Połącz się z nami

Lokalne

Decyzja Kaczyńskiego. Żmurkiewicz będzie walczył o głosy z Agatowską

Opublikowano

w dniu

Prawo i Sprawiedliwość ma plan wprowadzenia dwukadencyjności w piastowaniu urzędu przez burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Z pomysłu się nie wycofuje, lecz jak zapowiedział szef partii Jarosław Kaczyński, prawo nie będzie działać wstecz i osoby piastujące urzędy, będą mogły kandydować w wyborach samorządowych w 2018 roku.

– Podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Prawo i Sprawiedliwość zamierza wygrać wybory w regionach, w których do tej pory przegrywało. Kaczyński dodał, że uruchomiony został mechanizm mający na celu przygotowanie do wyborów samorządowych.

– W skali całego kraju powołani zostali pełnomocnicy i zespoły merytoryczne. Spotkaliśmy się dzisiaj z Pełnomocnikami Okręgowymi i Regionalnymi Partii ds. Kampanii Samorządowej – oznajmił.

W Świnoujściu do tej pory zamiar starania się o fotel prezydenta miasta potwierdziły dwie osoby: dotychczasowy prezydent Janusz Żmurkiewicz, a także Joanna Agatowska.

Czytaj dalej
36 komentarzy

1 Komentarz

 1. ZNIESMACZONY temu

  27 maja 2017 na 21:27

  Z tego co czytam i słyszę , to niestety, p.Agatowska robiąc szum wokół swojej osoby próbuje wzbudzić empatię mieszkańców by na nią głosowali. A to jest tylko osoba polityczna i to ją interesuje a nie rządzenie – bo tego nie potrafi – i tworzenie właściwe rozwoju miasta. Rządziła , i co ?! Ano nic !!! Bycie wice też zobowiązywało do konkretnych działań , ale , jak Żmurkiewicz nie zarządził to Pani nie potrafiła – a co potrafiła ? – spieprzyć to co zaczynała.
  taka jest prawda !!. Po co to pcha się do rządzenia ? – po kasę i pomścić co niektórych !! Komuszki tak mają – byle było ich na wierzchu . NIC Z TEGO !!!

 2. gość temu

  18 maja 2017 na 16:58

  Jest kilku kandydatów na prezydenta, którzy byliby lepsi od byłej przewodniczącej RM. Przez cały okres bycia w polityce i przy władzy nie potrafiła udowodnić, że jest właściwą osobą która mogłaby zastąpić obecnego prezydenta. Uważam, że wręcz przeciwnie. Pokazała, że jest osobą nie merytoryczną i zupełnie nie kompetentną, która umie tylko ładnie opowiadać i promować się przy każdej okazji, ale nie koniecznie pracować. Poza tym będąc zatrudniona w OSiR jako specjalista także nie potrafi zarządzać i pokazać jaka to jest operatywna ( totalny nieład na plaży, brak promocji i właściwego wykorzystania obiektów podległych jak: marina czy stadion). Pełniąc w międzyczasie funkcję wiceprezydenta, której OSiR podlegał przyznawała nagrody swojemu dyrektorowi (coś tu chyba nie tak). Słychać nawet o utworzeniu „gabinetu cieni” w UM jeśli zostałaby wybrana na prezydenta, więc zwolennicy (także nie merytoryczni) czepiają się wszystkiego i wszystkich, których nie potrafią zrozumieć. Dlatego tej pani stanowcze NIE jako kandydatce na prezydenta.

  • Waldi temu

   18 maja 2017 na 22:16

   To OSiR nie ma dyrektora który odpowiada za właściwe wykorzystanie swoich obiektów, tylko ma odpowiadać za to pani Agatowska zwykły pracownik? A nagrody dyrektorom i naczelnikom w mieście to z tego co wiadomo przyznaje prezydent miasta i to podobno niemałe, szczególnie swoim mało pracowitym zastępcą.

  • byla urzedniczka temu

   18 maja 2017 na 22:43

   Proszę pani każdy „gabinet cieni” bedzie lepszy niż pani i pani koledzy bo to wy jesteście największym problemem Swinoujscia. Tyle lat na najwyższych stanowiskach a jedyne co robicie dobrze to przyznajecie sobie duże nagrody a innych macie za nic. Ludzie mają was dość i jeśli pojawi się jakiś nowy kandydat to wiele osób z mojego otoczenia na pewno da mu albo jej szanse.

 3. koniec SLD i J. Agatowskiej jest piękny temu

  16 maja 2017 na 18:54

  Mając do wyboru J.Agatowską i J. Żmurkiewicza z dwojga złego wolę obecnego prezydenta, który zna się trochę na rzeczy. Pani Agatowska niech przestanie jątrzyć i pisać pozytywne komentarze na swój temat. OSIR, SZPITAL, do tej pory borykają się z problemami z jakimi zostawiła je p. Agatowska będąc z-ca Prezydenta

  • Marynarz temu

   17 maja 2017 na 09:48

   A z jakimi to problemami boryka się szpital i osir innymi niż wszystkie inne firmy w mieście czy w urzedzie miasta? Co za bzdury próbujesz człowieku przykleić do pani Joanny? Przecież to Zmurkiewicz rządzi Świnoujście od kilkunastu lat i w tym mieście nic nie dzieje się bez jego wiedzy i zgody, wszyscy o tym wiedzą. Ja z dwoja złego wybiorę jednak panią Joannę bo że strony Zmurkiewicza niczego nowego już się spodziewać nie można a to miasto nie wykorzystuje swoich możliwości od dawna. To że są remontowane ulice nic nie znaczy, to obowiązek tej władzy. Ze sprzedają działki miasta na których bogaca się tylko obcy a mieszkańcy nic z tego nie mają. Zmurkiewicz skapitalizowal całe miasto i chce dalej to robić kosztem mieszkańców! Dlatego on nie. I takie samo zdanie mają moi znajomi. Ciekawi jesteśmy kto jeszcze się zdecyduje na start, ale Zmurkiewicz już nie przystaje do dzisiejszych czasow.

 4. czytelnik temu

  16 maja 2017 na 09:22

  Stawiam na Agatowską Mój głos ma.

  • Rydzyk temu

   16 maja 2017 na 19:46

   Wszyscy na Pani Agatowska
   Temu dwulicowym zmurkiewicz
   Dziękujemy niech wyjedzie ze
   Świnoujścia Judasz za kacze srebniki
   Się sprzedał wstyd

 5. Ania temu

  16 maja 2017 na 08:12

  Zdecydowanie Pani Joanna – ona miała odwagę postawić się tym układom betonowym w Świnoujściu. W tym mieście nic dla nas mieszkańców nie było robione. Wszystko pod turystów – betonowe kloce, wycinki drzew na potęgę. Mam dość. Układ POPiSowa Gupa Morska pokazała również, że nie obchodzą ich ludzie – wpływ takich inwestycji jak port kontenerowy na nasze miasto (bo to, że marne z tego podatki dla miasta będą to już wyraźnie powiedziano). Zawsze i wszędzie będę przypominać sławetne głosowanie tych ludzi przeciwko uchwale z żądaniami analiz wpływu tej inwestycji. Nie wspominając również faktu jak Platforma zniszczyła np. stocznię.

  • AGENDA22 temu

   16 maja 2017 na 08:57

   Szanowna Pani Aniu – Osobo wielkiego umysłu – Pani Agatowska nie wypłynie na temacie terminala kontenerowego Ponieważ jest tak, że musiała by ogłosić w tym samym dniu niepodległość Świnoujścia od Polski.
   A to z tego powodu że droga Paniusiu terminal będzie pracował CAŁY ROK, a nie tylko jak przyjadą kuracjusze na 2 miesiące. A powiem ci w zaufaniu ile jest warty towar w kontenerach jest to często wartość powyżej 100tys. dolarów. Od tej wartości POLSKA ( mówi to słowo coś ) pobiera cło i podatki. Są pokaźne sumy. To jednocześnie wcale nie znaczy że jestem za panem Januszem.

   • Anonim temu

    16 maja 2017 na 11:21

    Kuracjusze na 2 miesiące? Radziłbym przeczytać czym jest uzdrowisko i popytać hotele o liczbe zajętych pokoi poza sezonem. Świnoujście nie jest jak Międzyzdroje czy Dziwnow. Turystyka przenosi się na pozostałe miesiące. „Paniusia” ??? Widac poziomdyskusji zwolenników terminala i obecnego prezydenta

   • przedsiębiorca temu

    16 maja 2017 na 11:27

    Sezon w Świoujściu nie trwa dwóch miesięcy. Trwa cały rok. Te stwierdzenia „kuracjusze na dwa miesiące” to może pasują do realiów z lat 90. Od tego czasu sporo się zmieniło drogi panie. Czas wyjść na ulice i rozejrzeć się.

  • Anonim temu

   16 maja 2017 na 19:08

   I właśnie Ci radni, którzy nie sprzeciwiają się terminalowi kontenerowemu mają mój głos. I właśnie dlatego, że Pani Agatowska jest przeciw ja na Nią nie zagłosuję.

 6. Kot temu

  16 maja 2017 na 07:50

  Mam nadzieję, że artykuł jak i komentarze czytają rozsadni ludzie i widzą różnice pomiedzy Pania Agatowska a Panem Zmurkiewiczem. Ja z narzeczoną zagłosujemy na Pania Asie z czystego powodu. Liczy się uczciwość, a nie pazernosc. 15 lat rządów Pana Janusza i co mamy? Ładne chodniki i przejście na plażę? Mieszkańcy nic nie mają. Korupcja rozlewa się na kilometry. Inwestorzy nie płacą podatków, a my tylko patrzymy na to. Mam nadzieje, ze Pani Agatowska zrobi porządek

 7. Krzysztof temu

  16 maja 2017 na 07:05

  Tylko Agatowska!

 8. lukaszewicz temu

  16 maja 2017 na 06:53

  Pan Zmurkiewicz musi zostać jeszcze wiele drzew jest w Swinoujściu do wycięcia

 9. Mrówka temu

  15 maja 2017 na 21:42

  Stanowczo aktualny Prezydent jest najwłaściwszym kandydatem na to stanowisko! Pani Agatowskiej już podziękujemy. Miała swoją szansę na karierę polityczną i klops!

  • Anonim temu

   16 maja 2017 na 07:45

   Niestety Pani Agatowska takiej szansy nie miała i warto jej takową dać! Mój głos leci do Pani Joanny

  • ∜∞ⁿ temu

   16 maja 2017 na 19:58

   Kiedy Pani Agatowska miała jakąkolwiek szansę, bo Dżony Guma, tych szans miał „w latach 1984–1989 oraz ponownie od 2002 i zdegradowane miasto poszło na dno.

 10. Anonim temu

  15 maja 2017 na 21:38

  Każdy tylko nie Pani Agatowska. Pretensjonalne podejście tej Pani do każdej sprawy pociągnie nasze miasto na dno.

  • Kot temu

   16 maja 2017 na 07:52

   Komentarz pisał chyba jakiś radny lub Pani prezes szpitala. Pretensjonalne podejście to Aśka ma tylko do was – wy wiecie za co. Buta i arogancja

   • tomek temu

    16 maja 2017 na 11:30

    Dokładnie Kot. A swoją drogą – ta Nowoczesna to jeszcze dycha? Postawiliście na złego konia, bo Maderą Petru dokonał samozaorania. Ale spokojnie. Na pewno znajdziecie jakieś miejsce w świnoujskim PO-PiSie. :))))

    • ∜∞ⁿ temu

     16 maja 2017 na 19:37

     Właśnie, jeżeli chodzi o nowotwór ❪.Nowoczesną❫, to co tam słychać u ❝lidera❞ Petru?
     Jakoś cicho się u tego wypasa zrobiło.
     ᆢP.S. Słyszałem, że Ryszard się rozwodzi i chajta się z Kijowskim.
     ⎝ᅳKtoś coś wie więcej na ten temat⁇⎠

   • Anonim temu

    16 maja 2017 na 19:07

    Rozczaruje Cię. Jestem zwykłym mieszkańcem, który interesuje się tym, co się dzieje w naszym mieście. Nie rozumiem, dlaczego to, że mam własne zdanie w tej kwestii nazywasz butą i arogancją. Typowo komunistyczne podejście – na szczęście mamy demokrację. Pozdrawiam i do zobaczenia przy urnie.

  • ∜∞ⁿ temu

   16 maja 2017 na 19:50

   To miasto już jest na dnie

 11. ∜∞ temu

  15 maja 2017 na 20:22

  Betoniarz, do domu i nie zapomnij obywatelu o Pani Barbarze.

  Panu już dziękujemy, nie chcemy, żeby jakiś imigrant ekonomiczny sprzedawał i niszczył nasze miasto.
  Nie jesteś Pan niezastąpiony.
  Koniec układzików, kolesiostwa i pasożytowaniu na społeczeństwie . . .

 12. Piotr temu

  15 maja 2017 na 20:04

  Agatowska juz pokazała jak rządziła miedzy innymi w szpitalu i osirze. Dzięki ale wole obecnego prezydeta.

  • Karolina Cz. temu

   15 maja 2017 na 21:02

   Pani Agatowska z tego co kojarzę to uratowała szpital przed prywatyzacją, bo albo dzisiaj by go nie było albo nieźle by trzeba było za wszystko płacić. A szpital miejski jest i działa. To chyba dobrze? Nie mam nic do obecnego prezydenta, ale wolę panią Agatę.

 13. mieszkanka temu

  15 maja 2017 na 19:55

  Głosuję na pana Żmurkiewicza .P.Agatowska jest nie odpowiednią osobą na tym stanowisku ..

  • Anonim temu

   16 maja 2017 na 20:27

   Popieram.

 14. Krzysztof Z. temu

  15 maja 2017 na 19:46

  Jezuuuuu tylko nie Zmurkiewicz! Czy ten facet wstydu nie ma? Przyspawal się do stolka i oderwać się nie chce? W życiu już ani ja ani moja rodzina i pewnie znajomi też nie zaglosujemy na niego. Pani Agatowska z tego co słyszę od innych jest ok. Trzeba dać jej szansę, bo inaczej nic się nie zmieni na lepsze.

 15. Natalia S temu

  15 maja 2017 na 18:51

  Żmurek dalej prezydentem? 🙁 🙁 🙁
  Nieee 🙁

 16. Anonim temu

  15 maja 2017 na 18:30

  Obydwoje pogrążyli 1 ligę w Świnoujściu.Zabawka się znudziła i została wyrzucona w kąt.

 17. Karol temu

  15 maja 2017 na 18:17

  Zdecydowanie pani Agatowska. Rrozmawialiśmy o tym nawet ostatnio ze znajomymi na grillu, nikt nie miał wątpliwości że pan Żmurkiewicz już powinien odpocząć, to starszy pan który nie rozumie dzisiejszych potrzeb mieszkańców. Trzeba dać szansę na inne spojrzenie na miasto. Pani Agatowska nadaje się do tego.

 18. Anonim temu

  15 maja 2017 na 16:19

  Razem z rodziną będziemy głosować na Panią Joannę. Panie Januszu, niech Pan się pakuje

 19. mieszkaniec temu

  15 maja 2017 na 16:12

  Oby Joanna Agatowska wygrała. Żmurkiewiczem jestem zmęczony. Starczy już.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524