Strona główna / Lokalne / Poradnik nie tylko dla rowerzystów

Poradnik nie tylko dla rowerzystów

Wiosna tuż, tuż. Zanim sezon rowerowy rozkręci się na dobre, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących ruchu rowerów i to bez względu na to, czy na co dzień poruszamy się na dwóch, czy też na czterech kółkach.

Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i…bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie.

Wraz z nastaniem wiosny należy zatem spodziewać się coraz większej liczby rowerzystów na ulicach miast i drogach regionu. Warto się do tego dobrze przygotować.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w 2016 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego rowerzyści uczestniczyli w 172 wypadkach drogowych, w których 7 osób zginęło i 168 osób zostało rannych. Policji zgłoszono 383 kolizje.

Rowerzyści przyczynili się do powstania 52 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 52 zostały ranne. Byli sprawcami 151 kolizji drogowych.

Najwięcej wypadków odnotowano w lipcu i w sierpniu. W tym czasie rowerzyści uczestniczyli w 62 wypadkach, w których 53 osoby zastały ranne, a 2 osoby zginęły. Do wypadków drogowych z udziałem rowerzystów dochodziło najczęściej na terenie Szczecina, Kołobrzegu i Świnoujścia.

Z pewnością do wielu z tych zdarzeń nie doszłoby, gdyby nie brak znajomości elementarnych zasad obowiązujących w ruchu drogowym.
Dlatego zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zapoznania się z PORADNIKIEM ROWERZYSTY, wydanym przez zachodniopomorską drogówkę w ramach kampanii “Ekologicznie na dwóch kółkach”, w którym “w pigułce” zawarto zasady bezpiecznej jazdy na rowerze.
mł.asp. Alicja Bierbasz – Krawczyk

Zobacz również

Ruszyły zapisy na Maraton Świnoujście Wolgast

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” jako współorganizator 42 Międzynarodowego Maratonu Świnoujście – Wolgast, 31 Półmaratonu …

2 komentarze

  1. Sam korzystam z roweru.Należy bezwzględnie zabronić rowerzystom przejazdu po jakichkolwiek pasach przez SKRZYŻOWANIA.
    Poprostu zjawiają się znikąd.Sam popełniam podobne wykroczenia.Jest mi wstyd.

  2. Rodzina Grzybowskich

    Jeżeli ktoś jest głąbem, któremu trzeba takie przedstawiać takie poradniki, to nie powinien wsiadać na rower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.