Strona główna / Lokalne / Świnoujscy policjanci ramię w ramię z rowerzystami

Świnoujscy policjanci ramię w ramię z rowerzystami

„Świnoujście na rowery”- pod takim hasłem odbyła się w minioną sobotę Masa Krytyczna w Świnoujściu. Akcja inicjowana przez Klub Sportowy „Uznam”, do której włączyli się także świnoujscy policjanci, miała na celu propagowanie jazdy na rowerze, jako alternatywy dla poruszania się samochodem oraz zwrócenie uwagi na rowerzystów, będących równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. 

W minioną sobotę kilkusetosobowa grupa cyklistów wyruszyła spod Urzędu Miasta przy Placu Mickiewicza, a następnie przejechała głównymi ulicami miasta. Przejazd zakończył się na Placu Wolności, a całą trasę przejazdu rowerzystów zabezpieczali policjanci Ruchu Drogowego świnoujskiej komendy. Wszyscy uczestnicy imprezy rowerowej zaopatrzeni zostali przez organizatorów w żółte koszulki. Masa Krytyczna pod hasłem „Świnoujście na rowery”, mająca na celu zwrócenie uwagi na rowerzystów jako równoprawnych uczestników ruchu drogowego, polegała na przejeździe jak najliczniejszej, zorganizowanej grupy rowerzystów przez miasto wyznaczoną trasą.

Do rowerowej akcji przyłączyli się także inni policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, którzy na mecie przejazdu, tj. przy muszli koncertowej na promenadzie miejskiej zorganizowali akcję znakowania rowerów pod hasłem „Nie daj szansy złodziejowi-oznakuj swój rower!”. Podczas akcji funkcjonariusze uświadamiali mieszkańców miasta, że oznakowanie roweru daje możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych. Zainteresowanie tą formą zabezpieczenia jednośladów było bardzo duże – oznakowano blisko 30 rowerów.

Oprócz znakowania rowerów policjanci prowadzili akcję profilaktyczną, rozdając odwiedzającym stoisko Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu książeczki profilaktyczne pt: „Poradnik rowerzysty” wydane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zawierające m.in. zasady bezpiecznej jazdy na rowerze i uczestnictwa w ruchu drogowym „w pigułce”, omówienie znaków drogowych ważnych dla niechronionych uczestników ruchu drogowego czy informacje o właściwym wyposażeniu roweru. Mundurowi rozdawali także ulotki informujące o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o szybkim kontakcie z dzielnicowym poprzez aplikację „Moja komenda”.
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.