Strona główna / Lokalne / Podpisano kontrakt na budowę promu dla PŻB. Będzie pływał ze Świnoujścia do Ystad

Podpisano kontrakt na budowę promu dla PŻB. Będzie pływał ze Świnoujścia do Ystad

Dzisiaj w Kołobrzegu podpisano kontrakt na budowę promu pasażersko-towarowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. Kontrakt w imieniu inwestora podpisali Piotr Redmerski, prezes i Andrzej Wróblewski z zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. oraz ze strony wykonawcy Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A., Marek Różalski – prezes oraz Mariusz Ronewicz z zarządu tej spółki.

Przy podpisaniu kontraktu byli obecni: Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Konrad Konefał z zarządu Grupy MARS FIZ.

Prom będzie wybudowany w należącym do Grupy MARS FIZ Szczecińskim Parku Przemysłowym Stocznia Szczecińska, na pochylni Wulkan. Jednostka będzie spełniać wymogi techniczno-eksploatacyjne optymalne dla linii Świnoujście-Ystad.

– W ramach Grupy MARS FIZ dysponujemy potencjałem stoczniowym, dlatego jesteśmy w stanie wybudować prom – powiedział Marek Różalski, prezes spółki MSR GRYFIA.

– Jestem przekonany, że pierwszy prom otwiera cykl budowy następnych – powiedział Piotr Redmerski, prezes PŻB S.A.

– Ze strony ministerstwa, a także grupy MARS FIZ zrobiliśmy wszystko, żeby mogło dojść dzisiaj do podpisania komercyjnego kontraktu – powiedział Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Teraz już działania leżą w gestii armatora i wykonawców. Bardzo cieszy, że inwestorem jest PŻB, która w tej chwili bardzo dobrze sobie radzi na rynku promowym. Cieszy również, że prom zostanie wybudowany w polskich stoczniach, przez polskich wykonawców – dodał.

– Armator jest doskonale rokującą firmą w branży przewozów promowych. Udało się uratować tę firmę, którą poprzedni Rząd chciał sprzedać obcemu kapitałowi za bezcen – przypomniał szef resortu. – Budowa pierwszego promu to początek odbudowy stoczni szczecińskiej, całego łańcucha dostawców. To także nowy rozdział Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” i jej kooperantów.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

2 komentarze

  1. GRYFIA ???oni nie potrafili wyremontować nam promu Skania. ..rozbabrali remont a potem musieliśmy iść do Gdańska. …

  2. Pan Marek Różalski przez kilka lat zarządzał nasza Stocznią – może nie było idealnie, ale przynajmniej nie żyliśmy z dotacji, mieliśmy zyski i kumulowaliśmy finanse na rozpoczęcie poważnych inwestycji – jak np. w nowy większy dok, co drażniło Szczecin. Potem dorwali się spuszczeni z Marsa Warszawiacy – smarkacze, dzieci dygnitarzy platformy obywatelskiej, którzy rysowali kosmiczne słupki w exelu. Doprowadzili nas do ruiny i wyprzedawali co się da – chcieli wyprzedać również istotne z naszego punktu widzenia tereny. Ale dzięki staraniom między innymi Pani Joanny Agatowskiej udało się zablokować zmianę planu przestrzennego zagospodarowania. Platformie obywatelskiej już dziękujemy – nie chcemy was….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.