Strona główna / Lokalne / Weźmie udział w najtrudniejszych regatach dla żeglarzy amatorów
Foto: www.facebook.com/mojalatarnia

Weźmie udział w najtrudniejszych regatach dla żeglarzy amatorów

W pierwszy maja opolski żeglarz Andrzej Kopytko, w drodze na legendarne regaty samotnych żeglarzy przez Atlantyk – OSTAR, odwiedził Świnoujście.

OSTAR to regaty przez Północny Atlantyk, z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA, które powstały z zakładu o pół korony pomiędzy dwoma żeglarzami z Wielkiej Brytanii. Najtrudniejsze regaty dla żeglarzy amatorów. Najtrudniejsze, bo prowadzą trasą na Północnym Atlantyku dokładnie pod prąd przechodzących z Ameryki do Europy niżów. W latach 70-tych udział w nich brali Polacy: „Kuba” Jaworski, Krzysztof Baranowski, Teresa Remiszewska i Zbigniew Puchalski.

Andrzej Kopytko jest opolaninem, pracownikiem tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego i członkiem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Miasto Opole wspiera jego udział w regatach. Tuż przed wypłynięciem na start jacht otrzymał nazwę „Opole”, a matką chrzestną została harcmistrz Maria Markuszewska, od 55 lat prowadząca wodną drużynę harcerską w Opolu. Wsparcie udzielone żeglarzowi przez to miasto wplecione jest w obchody jego 800-lecia.

Andrzej Kopytko 30 kwietnia wraz załogą wypłynął z Trójmiasta na start do Plymouth. Zakończył w ten sposób trzyletni okres intensywnych przygotowań do startu w regatach i nadszedł czas realizacji założonego celu.

Żeglarz zakłada, że będzie potrzebował 28 dni na przepłynięcie Atlantyku. Z powodu wyjątkowo dużej ilości gór lodowych spływających w tym roku z Morza Labradorskiego w Świnoujściu konsultował się z innym żeglarzem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej, wybitnym specjalistą w dziedzinie meteorologii żeglarskiej, mieszkańcem naszego miasta, Kazimierzem Sawczukiem.

Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.