Strona główna / Lokalne / Rozmowa z Markiem Trojnarem z Biura Strategii i Rozwoju Portów

Rozmowa z Markiem Trojnarem z Biura Strategii i Rozwoju Portów

Czym zajmuje się Pan w porcie Szczecin i Świnoujście?

W Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. kieruję pracą Biura Strategii i Rozwoju Portów. W marcu 1979 roku, po ukończeniu Politechniki Szczecińskiej, rozpocząłem pracę w Zespole Portowym Szczecin-Świnoujście. Po 10 latach zdobywania doświadczeń,  rozpocząłem pracę jako kierownik Działu Postępu i Programowania. Od tego czasu zająłem się przygotowywaniem strategii rozwoju                                   i wieloletnich programów rozwoju oraz przygotowywaniem konkretnych inwestycji. Tak więc, brałem udział w przygotowaniu wszystkich inwestycji  istotnych dla portów w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu ostatnich 30 lat. Od roku 2004, dodatkowo,  kieruję przygotowaniem wniosków o dofinansowanie i studiów wykonalności dla inwestycji infrastrukturalnych,  dofinansowywanych z funduszy strukturalnych UE.

W telegraficznym skrócie, jakie inwestycje czekają port w najbliższych kilku latach?

W najbliższych latach będziemy realizować inwestycje, które pozwolą nam na zachowanie konkurencyjności naszych potów. Oprócz inwestycji w samych portach, szczególne znaczenie będzie miała poprawa dostępu do nich od strony morza i lądu. Modernizacja i pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m spowoduje przystosowanie istniejących i budowę nowych nabrzeży w rejonie przeładunków drobnicowych oraz rejonie przeładunków masowych szczecińskiego portu, a także, poważną przebudowę Kanału Dębickiego oraz Basenu Kaszubskiego. Wszystko po to,  aby maksymalnie  wykorzystać  atuty pogłębionego toru. Bardzo ważne inwestycje czekają port w Świnoujściu: przystosowanie infrastruktury Terminala Promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego, budowa nowego stanowiska w porcie zewnętrznym do reeksportu LNG i obsługi bunkierek LNG, a w nieco dalszej perspektywie, rozbudowa portu zewnętrznego i budowa terminalu kontenerowego typu habowego, dalsza rozbudowa terminalu promowego, w tym budowa dwóch nowych stanowisk promowych.

Jak bardzo działalność portu wpływa na życie mieszkańców?

Przedstawione wyżej inwestycje, a w szczególności terminal kontenerowy, spowodują istotny wzrost zatrudnienia u operatorów portowych, obejmujący w sumie kilkaset nowych miejsc pracy i co ważne, w większości dla pracowników ze średnim i wyższym wykształceniem. Dodatkowo, powstanie wiele miejsc pracy związanych z obsługą lądowych środków transportu oraz bezpośrednim otoczeniem portu: zaopatrzenie, spedycja i cały wachlarz usług logistycznych. Podatki odprowadzane do gmin oraz godziwe zarobki pracowników muszą wpłynąć na ożywienie gospodarcze i poziom życia społeczności lokalnej.

Czy Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście planuje zaangażować się w pogłębienie Odry?

Porty w Szczecinie i Świnoujściu są żywo zainteresowane modernizacją Odrzańskiej Drogi Wodnej, gdyż żegluga śródlądowa stanowi  dzisiaj margines w strukturze gałęziowej transportu obsługującego zaplecze naszych portów. Na przykładzie portów Europy Zachodniej (Niemcy, Belgia, Holandia i Francja )widać jak dobrze rozwinięty i funkcjonujący układ żeglugi śródlądowej wpływa na obroty portów morskich w tych państwach. Dodatkowo, modernizacja Odry jest warunkiem koniecznym budowy połączenia Odra-Dunaj. Porty nasze nie będą uczestniczyć w fizycznym wykonywaniu prac przy modernizacji rzeki, natomiast zapewnią sprawną i szybką obsługę jednostek żeglugi śródlądowej.

Gdzie Pan zazwyczaj wypoczywa?

Cały swój wolny czas spędzam nad wodą, gdzie korzystam ze sprzętu motorowodnego. W ubiegłym sezonie przepłynąłem ponad 1500 kilometrów po Odrze i Zalewie Szczecińskim. Ponieważ nie przepadam za górami, urlopy spędzam nad morzem, tak w kraju, jak i poza jego granicami. Jeśli w Polsce, to w Świnoujściu lub Międzyzdrojach. Jeśli w cieplejszych krajach, to zawsze patrzę z podziwem, jak na południu Europy, pogodzono działalność turystyczną z działalnością portową. Nikomu z wypoczywających na plaży w Walencji, Barcelonie, Palmie czy Port de Alcudia nie przeszkadzają widoczne w oddali dźwigi portowe. Nawet przeciwnie, wiele obiektów portowych stanowi atrakcję turystyczną.

 

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.