Strona główna / Lokalne / Weźmie udział w najtrudniejszych regatach dla żeglarzy amatorów
Foto: www.facebook.com/mojalatarnia

Weźmie udział w najtrudniejszych regatach dla żeglarzy amatorów

W pierwszy maja opolski żeglarz Andrzej Kopytko, w drodze na legendarne regaty samotnych żeglarzy przez Atlantyk – OSTAR, odwiedził Świnoujście.

OSTAR to regaty przez Północny Atlantyk, z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA, które powstały z zakładu o pół korony pomiędzy dwoma żeglarzami z Wielkiej Brytanii. Najtrudniejsze regaty dla żeglarzy amatorów. Najtrudniejsze, bo prowadzą trasą na Północnym Atlantyku dokładnie pod prąd przechodzących z Ameryki do Europy niżów. W latach 70-tych udział w nich brali Polacy: „Kuba” Jaworski, Krzysztof Baranowski, Teresa Remiszewska i Zbigniew Puchalski.

Andrzej Kopytko jest opolaninem, pracownikiem tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego i członkiem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Miasto Opole wspiera jego udział w regatach. Tuż przed wypłynięciem na start jacht otrzymał nazwę „Opole”, a matką chrzestną została harcmistrz Maria Markuszewska, od 55 lat prowadząca wodną drużynę harcerską w Opolu. Wsparcie udzielone żeglarzowi przez to miasto wplecione jest w obchody jego 800-lecia.

Andrzej Kopytko 30 kwietnia wraz załogą wypłynął z Trójmiasta na start do Plymouth. Zakończył w ten sposób trzyletni okres intensywnych przygotowań do startu w regatach i nadszedł czas realizacji założonego celu.

Żeglarz zakłada, że będzie potrzebował 28 dni na przepłynięcie Atlantyku. Z powodu wyjątkowo dużej ilości gór lodowych spływających w tym roku z Morza Labradorskiego w Świnoujściu konsultował się z innym żeglarzem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej, wybitnym specjalistą w dziedzinie meteorologii żeglarskiej, mieszkańcem naszego miasta, Kazimierzem Sawczukiem.

Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej

Zobacz również

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.