Strona główna / Lokalne / Do terminalu trafiło już 2,5 mln metrów sześciennych LNG

Do terminalu trafiło już 2,5 mln metrów sześciennych LNG

W sumie do kraju – drogą morską – od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych LNG.

Tym samym, po regazyfikacji, czyli procesie polegającym na zmianie stanu skupienia surowca ze skroplonego na gazowy, łącznie do krajowego systemu przesyłowego trafiło 1,5 mld normalnych metrów sześciennych gazu.

– To jedna z lepszych właściwości LNG. W formie skroplonej jego objętość jest aż 600 razy mniejsza niż w stanie lotnym. To czyni go bardzo ekonomicznym w transporcie – wyjaśnia Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki GAZ-SYSTEM.

Statki, które dostarczają LNG, to Q-flexy. Gaz ziemny w formie skroplonej  trzymany jest w membranowych zbiornikach, wykorzystujących kadłub statku jako konstrukcję nośną. Statki mają 315 merów długości i 50 metrów szerokości. Dostarczają każdorazowo ponad  200 tys. metrów sześc. LNG.

Surowiec po regazyfikacji trafia do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 120 mln metrów sześciennych gazu. Po sprawdzeniu na stacji pomiarowej surowiec kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej GAZ-SYSTEM i dalej do klientów.

W terminalu odbywa się również załadunek LNG na cysterny drogowe. W zależności od zamówień, ze Świnoujścia wyjeżdża do kilkunastu autocystern każdego dnia.

Zobacz również

Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka już w najbliższą niedzielę!

„Nie możemy się doczekać na wspólną zabawę, która rozpocznie się o godzinie 13:00 w naszej Muszli Koncertowej. …

4 komentarze

 1. Od pierwszego kwietnia podrożał gaz.

 2. Dlaczego cena katarskiego gazu jest utajniona ?
  Czyżby Skarb Państwa jako właściciel polskiego biznesu gazowego
  nie chciał aby Suweren znał prawdę o politycznym charakterze inwestycji ?

  • No właśnie. W końcu chętnie Suweren by poznał ceny jakie Rząd Tuska na czele z Panem Aleksandrem Gradem „wynegocjował” z Katarem.

   • Rząd PO kupował katarski gaz po 620 $ za 1000m3 w czasach gdy Rosja nam sprzedawała swój gaz po mniej więcej 500 $. ( 2012 rok )
    Gdy władzę przejęło PiS cenę gazu z Kataru UTAJNIONO.
    Wiadomo jednak, że Rosja w 2016 roku oferowała Polsce gaz po 215 $ / 1000m3
    Niemcy kupują po 172 $ / 1000 m3
    Dlatego pytam – po ile kupujemy gaz z Kataru w 2017 roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.