wielu mieszkańców naszego miasta.  Dziś już wiemy, że niechęć do przewodniczącej jest tak duża, że w radzie miasta powstała szeroka i wyjątkowa w skali Polski koalicja – PO i PIS. Prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miasta Świnoujścia.  Radni zbiorą się tylko w jednej sprawie – na wniosek 11 radnych  głosowany będzie wniosek nad odwołaniem Agatowskiej  z funkcji przewodniczącej  Rady Miasta.

To już drugie takie głosowanie w ciągu kilku ostatnich. Warto przypomnieć, że we wtorek ta sama grupa radnych,  członków  klubów Grupa Morska, PO i PIS 15 minut przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej w sprawie reformy szkolnictwa zgłosiło podobny wniosek. Ten wtorkowy różnił się tylko jednym – wnioskowano o odwołanie całego prezydium, czyli poza Agatowską także radnego Śliwińskiego i radnego Teterycza.

Wtorkowa klęska

Na początku radni wybrali kolejnego – trzeciego wiceprzewodniczącego. Został nim Andrzej Mrozek z PIS, który po realizacji planu “puczystów” miał zapewnić ciągłość kierowania radą do kolejnej sesji rady.  Mimo że za wprowadzeniem pod obrady wniosku o odwołanie prezydium  głosowało aż 13 radnych (7 pozostałych było przeciw) podczas samego głosowania nad odwołaniem Joanny Agatowskiej , aż 10 radnych było przeciw jej odwołaniu (pozostałych 10 za). “Radni- wnioskodawcy nie ukrywali  zdziwienia wynikiem głosowania – na twarzy radnego Kamila Janta-Lipińskiego, który przez całą sesję wszem i wobec informował, że dziś wiele osób będzie jeszcze płakać, zniknął gwałtownie z twarzy grymas zadowolenia. A na twarzy radnego  Śliwińskiego pojawiło się zakłopotanie! “

W kolejnych  głosowaniach odwołano z funkcji wiceprzewodniczącego rady Ryszarda Teterycza.  Odwołanie drugiego wiceprzewodniczącego też się nie powiodło – i tym razem zabrakło jednego głosu.

Wnioskodawcy wykorzystali fakt nieobecności na sesji nadzwyczajnej radnego Kazimierza Nowickiego, który przebywa w szpitalu. Radny działa w nieformalnej koalicji z klubem SLD ( mogłoby to zaważyć na głosowaniu w przypadku gdyby któryś z radnych wstrzymał się od głosowania).

 Spróbują 6 marca!

Gdy opadły emocje, okazało się, że przegrani postanowili spróbować raz jeszcze. Godzinę po zakończeniu sesji nadzwyczajnej , podczas komisji rewizyjnej złożono  kolejny wniosek podpisany przez tych samych co wcześniej 11 radnych – o odwołanie, tym razem tylko samej przewodniczącej.  Plotka głosi, że tym razem radni oddający głos będą zobligowani do wykonania  zdjęcia karty do głosowania, aby udowodnić jak głosowali.  To nic nowego – taką formę głosowania wymyślono bodajże w Libii – za czasów Kadafiego. I tam się podobno “sprawdziło”.

Nasz komentarz:

O tym, że wśród radnych, od pewnego czasu pojawiały się pomysły, aby odwołać przewodniczącą Rady Miasta Świnoujścia, informacje krążyły już od kilku miesięcy.  Funkcja przewodniczącej dawała,  według pomysłodawców takiego rozwiązania, duże możliwości politycznego promowania dla Joanny Agatowskiej i jej odwołanie miało być jednym “antidotum” na taki stan rzeczy.

Niektórzy zarzucali jej brak profesjonalizmu. Osobiste przytyki i nieumiejętność zjednywania do jednej idei radnych. Nagle, we wtorek  to o czym szeptano, wbrew zdrowemu rozsądkowi stało się faktem.  Postanowiono “ukrzyżować” działaczkę SLD, nawet zbytnio się z tego nie tłumacząc i nie próbując ukrywać swoich intencji. Szybko (wniosek złożono tuż przed sesją nadzwyczajną), po cichu i bez merytorycznego uzasadnienia. Ba – nawet bez dyskusji.  Może warto przypomnieć, że o dietach w wysokości 200 zł rada potrafiła dyskutować kilka godzin. W sprawie odwołania przewodniczącej – nikt z radnych nie chciał zabrać głosu. Wtedy stała się rzecz nieoczekiwana. Agatowska póki co pozostała – dzięki głosom dwóch nieznanych radnych. Do poniedziałku?

Wniosek jest najprawdopodobniej efektem niedawnej “uchwały terminalowej”, której SLD nie udało się podjąć, ale która kosztowała kluby PO-PIS – Grupa Morska znaczne stary wizerunkowe. Według wielu opinii, wygląda na to, że utworzyła się szeroka koalicja, która  próbuje za wszelką cenę zmarginalizować Agatowską, bo wie, że w przypadku wprowadzenia przepisów o dwóch kadencjach (wtedy nie będzie mógł wystartować Janusz Żmurkiewicz)  POPISowa Grupa Morska nie ma dziś kandydata, który mógłby stanąć z nią w konkury.  Czy taka gra może rzeczywiście osłabić Agatowską? Wątpię. Nie tylko zniszczy autorytet całej rady i poszczególnych radnych, pogłębia podziały w lokalnym społeczeństwie, ale przede wszystkim  zaostrza spory wywołując  kolejną  wojnę polsko-polską! A jeszcze tydzień temu lokalne ugrupowania apelowały w specjalnych komunikatach o wstrzymaniu się od dolewania oliwy do ognia!   Na takim sposobie dyskusji stracimy wszyscy. Szkoda. Obyśmy tych kilku ostatnich lat spokojnej i organicznej pracy w radzie miasta  nie musieli niedługo wspominać z rozrzewnieniem.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

26 komentarzy

 1. Pani Agatowska to kobieta inteligentna obecny prezydent i vicki musza się od niej dużo uczyc.

 2. Tak dwulicową i niemerytoryczną osobę jak przewodnicząca RM to tylko w obecnej partii rządzącej można znaleźć. Niby jest przeciw terminalowi kontenerowemu, ale proponuje uchwałę aby inwestor pamiętał że ma miastu sukcesywnie relacjonować postęp prac nad projektem – to o co chodzi? Dla gawiedzi to jestem przeciw, ale tak dla rządzących to trochę jeszcze nie wiem. Retoryka pis-u w 100%. Zakłamywanie rzeczywistości i oszukiwanie mieszkańców słowotokiem, z którego nic nie wynika ma opanowane do perfekcji, co widać po wpisach tych którzy przestali samodzielnie myśleć, albo mają już coś obiecane i potrafią tylko napisać “asia na prezydenta” bo wtedy coś dostaną. Taka osoba jak pani przewodnicząca “sprzeda” wszystkich w imię własnych interesów. Zacznijcie samodzielnie myśleć. Radni też mają dość działania pani przewodniczącej tylko we własnym interesie, a nie w interesie mieszkańców.

  • Ale głupoty ktoś tu pisze.. Pewnie GM. Przecież na zwykły chłopski rozum wiadomo że trzeba robić wszystko aby pokazać inwestorowi że musi przyłożyć się i wiedzieć że nie będzie łatwo. A takie podejście jak pana Śliwińskiego który chce być stroną, który chce “ufać” ZMPSiŚ to to jest paranoja, przecież znów nas wyruch**ą tak jak z terminalem LNG. SLD to jedyni sprzymierzeńcy dla nas, mieszkańców. I tyle więc tam niech GM nie komentuje za dużo 🙂

  • Zanim coś się napisze warto zapoznać się z faktami. Chyba, że celowo dezinformujesz? Uchwała nie dotyczyła postępu prac. Miała wymóc na inwestorze wykonanie i udostępnienie dokumentów na podstawie których miała zostać podjęta decyzja- ta czy nie dla budowy tego ścierwa w mieście.

 3. POZDRAWIAM PANIA I ZYCZE POWODZENIA JEST PANI MILA I WSPANIALA KOBIETA

 4. Państwo z koalicji “kontenerowej” ostro prze do przodu. Teraz będzie jeszcze łatwiej, zwłaszcza że nowy vice Andrzej Mrozek jest powiązany z firmą Rentrans, będąca spółka córka OT Logistics.

 5. A ja uważam że oprócz p. Agatowskiej powinno się jeszcze pogonić z PO . Jest tak kilku radnych którzy nie nadają się w cale na te stanowiska i zajmować się sprawami miasta .Proszę się dokładnie przyjrzeć jacy tumany po zawodówkach są w radzie …palec i i dziecko w przedszkolu podniesie .

 6. Takie pytanie do szefów klubów… tych wymagających foto kart do głosowania. I do radnych, którzy otrzymali takie polecenie od szefów klubów… Łamiecie prawo. Głosowanie tajne to tajne -z jakichś powodów ma być. Przepisy mówią wyraźnie. Szefowie klubów łamią prawo polecając fotografować karty, radni -że nie reagują na takie polecenie swoich szefów. Nikt nie ma prawa obchodzić reguł tajnego głosowania.
  Wybrani przez nas radni nie dostrzegają w tym problemu? Trzeba zmienić radnych.

 7. “POPISowa Grupa Morska” – dobre!!! Po raz kolejny pokazali właśnie, że brak tej POPISowej Grupie Morskiej merytorycznych argumentów do jakiejkolwiek dyskusji. Dla nich najwyraźniej ważniejsze są rozgrywki personalno-wyborcze, a nie merytoryczna dyskusja nad tematami ważnymi dla nas mieszkańców – budowa portu kontenerowego. Do tego działania ZMPSiŚ nazywają partnerskim działaniem – chyba zapomnieli jak podsunięto im pod nos dokumenty w sprawie rozszerzenia granic portu bez jakichkolwiek analiz, wyjaśnień. To jest dla WAS partnerstwo? Tak powinna być traktowana gmina i mieszkańcy tego miasta???

 8. Pani Asiu, proszę się nie martwić jak Panią odwołają. Tzw. Radni naszego miasta nic na tym nie ugrają. Wręcz przeciwnie będziemy tępić puczystów. Pozdrawiam i życzę powodzenia

 9. prawobrzeże

  Tym razem SLD stanęło po stronie mieszkańców i zostało ukarane. Tłumaczenia całej wstecz i POPISu nielogiczne i naciągane. Pani Joanno, niech się pani trzyma. W Przytorze też ludzie są źli na to co odwala ta nowa koalicja.

 10. Burd - dane znane redakcji :)

  Tylko szanowny Panie Redaktorze pisze Pan słowa “na celowniku” “ukrzyżować”, a wcześniej “pucz” “przewrót” a to normalna demokracja kto ma większość ten rządzi (SLD w RM ją utraciła) takie są prawa demokracji i tu to się tak teraz dzieje – oczywiście niezależnie od intencji tej zmiany. Takie przetasowania są cały czas w wielu radach gmin i powiatów w Polsce i to nie żadne novum.
  To między innymi Pani Joanna Agatowska poprzez jak Pan napisał “możliwości politycznego promowania …” swojej osoby i swojego ugrupowania spowodowała, że ta „stabilna większość” i spokój w radzie przestało obowiązywać. Przewodnicząca Rady ma dostęp do wielu materiałów i projektów szybciej niż inni radni jednak zamiast od razu je przekazywać jakoś tak dziwnie się składało, że niektóre informacje były opóźniane celem wykorzystania dla własnych celów politycznych czy wizerunkowych.
  Pisze Pan o krążących plotkach i jakiś innych niepotwierdzonych informacjach – jeśli Pan tak zdobywa informacje to gdzie tu dziennikarska rzetelność, to ja Panu piszę, że o Panu też plotkują o ewentualnym zaangażowaniu się Pana w kampanie SLD (oczywiście nie za darmo) czy o późniejszych zamówieniach na reklamę i promocję miasta w Pana gazecie w razie wygrania Pani Agatowskiej ?? plotkują i co z tego?? To nie czyni z tego faktu. Przecież dobrze Pan wie, że nie ma możliwości technicznej zrobienia zdjęcia karty do głosowania na Sali plenarnej tak aby nikt tego nie zauważył.
  Napisał Pan następnie „Osobiste przytyki i nieumiejętność zjednywania do jednej idei radnych” o ile pierwsza cześć to oczywiście często poziom kultury osobistej to drugie jest moim zdaniem prawdziwe to widać było na ostatnich sesjach rady miasta.
  Przy okazji Przypominam też radnym SLD po pierwsze to co widać w realizacjach telewizyjnych nijak się ma do tego co widać np. z widowni znajdującej się za kamerami, Rada Miasta to nie tylko jej posiedzenia i głosowania, ale przede wszystkim wszystko to co się dzieje między sesjami.
  Napisał Pan, że „taka gra zniszczy autorytet całej rady i poszczególnych radnych …” tu się zgodzę, ale tego są winni wszyscy radni i ci teraz za i ci przeciw. Niestety prowadzony przez Pana redakcję portal internetowy i gazeta, też mają duży wpływ na nasze podziały a i tym konkretnym artykułem na pewno się one nie zmniejszą (a ten znak celownika to trochę chyba nie na miejscu nawet ze względu na Panią Joannę), jeśli nawet nie spowodują jeszcze większego rozłamu.

  • Demokracja powinna być,ale co czytam mam wrażenie
   że nie żyję.

  • Mieszkańcy bardzo was proszę i nawołuję Zapamiętajcie to co w obecnej chwili siędzieje przy Urnie Wyborczej.

  • Jesteś pewnie jednym z radnych tej sprzedajnej grupy, więc nie jesteś wiarygodny bo stosujecie metody komunistycznej SB. Kroniki Portowe piszą bardzo ciekawe i wiarygone artykuły. Gołym okiem widać zaprzanstwo i sprzedajnosc niektórych radnych którzy za jakieś paciorki chcą sprzedać przyszłość miasta. Mnóstwo ludzi widzi brak logiki waszej plytkiej obrony a co gorsza przerzucenia teraz odpowiedzialności za wasze błędy na radnych którzy bronią mieszkańców. Wstydzcie sie!

  • Za ile się sprzedałeś/aś?

 11. Admin jak używasz pewnych słów to je sprawdź (pucz «zamach stanu dokonany przez grupę wojskowych»)więc nie ubarwiaj zwykłego odwołania w radzie.bo pomyślę że masz poglądy opcji większości sejmowej.

 12. Rodzina Grzybowskich

  I tak twierdzę, że kondony z grupy morskiej, peo i pisu działają jak Stalin.

 13. Ktoś ma chrapkę na stanowisko.. PoPiS ma to Grupa Morska zostaje? Niewyobrażalne!!! Tylko nie to!! tylko nie oni!!

 14. Nie ma co komentować,ponieważ autor artykułu nie zna prawdziwych poczynań pani agatowskiej.Jej frazesy i komunały to przykrywka osoby wyjątkowo leniwej,w miarę sprawnej politycznie,która nie potrafi niczego innego jak knuć polityczne intrygi,aby broń Boże nie zhańbić się normalną pracą.
  NIczego w tym mieście nie zrobiła,a tak naprawdę jej liczba głosów,którą tak się chwali stale spada

  • Co takiego zrobiła? 🙂 Co złego zrobiła? przykłady?

  • Prawdziwy jazgot. Haha

  • Jazgocie poświęciłem się i sprawdziłem, bo nic mnie tak nie oburza jak hejt na porządnych ludzi a taka jest Agatowska która w każdych ostatnich wyborach dostawała największą liczbę głosów do rady miasta. A do Senatu ponad 6000 tylko w Świnoujściu! Teraz rozumiem dlaczego tak się boicie!

 15. Oczywiste jest, że ma największe szansę na posadę Prezydenta. Mieszkańcy ją uwielbiają, ufają, a po za tym przecież widać, że działa. W kadencji wyszła więcej razy do ludzi niż cała ta “koalicja’

 16. Wstyd wstyd wstyd. Radni szukają zemsty i są to głu*cy, niech się zastanowią co robią. Robią wojenke na której tak naprawdę sami stracą, ale że są głu*cami to czego się spodziewać..

 17. Ciekawy artykuł, pełen prawdy o tym, co dzieje się w zakłamanych zakątkach rady, gdzie patrząc w twarz tacy radni jak Zdzisław M., Elżbieta J., czy piłkarzyk nie potrafią powiedzieć niektórych rzeczy a tylko w tajnych głosowaniach pokazują swoje prawdziwe oblicze.. Ale ludzie Was zapamiętają po tym co robicie, albo i nie robicie (czytaj piłkarzyk). Czuje że część radnych nieświadomie zarzuca na siebie ciężką szeklę, z betonu. A część świadomie, bo myśli że umiejętności tajnego “grania” w portowych drużynach pozwolą tą szeklę utrzymać, aby nie zatonąć.. Ale WASZ czas nadchodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.