Strona główna / Kultura / Joanna Bator laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej 2017 za całokształt twórczości

Joanna Bator laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej 2017 za całokształt twórczości

Joanna Bator zaliczana jest do najważniejszych literackich głosów Europy. Urodzona w 1968 roku w Wałbrzychu, otrzyma Uznamską Nagrodę Literacką 2017 za swój wyjątkowy dorobek literacki. Jury w składzie dr Andreas Kossert, dr mult. Manfred Osten i Laura Karasek uznało ją za „mistrzynię literackiej archeologii“ oraz „wspaniałą obserwatorkę relacji społecznych“. W jej prozie, która zyskała międzynarodowe uznanie, a w szczególności w powieści „Ciemno, prawie noc” (2012, po niemiecku wydana w roku 2016) autorka pokazuje „coraz większą niemożność porozumienia się (…) między przegranymi, a zwycięzcami, między prowincją, a wielkim miastem”. Jej analizy społeczeństwa pokazują „jak populizm i słowne podżeganie mogą zmienić się w przemoc fizyczną, (…) oraz (…) jak szybko plotki i uprzedzenia mogą stać się czystą nienawiścią”. Tematy podejmowane przez Joannę Bator są „niepokojąco uniwersalne i jako takie stają się ważnym apelem o czujność, o otwarte społeczeństwo obywatelskie i tolerancję”. Uznamska Nagroda Literacka jest dotowana kwotą 5000 euro i wiąże się z miesięcznym pobytem studyjnym na wyspie Uznam. Skierowana jest do autorów i autorek, którzy w sposób wybitny przyczynili się do kształtowania dialogu europejskiego. Nagroda ufundowana została przez SEETELHOTELS oraz Uznamskie Dni Literatury. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 12:00 w hotelu SEETELHOTEL Ahlbecker Hof w kurorcie nadmorskim Ahlbeck w obecności członków jury. Po wręczeniu nagrody, nagrodzona autorka będzie czytać fragmenty „Ciemno, prawie noc”.

Joanna Bator: bezgraniczna, kosmopolityczna kreatywność

„Długo zanim przeczytałam słowa Georga Simmela, że człowiek rodzi się po to, aby pokonywać granice, śniłam o tym, aby tak właśnie żyć“, mówi o sobie Joanna Bator. Wcześnie opuściła swoją polską ojczyznę, aby poznawać i uczyć się rozumieć inne kultury i innych ludzi. Joanna Bator jest doktorem kulturoznawstwa i filozofką, spędziła wiele lat w USA i, przede wszystkim, w Japonii, gdzie długo prowadziła badania. Swoje Informacja prasowa doświadczenia publikowała w formie różnych esejów naukowych,, a także w czasopismach Tygodnik Powszechny, National Geographic i Voyage. Podążając za potrzebą „perfekcji“ i „harmonii“ szybko okazało się, że język naukowy jej nie wystarcza, jak mówi dzisiaj patrząc wstecz. Od 2011 roku koncentruje się więc w całości na pisarstwie literackim. Od 2005 roku otrzymała wiele nagród. Duży sukces przyniosło jej niemieckie tłumaczenie opublikowanej po polsku w roku 2011 powieści „Czarodziejska góra“. Kontynuacją tej powieści jest wydana w 2013 roku powieść „Chmurdalia”. Obydwie opowiadają o losach Dominiki, upartej dziewczynki o dużym talencie matematycznym, która dorastając mieszkała w bloku w górniczym mieście Wałbrzych, w którym urodziła się też autorka, a potem mieszkała w Nowym Jorku, Londynie i Grecji. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator otrzymała NIKE, najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. W semestrze jesiennym była wykładowczynią wizytującą (Friedrich Dürrenmatt Gastprofessur) na uniwersytecie w Bern. „W moich historiach wciąż przekraczana jest granica między tym, co realne, a wyobraźnią, między kobietą i mężczyzną, człowiekiem i zwierzęciem, światłem i ciemnością, a także między Polakami i Niemcami. Uznamska Nagroda Literacka jest dla mnie dowodem na to, że moje próby pokonywania granic, kreowania zrozumienia i komunikacji się powiodły”, mówi Joanna Bator.

Uznamskie Dni Literatury 2017 pod hasłem TOŻSAMOŚĆ

Tematem przewodnim 9. Uznamskich Dni Literatury odbywających się na wyspie Uznam, którą dzielą między sobą Niemcy i Polacy, będzie aktualna dyskusja o tożsamości, jej rożnych aspektach, począwszy od pochodzenia, języka aż po seksualność. Między 26-29 kwietnia w nadmorskiej atmosferze trzech cesarskich kurortów spotkają się wybitni uznani na arenie międzynarodowej pisarze, jak Martin Walser, Donna Leon, czy Alfred Grosser. Wręczenie Uznamskiej Nagrody Literackiej jest co roku jednym z najważniejszych wydarzeń Dni Literatury. Celem Uznamskich Dni Literatury jest rozumienie historii i teraźniejszości Europy poprzez literaturę, odkrywanie nieznanych perspektyw oraz pokonywanie stereotypów. Od 2009 roku są one motywacją dla renomowanych autorów, takich jak Martin Walser, Hans MagnusEnzensberger, Christoph Hein, Martin Pollack, Hellmuth Karasek (†), Andreas Kossert, Stefan Chwin, Arno Surminski czy Marek Krajewski do odwiedzenia słonecznej wyspy Uznam – miejsca cenionego już przez Theodora Fontane, Maxima Gorki i Thomasa Manna. Więcej informacji o biletach można znaleźć na www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich punktach informacji turystycznej na wyspie Uznam, lub dzwoniąc pod numer 038378-34647.

Zobacz również

Terminal Promowy Świnoujście jest naszym „oczkiem w głowie”

W portach Szczecin-Świnoujście w 2021 roku spółki przeładunkowe obsłużyły 33,2 mln ton ładunków osiągając tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.