Strona główna / Lokalne / W Karsiborze powstanie rondo. Przebudują ul. 1 Maja. Najpierw jednak położą kanalizację

W Karsiborze powstanie rondo. Przebudują ul. 1 Maja. Najpierw jednak położą kanalizację

Architekt Robert Mituta z Pracowni Projektowej „Promit” przestawił dziś radnym i przedstawicielom osiedla Karsibór koncepcję przebudowy ulicy 1 Maja. Bezpieczne rondo zamiast obecnego skrzyżowania, chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe, a całość połączona z deptakiem, który ma biec wzdłuż wody – tak w skrócie można przedstawić propozycję architektów. Koncepcja spodobała się zarówno przedstawicielom Karsiboru, jak i obecnym na sali radnym. Choć oczywiście mieli pytania.

Architekci proponują, aby zaraz za zjazdem z mostu, obecne skrzyżowanie ulic Mostowej, 1 Maja i drogi wewnętrznej, zastąpić bezpiecznym rondem.

Rondo miałoby 30 metrów średnicy zewnętrznej – mówił mgr inż. Robert Mituta.

Dalej ulica 1 Maja byłaby poszerzona. Ostatecznie miałaby 5,5 metra szerokości, a biegnąca wzdłuż niej ścieżka rowerowa – 2,5 metra.

Przedstawiciel Zarządu Osiedla Karsibór Tomasz Olechwir oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta i zarazem mieszkaniec Karsiboru Zdzisław Merchelski pytali, czy nie można byłoby zrobić ulicy jeszcze szerszą.

Trzeba jednak pamiętać, że wymiary jezdni, chodnika, ścieżki ograniczają prawa własności sąsiednich terenów. Mówiąc krótko – tereny te nie należą do miasta, są własnością prywatną, a domy najczęściej stoją bardzo blisko obecnej drogi. Należy również pamiętać o Alei Dębów i rosnących tam cennych okazach przyrodniczych. Poza tym:

Nie chcemy tam robić drogi krajowej – mówił Rafał Łysiak, naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta w Urzędzie Miasta Świnoujście. – Karsibór to ostoja przyrody, natury, ciszy. Wyspa, która rozwija się w kierunku turystyki. Obecnie na drogach krajowych stosowana jest szerokość 6 metrów, a drogi niższych klas buduje się jeszcze węższe. Chodzi o naturalne wymuszenie ograniczenia prędkości poruszających się tam pojazdów, spowolnienie ruchu. Wiadomo przecież, że nie wszyscy kierowcy przestrzegają znaków ograniczających prędkość. Tak się buduje nie tylko u nas kraju, ale w wielu krajach europejskich.

Architekci proponują bitumiczną nawierzchnię jezdni z elementami kostki brukowej. Ta ostatnia ma dodatkowo wpłynąć na spowolnienie ruchu pojazdów. Robert Mituta zaznaczył jednak, w przypadku obaw mieszkańców co do ewentualnego  odgłosu aut przejeżdżających po kostce, możliwa jest jej zamiana na inną nawierzchnię.

Jeśli natomiast chodzi o wytrzymałość, to tu znaczenie ma nośność drogi, a nie sam rodzaj nawierzchni – dodał.

Obecna również na spotkaniu prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Małgorzata Bogdał powiedziała, że przebudowa ulicy 1 Maja będzie połączona z położeniem rury kanalizacyjnej.

Trudno, byśmy budowali ulicę, a potem ją burzyli i kładki kanalizację – dodał Rafał Łysiak.

Przedstawiona koncepcja będzie jeszcze konsultowana z mieszkańcami Karsiboru. Swoją obecność na takim spotkaniu zapowiedział również mgr inż. Robert Mituta.

Jeżeli przyjmiemy ostateczną wersję koncepcję przebudowy, to jeszcze w tym roku zakończymy prace projektowe – powiedział Rafał Łysiak na zakończenie dzisiejszego spotkania w urzędzie. – A sama realizacja inwestycji rozpoczęłaby się w 2018 roku. 

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Czy naprawdę w tym kibucu nie ma nikogo, kto się na tym zna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.