Strona główna / Lokalne / Świnoujski ZHR na podium

Świnoujski ZHR na podium

27 Świnoujska Drużyna Harcerek “Rzepichy” im. Mieszka I z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego zajęła I miejsce na Koszalińskich Harcach ZHR.

Koszalińskie Harce – Pod takim hasłem zakończyło się 3 maja zgrupowanie harcerzy i harcerek ZHR zorganizowane przez dwie koszalińskie środowisko ZHR.

Zgrupowanie trwało od soboty 29 kwietnia do 3 maja. Wzięło w nim udział ponad 200 harcerzy z Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, Polic, Szczecina, Świebodzina i Świnoujścia, czyli z Okręgu Północno-Zachodniego ZHR.

Koszalińscy harcerze przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z regionu mnóstwo atrakcji.

W sobotę 29 kwietnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w grze miejskiej. – Przygotowaliśmy ją nietypowo. Chcieliśmy, aby nasi koledzy i koleżanki poznali Koszalin nie od strony historycznej, ale ekonomicznej – wyjaśnia pwd. Filip Gonciarek organizator

Harcerze w ramach gry zwiedzili różne zakłady pracy. Byli m.in. w Lodziarni “Petrykowska”, zapoznając się z tajnikami cukiernictwa. W firmie “Windhunter” dowiedzieli się, jak powstają i do czego służą turbiny wiatrowe obecne od jakiegoś czasu w pomorskim krajobrazie. Na Politechnice Koszalińskiej wzięli udział w wykładach z mechatroniki, a także poznawali tajemnice działania kamer termowizyjnych czy zasady fotowoltaiki.

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych mogli obejrzeć wiele maszyn bojowych, a także przymierzyć się do strzału z naramiennej wyrzutni rakietowej. Byli też w koszalińskim Muzeum Wody, gdzie dowiedzieli się, jak buduje się studnie, oraz o tym, jak szanować wodę. W koszalińskim “Elektroniku” starali się zrozumieć różnicę między elektryką a elektroniką.

W sobotni wieczór, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 11, harcerze wzięli udział w specjalnym jarmarku. Każda drużyna przygotowała stoisko z różnymi produktami, które w jakiś sposób miały nawiązywać do charakteru drużyny. Formuła ekspozycji przybierała różne formy. Niektórzy poszli bardziej w konwencję żartu, inni przygotowali zrobione przez siebie przedmioty, np. ręcznie wyrabianą biżuterię.

Starsi harcerze oceniali stoiska, przydzielając im specjalnie wybite na tę okazję miedziane monety.

W niedzielę 30 kwietnia uczestnicy zgrupowania wzięli udział w grze terenowej w lasach Góry Chełmskiej. Poznawali m.in. tajniki zapomnianych zawodów, takich jak m.in. garncarz, młynarz czy szwacz. Wcześniej, uczestniczyli we Mszy św., której przy sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej przewodniczył dla nich bp senior Tadeusz Werno.

W poniedziałek 1 maja w ramach zgrupowania odbył się rajd pieszy. Harcerki udały się do Manowa, a harcerze do Rosnowa. Również tam organizatorzy z Koszalina zadbali o bogatą ofertę zajęć.

Ostatnią atrakcję zgrupowania był powrót z Manowa i Rosnowa do Koszalina na pokładzie zabytkowej kolejki wąskotorowej.

Zobacz również

Ruszyły zapisy na Maraton Świnoujście Wolgast

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” jako współorganizator 42 Międzynarodowego Maratonu Świnoujście – Wolgast, 31 Półmaratonu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.