Strona główna / Lokalne / Reforma oświaty Świnoujściu. Kierowano się dobrem uczniów

Reforma oświaty Świnoujściu. Kierowano się dobrem uczniów

Dziś w Gimnazjum Publicznym Nr 2 Prezydent Janusz Żmurkiewicz spotkał się członkami,  kierowanego  przez Zastępcę Prezydenta Pawła Sujkę, zespołu konsultacyjnego do spraw reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych na terenie Gminy Miasto Świnoujście.

Rada Miasta, bez głosów przeciwnych, przyjęła podczas ostatniej  sesji uchwały w  sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.

W skład zespołu, oprócz Zastępcy Prezydenta, Naczelnika i pracowników Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, weszli dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów, przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących w świnoujskiej oświacie, a także wszystkich klubów radnych Rady Miasta Świnoujście: Waldemar Buczyński, Andrzej Mrozek, Andrzej Staszyński, Kamil Janta – Lipiński oraz Zdzisław Merchelski. Na spotkania byli także zapraszani,
w miarę potrzeb, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.

Uznając zasadę, że adresatami sieci szkół są przede wszystkim uczniowie szkół i ich rodzice, którzy powinni mieć możliwość zapoznania się z pełną informacją o sieci szkół, modyfikowanej z związku ze zmianą ustroju szkolnego, członkowie zespołu odbyli, w przeciągu dwóch miesięcy od dnia podpisania ustawy o reformie oświaty przez Prezydenta RP, około 20  spotkań informacyjno – konsultacyjnych z rodzicami i nauczycielami, na których informowano o proponowanych zmianach i konsultowano je ze zgromadzonym gremium. Część uwag wniesionych przez rodziców, a także nauczycieli uwzględniono w ostatecznym projekcie sieci szkół.

Przy projektowaniu sieci szkół podstawowych kierowaliśmy się przede wszystkim dobrem uczniów, względami demograficznymi, bezpieczeństwa uczniów, a także obecną bazą lokalową dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych i gimnazjów –  poinformował Zastępca Prezydenta Paweł Sujka.- Jednym z wniosków zespołu było także wprowadzenie możliwości bezpłatnego korzystania przez świnoujską młodzież z komunikacji miejskiej.

Uczestnicy spotkania zostali uhonorowani przez Prezydenta Miasta okolicznościowymi pismami gratulacyjnymi.

Jestem Państwu ogromnie wdzięczny i nie mam słów uznania dla Waszej ogromnej pracy ,a także trudu  jaki włożyliście ,w tak krótkim przecież okresie, w przygotowanie świnoujskiego systemu oświaty do warunków, jakie niesie za sobą wdrożenie rządowej reformy oświaty – mówił Prezydent Janusz Żmurkiewicz– To dzięki Wam udało się dokonać tego, czego zazdroszczą nam mieszkańcy innych gmin: braku likwidacji etatów, wykorzystanie wszystkich placówek oświatowych, braku dwuzmianowości w nauczaniu.

Podziękowania członkom zespołu w imieniu Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy –za modelową, jak to określiła pracę i jej efekty –  przekazał radny Andrzej Mrozek.

Tekst/fot BIK

 

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

2 komentarze

  1. taka oświata a co z uczniami SMS

  2. Jak tak mają wyglądać konsultacje jak w przypadku ustalania sieci szkół w naszym mieście, to nie organizujmy ich wcale. Amatorszczyzna i brak elementarnej wiedzy nt. oświaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.