Strona główna / Lokalne / Gavia poszukuje niebezpieczeństw. Do czego służy wojsku?

Gavia poszukuje niebezpieczeństw. Do czego służy wojsku?

Na wodach Zatoki Pomorskiej nurkowie – minerzy ze świnoujskiej flotylli szkolili się w wykrywaniu podwodnych niebezpieczeństw. Marynarze 12. Dywizjonu Trałowców (12.DTR) trenowali wykorzystując m.in. autonomiczny pojazd podwodny typu GAVIA.

Podczas pobytu marynarzy Grupy Nurków – Minerów 12.DTR na morzu główny nacisk szkolenia położono na doskonalenie pracy operatorów autonomicznego pojazdu podwodnego typu „Gavia”. Przeprowadzono m.in. kompletne czynności związane z poszukiwaniem i identyfikacją potencjalnych niebezpieczeństw zanurzonych w toni wodnej. W pierwszej kolejności operator pojazdu zaplanował mu „misje poszukiwawczą” na zadanym akwenie. Jej celem było poszukiwanie oraz ewentualna identyfikacja znalezionych obiektów. Do pamięci urządzenia wprowadzono dane w formie punktów trasy wyznaczających tory ruchu urządzenia. Dla każdego z zaprogramowanych torów ustalono dodatkowe dane związane np. z prędkością pojazdu czy jego zanurzeniem. Po wprowadzeniu dokładnych parametrów pracy, pojazd automatycznie przeszukał dno zadanego akwenu morskiego. W trakcie zaplanowanej działalności pojazd pokonał dystans około 10 kilometrów przeszukując obszar ok. 4 kilometrów kwadratowych. Wszystko to w czasie zaledwie 2 godzin. Po odczytaniu danych zarejestrowanych przez „Gavię” operator systemu zaznaczył uznane przez system jako konieczne do sprawdzenia obiekty na mapie. Kolejnym etapem szkolenia było fizyczne oznaczenie pozycji, a następnie weryfikacja potencjalnie niebezpiecznych znalezisk przez nurków minerów.

Autonomiczny pojazd podwodny jest operacyjnie wykorzystywany dla potrzeb wojny minowej przez siły morskie NATO. System przystosowany jest do ochrony portów i szybkiego rozpoznania warunków hydrologicznych dla potrzeb wojny minowej. „Gavia” wyposażona jest w urządzenia umożliwiające m. in. wykrywanie i identyfikację min i innych małych obiektów oraz rejestrację prędkości dźwięku w wodzie morskiej.

Zobacz również

13-letniego Kuby poszukiwało 32 strażaków

W poniedziałek 23 maja 2022 r. strażacy wsparli swoimi siłami akcję poszukiwawczą 13-letniego chłopca ze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.